Yandex Go Ўзбекистонда электромобиллар учун махсус тарифни ишга туширади, дея хабар бермоқда «Газета.uz»га компания матбуот хизмати.
Тарифда BYD, Dongfeng, Hongqi ва бошқа маркалардаги электромобиллар тақдим этилади. Дастлабки босқичда Yandex Go хизматига 1000 дан ортиқ автомобилни улаш режалаштирилган.
Кейинги босқичда компания барқарор шаҳар муҳитини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш учун электромобиллардан фойдаланувчи ҳамкорлар сонини оширишни кўзламоқда.
«Газета.uz» компания вакилларига электромобиллар учун алоҳида тариф жорий этилиши Ўзбекистонда бундай автомобиллар оммабоплигининг ўсиши билан боғлиқми, деган савол билан юзланди. Ҳозирда мавжуд бўлган сўнгги очиқ маълумотларга кўра, 2023 йилнинг январь-октябрь ойларида Ўзбекистонга 22,49 мингта электромобиль импорт қилинган. 2022 йилнинг шу даврига нисбатан импорт ҳажми 6 баробардан зиёд ошган.
«Тарифнинг ишга туширилиши шаҳарда етарлича ривожланган инфратузилма ва мижозлар ўртасида электромобиллардан фойдаланишга бўлган барқарор талаб билан боғлиқ», — деб жавоб берди Yandex Go.
«Электромобиллар юқори даражадаги қулайликка эга — замонавий, шовқинсиз ишлайди. Шунингдек, улар фойдаланишда тежамкор, ёнилғи сарфи ва харажатлари паст, бу ҳайдовчилар учун фойдали. Шаҳар муҳити учун электромобиллардан, жумладан, таксида фойдаланиш шаҳардаги шовқинни ва чиқиндиларни камайтиришга ёрдам беради», — дейди Yandex Taxi`нинг МДҲ бўйича ривожланиш директори Кирилл Свинцов.
Компаниянинг таъкидлашича, бундай ташаббусларни қўллаб-қувватлаш нафақат шаҳарлардаги ҳаёт сифатини яхшилашга, балки электромобилларга бўлган талабни ошириш ва мос инфратузилмани ривожлантиришга ҳам туртки беради.
Yandex Go иловасидаги электромобиллар «Комфорт+» тарифида бўлади.
Ўзбекистон Yandex Go электромобиллар учун махсус тарифлар жорий қилган иккинчи давлатдир. Илгари бундай тариф Беларусда 2021 йилда жорий қилинган.

Yandex Go запустит в Узбекистане специальный тариф с электромобилями в такси, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе сервиса. В ближайшее время такой тариф станет доступен в Ташкенте.
В тарифе будут представлены машины марок BYD, Dongfeng, Hongqi и другие. В первое время Yandex Go планирует подключить к сервису более 1000 автомобилей.
Далее компания собирается увеличить количество партнёров, использующих электромобили, чтобы поддерживать развитие устойчивой городской среды, заявили в Yandex Go.
«Газета.uz» уточнила у представителей сервиса, связан ли запуск отдельного тарифа для электромобилей с волнообразным ростом популярности таких машин в Узбекистане. Согласно наиболее свежим открытым данным, доступным сейчас, в январе-октябре 2023 года на территорию Узбекистана ввезли 22,49 тысячи электромобилей. По сравнению с аналогичным периодом 2022 года объём импорта вырос более чем в 6 раз.
«Запуск тарифа связан с достаточно развитой инфраструктурой в городе и стабильным спросом у клиентов на использование электрокаров», — ответили в Yandex Go.
«Электромобили обладают высоким уровнем комфорта — они современны, тихо работают. При этом они экономичны в эксплуатации, ниже расход топлива и затраты, что выгодно для водителей. Для городской среды использование электромобилей, в том числе в такси, способствует снижению шума в городе и уменьшению выбросов», — отметил директор по развитию Yandex Taxi в СНГ Кирилл Свинцов.
Отметим, сейчас электромобили в приложении Yandex Go входят в тариф «Комфорт+», ранее входили в тариф «Бизнес».
Узбекистан — вторая страна, в которой Yandex Go вводит тарифы именно для электромобилей. Ранее такой тариф появился в Беларуси в 2021 году.