Шавкат Мирзиёев III Тошкент халқаро инвестиция форумида нутқ сўзлади. У иштирокчиларни қутлаб, инвесторларга мурожаат қилди ва уларни Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилишга чақирди.
«Бизнинг асосий мақсадимиз — Ўзбекистонни хорижий инвесторлар учун ишончли ва узоқ муддатли ҳамкорга айлантиришдир», — деди давлат раҳбари. «Давлатимиз бозор муносабатларини ривожлантиришни, инвесторлар ҳуқуқлари ишончли ҳимоя қилинишини, қулай инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини янада такомиллаштиришни, ҳалол рақобат учун янада кенг шарт-шароитлар яратишни, хусусий мулк дахлсизлиги ва суд тизимининг мустақиллиги таъминланишини ўз зиммасига олмоқда».
Шавкат Мирзиёев бу тамойиллар ўтган йили референдумда қабул қилинган янгиланган Конституцияда мустаҳкамланганини таъкидлади.
Ўзбекистон президенти инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтиришга қаратилган қатор таклифларни тақдим этди.
«Инвестициялар тўғрисида»ги қонунни қабул қиламиз. Ушбу ҳужжат Жаҳон савдо ташкилоти тартиб-қоидалари ва стандартларига мувофиқ ишлаб чиқилди», — деган Шавкат Мирзиёев Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банки, Халқаро валюта жамғармаси, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотига бу борадаги яқин ҳамкорлиги учун миннатдорлик билдирди.
Бундан ташқари, президентнинг таъкидлашича, тез орада мамлакатда Рақамли технологиялар халқаро маркази ҳузурида Халқаро тижорат суди иш бошлайди.
«Ушбу суд Ўзбекистон суд-ҳуқуқ тизимида алоҳида ўринга эга бўлади. Бунинг учун яқин муддатларда махсус қонунни қабул қиламиз. Процессуал кодексларга ушбу халқаро тижорат суди қарорлари тўлақонли ижро этилишига оид меъёрларни ҳам киритамиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон раҳбари, шунингдек, «саноат зоналари тизимига мутлақо янги ёндашувлар»ни жорий этиш режаларини ҳам маълум қилди.
«Юқори технологик лойиҳаларни амалга ошириш учун инвесторларга янада қулай шарт-шароитлар яратилади. Саноат зоналарини бошқаришда хусусий операторлар, жумладан, юқори малакали хорижий компанияларни фаол жалб қилиш амалиёти кенгайтирилади. Махсус иқтисодий зоналар фаолият муддатлари бўйича чекловлар ҳам бекор қилинади», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Хорижий сармоядорлар учун ерларни ижарага бериш муддати 25 йилдан 49 йилгача, яъни икки баробар узайтирилади. Бунда, қонунлар билан кафолатланган амалдаги имтиёз ва преференциялар тўлиқ сақлаб қолинади», — деди президент.
Бу масалаларнинг барчаси 3 май куни президент ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг навбатдаги йиғилишида ҳам муҳокама қилинади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на III Ташкентском международном инвестиционном форуме. Он приветствовал участников и обратился к инвесторам, призывая их к сотрудничеству с Узбекистаном.
«Наша основная цель заключается в том, чтобы Узбекистан стал надёжным и долгосрочным партнёром для иностранных инвесторов, — подчеркнул глава государства. -Наше государство гарантирует развитие рыночных отношений, надёжную защиту прав инвесторов, совершенствование благоприятной инвестиционной и деловой среды, создание более широких возможностей и условий для честной конкуренции, обеспечение неприкосновенности частной собственности и независимости судебной системы».
Шавкат Мирзиёев отметил, что эти принципы закреплены в обновлённой Конституции, принятой в прошлом году на референдуме.
Президент Узбекистана представил ряд предложений страны, направленных на усиление защиты прав инвесторов.
«Мы примем закон „Об инвестициях“ в новой редакции. Документ разработан в соответствии с положениями, правилами и стандартами Всемирной торговой организации», — заявил Шавкат Мирзиёев, выразив признательность Европейскому банку реконструкции и развития, Всемирному банку, Международному валютному фонду, Организации экономического сотрудничества и развития за взаимодействие в этой работе.
Кроме того, заявил президент, скоро в Узбекистане при Международном центре цифровых технологий начнёт работу Международный коммерческий суд.
«Он займёт особое место в судебно-правовой системе Узбекистана. Для этого в ближайшее время мы примем специальный закон. Также внесём в процессуальные кодексы нормы, направленные на полное исполнение решений Международного коммерческого суда», — анонсировал Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана также заявил о планах внедрить «совершенно новые подходы в систему промышленных зон».
«В целях реализации инвесторами высокотехнологичных проектов для них будут созданы ещё более благоприятные условия. В управлении промышленными зонами будет расширена практика активного привлечения частных операторов, в том числе, опытных зарубежных компаний. Также будут отменены ограничения сроков деятельности специальных экономических зон», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Срок предоставления в аренду земель иностранным инвесторам в Узбекистане будет продлён в два раза — с 25 лет до 49 лет. «При этом будут полностью сохранены гарантированные законами действующие льготы и преференции», — подчеркнул президент.
Все эти вопросы будут также обсуждаться 3 мая на очередном заседании Совета иностранных инвесторов при президенте.