Қашқадарё вилояти ҳокими Муротжон Азимовнинг оғзаки топшириғига биноан вилоят чегараларидаги йўл-патрул хизмати постларидан чигитни Самарқанд вилоятига олиб ўтиш тақиқланган. Бу ҳақда Каттақўрғон шаҳри ҳокими, сенатор Гавҳар Алимова маълум қилди.
Каттақўрғон шаҳар ҳокимлиги сайтида 2 январь куни Гавҳар Алимованинг «Қашқадарёнинг ёзилмаган қонуни борми?» сарлавҳаси остидаги мурожаати эълон қилинди. Сўз бошида ҳоким «Қашқадарё вилоятига мамлакатнинг барча вилоятларида амал қилинаётган қонун ва қоидаларга нега амал қилинмаяпти?» деган савол билан юзланди.
Унинг сўзларига кўра, Каттақўрғонда қарийб 100 та иш ўрни яратган Marokand gold oil extraksiya корхонаси муаммога дуч келган. 28 декабрь куни компания раҳбари Сайдин Рўзиев шаҳар ҳокимиятига келиб, товар ва хом-ашё биржасидан очиқ савдолар асосида сотиб олинган 100 тонна чигит маҳсулотини Қашқадарёдан Самарқандга олиб кела олмаётганини маълум қилган.
Тадбиркор унинг юкларини икки вилоят чегарасида ЙПХ ходимлари «Қашқадарё вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Нодир Эркаевнинг топшириғи асосида ушлаб туришганини айтган.
Фото: Каттақўрғон шаҳар ҳокимлиги.
«Мен Нодир Худойбердиевичнинг рақамини топиб, телефон қилдим. Бир неча бор қилган қўнғироқларимга жавоб бермагандан сўнг SMS орқали телефонимни кўтаришини илтимос қилдим. Бир неча марта уринишлардан сўнг ва ниҳоят Нодир Худойбердиевич билан телефон орқали боғланиб, чигит ортилган юк машиналарини чегарадан ўтказишга ёрдам қилишини илтимос қилдим. «…опажон чигитни вилоят ҳокими рухсат бермаса чегарадан чиқара олмайман», деди Нодир Худойбердиевич, — дея сўзлаб берди Каттақўрғон ҳокими.
Гавҳар Алимова шундан сўнг вилоят ҳокими Муротжон Азимовнинг телефон рақамини қийинчилик билан топиб, вазиятни тушунтирган ва чигитни қўйиб юборишини илтимос қилган. Вилоятнинг янги ҳокими эса «масалани ўрганиб чиқиб маълум қиламан», дея жавоб қилган.
«Мен умид билан барча тегишли ҳужжатларни ҳокимнинг Telegram`ига ташлаб бердим. Жавоб бўлмагандан сўнг Telegram ва қўл телефонига SMS`лар ёздим, афсуски ҳеч қандай жавоб олишнинг иложи бўлмади», — деди у.
Орадан 3 кун ўтиб, 2 январь куни тадбиркорга чегарадан юк ортилган машиналарини олиб кетишини сўраб Фарҳод ва Жаҳонгир деб ўзини таништирган ЙПХ ходимлари телефон қилишган.
«Тадбиркор Сайдин Рўзиев бундан хурсанд бўлиб, менга телефон қилди. Бироқ, хурсандчилигимиз узоққа чўзилмади. Тадбиркор менга телефон қилиб ЙПХ ходимлари вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Нодир Худойбердиевич рухсат бермаётганлиги важидан юк машиналарини қўйиб юбора олмасликларини маълум қилган. Шундан сўнг, мен яна жаноб Нодир Худойбердиевичга қўнғироқ қилганимда: „…хозиргина вилоят ҳокими билан гаплашдим, чигитни қўйиб юборишга ҳеч қандай рухсат йўқ. Опажон минг афсус мен юк машиналарини қўйиб юбора олмайман“, деди», — дея сўзлаб берди ҳоким.
Гавҳар Алимова Жаҳонгир исмли ЙПХ ходимининг сўзларига таяниб, «улар топшириқни бажараётганини» айтди. Унинг сўзларига қараганда, «ЙПХ ходимлари телефон қилиб, юкларни олиб кетиши мумкинлигини айтгани» сўроқ остида қолмоқда.
«Мен 100 тонна чигитни олиб ўтиш учун 4 кун сарсон бўлдим. Ачинарлиси мурожаатимга ва ёзган SMS`ларимга вилоят ҳокими „ҳа“ ёки „йўқ“ деб жавоб бериши шунчалик ҳам қийин бўлдими? Янги йил байрами тадбиркорга, ҳайдовчиларга ва менга ҳам, афсуски, татимади. Ахир битта шаҳар ҳокими 100 тонна чигитни ўтказиш учун 4 кун безовта бўлишини қандай изоҳлаш мумкин? Мен шахсий манфаатим учун жон куйдираётганим йўқ-ку», — дея таъкидлади ҳоким.
Каттақўрғон шаҳри ҳокими Муротжон Азимовдан жавоб кутаётганини қўшимча қилган.
«Газета.uz» Қашқадарё вилояти ҳокимлиги матбуот хизматидан изоҳ олиш мақсадида мурожаат қилганида, «масала пухта ва ҳар томонлама ўрганилаётганини» маълум қилишди.
