Учинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми якунлари бўйича умумий қиймати 26,6 миллиард доллар бўлган келишувлар имзоланди, деб хабар қилди Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги (ИССВ) матбуот хизмати.
Қайд этилишича, 2023 йилда ўтказилган форум доирасида жами қиймати 11 млрд долларлик, 2022 йилда эса 7,8 млрд долларлик 167 ҳужжат имзоланган. Бу йилда қуйидаги йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди:
• Саудия Арабистонининг Data Volt компанияси «Янги Тошкент»да 1 млрд долларга шаҳар инфратузилмасини ва 3 млрд долларга яшил технологияларга асосланган маълумотлар маркази қуришни режалаштирмоқда;
• Саудиянинг яна бир компанияси Acwa Power 6,2 млрд долларга Қорақалпоғистонда қуввати 5 ГВт шамол электр станцияси ҳамда қуввати 2 ГВт бўлган электр энергиясини сақлаш қурилмаларини барпо қилади;
• Бирлашган Араб Амирликларининг Amea Power компанияси ҳам Қорақалпоғистонда қуввати 1000 МВт бўлган 1,1 млрд долларлик шамол электр станциясини қуради;
• Саудия Арабистонининг Saudi Tabrid компанияси Нукус, Фарғона ва Қувасой шаҳарларида 750 млн долларга иссиқлик тизимини модернизация қилади
• Мисрнинг Nil Shugar компанияси Жиззах вилоятида қиймати 500 млн долларлик қанд лавлаги етиштириш ва шакар ишлаб чиқаришни йўлга қўяди;
• Хитойнинг Shaynxay Knud Interneshnl компанияси Наманган вилоятида қиймати 205 млн доллар бўлган текстиль ва тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни йўлга қўяди;
• Сингапурнинг Vilmar Interneshnl компанияси Тошкент вилоятида қиймати 200 млн долларлик озиқ-овқат маҳсулотлари ва чорва учун озуқа ишлаб чиқаришни режа қилмоқда.
Бундан ташқари, форумда Oraskom Investment (Миср), Bonafarm Grup (Венгрия), Sayar (АҚШ), Goldvind, Sinoma (Хитой), Sam Yapi (Туркия), Pasha Development (Озарбайжон), Laselsberger (Австрия), Petrosat Chexelsoton (Эрон) каби компаниялар билан қиймати 6,6 млрд долларга тенг янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.
Тадбирда 93 давлатдан 2500 дан ортиқ иштирокчи иштирок этди. Хорижий инвесторларга минтақавий энергетика лойиҳалари (Қамбарота ГЭС-1 ва Явон ГЭСи қурилиши) тақдимоти форумнинг муҳим воқеаларидан бири бўлди. Тақдимот маросими Ўзбекистон ва Қирғизистон бош вазирлари иштирокида бўлиб ўтди.
Тадбир доирасида панель сессиялари, муҳокамалар, бизнес нонушта ва давра суҳбатлари ўтказилди. Кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлашда давлат, инвесторлар ва тадбиркорларнинг роли марказий мавзулардан бирига айланди.
Форумнинг биринчи кунида Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтиришга қаратилган чора-тадбирларни санаб ўтди: «Инвестициялар тўғрисида»ги қонун қабул қилинади, мамлакатда Халқаро тижорат суди иш бошлайди ва хорижий сармоядорларга ерларни ижарага бериш муддати икки баробар узайтирилади.

По итогам третьего Ташкентского международного инвестиционного форума подписаны соглашения на общую сумму 26,6 млрд долларов, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
В 2023 году в рамках форума было подписано 167 документов на 11 млрд долларов, а в 2022 году — на 7,8 млрд долларов.
В частности, достигнуты договорённости о реализации следующих крупных инвестиционных проектов:
• компания Data Volt из Саудовской Аравии планирует построить городскую инфраструктуру в Новом Ташкенте на сумму 1 млрд долларов, а также создать центр обработки данных на основе зелёных технологий на сумму 3 млрд долларов;
• ещё одна саудовская компания Acwa Power намерена построить ветряную электростанцию мощностью 5 ГВт в Каракалпакстане и создаст устройства хранения электроэнергии мощностью 2 ГВт на общую сумму 6,2 млрд долларов;
• Amea Power из ОАЭ построит ветряную электростанцию мощностью 1000 МВт в Каракалпакстане за 1,1 млрд долларов;
• Saudi Tabrid из Саудовской Аравии приступит к модернизации системы теплоснабжения в Нукусе, Фергане и Кувасае на сумму 750 млн долларов;
• Nil Shugar из Египта будет заниматься выращиванием сахарной свёклы и производством сахара в Джизакской области за 500 млн долларов;
• китайская Shanghai Knud International планирует реализовать проект по производству текстильной и швейной продукции в Наманганской области за 205 млн долларов;
• Wilmar International (Сингапур) намерена производить пищевую продукцию и кондитерские изделия в Ташкентской области за 200 млн долларов.
Кроме того, на форуме достигнуты договорённости с такими компаниями, как Orascom Investment (Египет), Bonafarm Group (Венгрия), Sayar (США), Goldwind, Sinoma (Китай), Sam Yapi (Турция), Pasha Development (Азербайджан), Lasselsberger (Австрия), Petrosat Chexelsoton (Иран) о реализации новых инвестиционных проектов на 6,6 млрд долларов.
В мероприятии приняли участие более 2500 участников из 93 стран.
Одним из ключевых событий форума стала презентация региональных энергетических проектов (строительство Камбаратинской ГЭС-1 и Яванской ГЭС) иностранным инвесторам. Презентация прошла с участием премьер-министров Узбекистана и Кыргызстана.
Мероприятие включало программу из панельных сессий, дискуссий, деловых завтраков и круглых столов. Центральной темой стала роль государства, инвесторов и предпринимателей в поддержке малого и среднего бизнеса.
2 мая, в первый день работы Ташкентского международного инвестиционного форума, Шавкат Мирзиёев перечислил запланированные меры по усилению защиты прав инвесторов в Узбекистане: принятие закона «Об инвестициях» в новой редакции по стандартам ВТО, начало работы в стране Международного коммерческого суда и увеличение вдвое срока аренды земель для иностранных инвесторов.
Глава государства призвал инвесторов присоединиться к международным проектам с участием Узбекистана.