Биринчи марта эмас
2020 йилнинг ноябрида Қашқадарё, Сурхондарё ва Хоразм вилоятлари ҳокимларининг оғзаки кўрсатмасига биноан постлардаги йўл патрул хизмати томонидан пахта чигитини бир вилоятдан бошқа вилоятга олиб ўтишни тақиқланганди. Антимонополия қўмитасининг аралашувидан сўнг, тақиқлар олиб ташланган эди.
Бунга қадар, Қашқадарё вилояти ҳокимининг биринчи ўринбосари Нодир Эркаев 4 январгача барча ходимлар учун дам олиш куни этиб белгиланганига қарамасдан, январь бошидан вилоятдаги ҳоким ёрдамчиларини ишга чақириб олгани ҳақида ёзгандик. «1 январдан ҳамма маҳаллада иш бошлаши керак», — деб ёзган у ижтимоий тармоқларда тарқалган суратда. Нодир Эркаев 3 январь куни ҳоким ёрдамчилари билан Қамаши туманидаги маҳаллаларга ҳам борган.

По устному поручению хокима Кашкадарьинской области Муротжона Азимова посты дорожно-патрульной службы на границах областей запрещают вывозить семена хлопчатника из Кашкадарьи в Самаркандскую область. Об этом сообщила хоким города Каттакургана, сенатор Гавхар Алимова.
На сайте хокимията Каттакургана 2 января опубликовано обращение Гавхар Алимовой с заголовком «В Кашкадарье есть неписаные законы?» В начале статьи хоким задаётся вопросом, «почему в Кашкадарьинской области не действуют законы и постановления, действующие во всех регионах страны».
По её словам, предприятие Marokand gold oil extraksiya, создавшее почти 100 рабочих мест в Каттакургане, столкнулось с проблемой. 28 декабря глава компании Сайдин Рузиев прибыл в хокимият города и сообщил, что не может перевезти из Кашкадарьи в Самаркандскую область 100 тонн семян хлопчатника, закупленных на товарно-сырьевой бирже на основе открытого аукциона.
Фото: Хокимият Каттакургана.
Предприниматель утверждает, что его груз задержали сотрудники ДПС на границе двух областей «на основе поручения первого заместителя хокима Кашкадарьинской области по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности Нодира Эркаева».
«Я нашла номер телефона Нодира Худойбердиевича и позвонила ему. После того, как он несколько раз не ответил на мои звонки, я по SMS попросила его ответить на телефон. После нескольких попыток, наконец, удалось связаться по телефону с Нодиром Худойбердиевичем. Я попросила его помочь с пропуском грузовых автомобилей с семенами хлопчатника. Нодир Худойбердиевич сказал: «Опажон (сестра — ред.), я не могу вывозить семена за границу без разрешения хокима», — рассказала хоким Каттакургана.
Переписка Гавхар Алимовой с Муротжоном Азимовым. Фото: Хокимият Каттакургана.
Гавхар Алимова затем написала хокиму Кашкадарьи Муротжону Азимову (возглавил область 18 ноября) и попросила его пропустить груз. Он, по её словам, заявил, что ответит после изучения ситуации.
«Я с надеждой отправила хокиму все соответствующие документы в Telegram. Не получив ответа, я написала ему сообщения на Telegram и мобильный телефон, но, к сожалению, ответа не было», — заявила она.
Три дня спустя, 2 января, сотрудники ДПС, представившиеся Фарходом и Джахонгиром, позвонили предпринимателю и сказали, что он может перевезти свои грузовики через границу.
«Довольный предприниматель Сайдин Рузиев позвонил мне. Однако наша радость длилась недолго. Предприниматель позвонил мне и сказал, что сотрудники ДПС не могут отпустить грузовики, потому что первый заместитель хокима области Нодир Худойбердиевич не разрешает. После этого, когда я снова позвонила господину Нодиру Худойбердиевичу, он сказал: «Я только что разговаривал с хокимом, никакого разрешения на пропуск семян нет. Опажон, мне очень жаль, но я не могу отпустить грузовики», — рассказала она.
Гавхар Олимова со ссылкой на сотрудника ДПС Джахонгира заявила, что инспекторы «просто выполняют поручение». По её словам, остаётся открытым вопрос, почему звонили сотрудники и просили вывезти груз.
«Я четыре дня занималась вопросом пропуска 100 тонн семян. К сожалению, хокиму области так сложно было ответить „да“ или „нет“ на моё обращение и SMS. Новогодний праздник был испорчен и для предпринимателя, и для водителей, и для меня. Как можно объяснить, что хоким потратил четыре дня на вопрос перевозки 100 тонн семян? Я же работаю не для личной выгоды», — отметила хоким.
Глава Каттакургана заявила, что ожидает ответа от хокима области Муротжона Азимова.
«Газета.uz» обратилась за комментарием в пресс-службу хокимията Кашкадарьинской области, где заявили, что «вопрос тщательно и всесторонне изучается».
Не первый случай
В ноябре 2020 года по устному поручению хокимов Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Хорезмской областей посты дорожно-патрульной службы на границах областей запретили перевозить семена хлопчатника из одного региона в другой. После вмешательства Антимонопольного комитета Узбекистана запреты были отменены.