Учинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми якунлари бўйича умумий қиймати 26,6 миллиард доллар бўлган келишувлар имзоланди, деб хабар қилди Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги (ИССВ) матбуот хизмати.
Қайд этилишича, 2023 йилда ўтказилган форум доирасида жами қиймати 11 млрд долларлик, 2022 йилда эса 7,8 млрд долларлик 167 ҳужжат имзоланган. Бу йилда қуйидаги йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди:
• Саудия Арабистонининг Data Volt компанияси «Янги Тошкент»да 1 млрд долларга шаҳар инфратузилмасини ва 3 млрд долларга яшил технологияларга асосланган маълумотлар маркази қуришни режалаштирмоқда;
• Саудиянинг яна бир компанияси Acwa Power 6,2 млрд долларга Қорақалпоғистонда қуввати 5 ГВт шамол электр станцияси ҳамда қуввати 2 ГВт бўлган электр энергиясини сақлаш қурилмаларини барпо қилади;
• Бирлашган Араб Амирликларининг Amea Power компанияси ҳам Қорақалпоғистонда қуввати 1000 МВт бўлган 1,1 млрд долларлик шамол электр станциясини қуради;
• Саудия Арабистонининг Saudi Tabrid компанияси Нукус, Фарғона ва Қувасой шаҳарларида 750 млн долларга иссиқлик тизимини модернизация қилади
• Мисрнинг Nil Shugar компанияси Жиззах вилоятида қиймати 500 млн долларлик қанд лавлаги етиштириш ва шакар ишлаб чиқаришни йўлга қўяди;
• Хитойнинг Shaynxay Knud Interneshnl компанияси Наманган вилоятида қиймати 205 млн доллар бўлган текстиль ва тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни йўлга қўяди;
• Сингапурнинг Vilmar Interneshnl компанияси Тошкент вилоятида қиймати 200 млн долларлик озиқ-овқат маҳсулотлари ва чорва учун озуқа ишлаб чиқаришни режа қилмоқда.
Бундан ташқари, форумда Oraskom Investment (Миср), Bonafarm Grup (Венгрия), Sayar (АҚШ), Goldvind, Sinoma (Хитой), Sam Yapi (Туркия), Pasha Development (Озарбайжон), Laselsberger (Австрия), Petrosat Chexelsoton (Эрон) каби компаниялар билан қиймати 6,6 млрд долларга тенг янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.
Тадбирда 93 давлатдан 2500 дан ортиқ иштирокчи иштирок этди. Хорижий инвесторларга минтақавий энергетика лойиҳалари (Қамбарота ГЭС-1 ва Явон ГЭСи қурилиши) тақдимоти форумнинг муҳим воқеаларидан бири бўлди. Тақдимот маросими Ўзбекистон ва Қирғизистон бош вазирлари иштирокида бўлиб ўтди.
Тадбир доирасида панель сессиялари, муҳокамалар, бизнес нонушта ва давра суҳбатлари ўтказилди. Кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлашда давлат, инвесторлар ва тадбиркорларнинг роли марказий мавзулардан бирига айланди.
Форумнинг биринчи кунида Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтиришга қаратилган чора-тадбирларни санаб ўтди: «Инвестициялар тўғрисида»ги қонун қабул қилинади, мамлакатда Халқаро тижорат суди иш бошлайди ва хорижий сармоядорларга ерларни ижарага бериш муддати икки баробар узайтирилади.

Following the third Tashkent International Investment Forum, agreements worth $26.6 billion were reported by the press service of the Ministry of Investments, Industry and Trade.
In 2023, 167 documents amounting to $11 billion were signed, while in 2022, agreements totaled $7.8 billion.
Major investment projects anticipated for realization include:
- Data Volt, a Saudi Arabian company, plans to be engaged in the construction of urban infrastructure in New Tashkent worth $1 billion, and establish a data center based on green technologies for $3 billion.
- Acwa Power, also from Saudi Arabia, intends to construct a 5 gigawatts wind farm in Karakalpakstan and establish a 2 gigawatts electricity storage facility, totaling $6.2 billion.
- Amea Power, based in the UAE, will build a 1,000 megawatts wind farm in Karakalpakstan for $1.1 billion.
- Saudi Tabrid, from Saudi Arabia, is to modernize the heat supply system in Nukus, Fergana, and Quvasoy for $750 million.
- Nil Shugar, from Egypt, will be engaged in sugar beet cultivation and sugar production in the Jizzakh region for $500 million.
- Shanghai Knud International, a Chinese company, plans to implement a project on production of textile and garment products in the Namangan region for $205 million.
- Wilmar International, a company from Singapore, intends to produce food and confectionery in the Tashkent region for $200 million.
Furthermore, agreements were reached with companies such as Orascom Investment (Egypt), Bonafarm Group (Hungary), Sayar (USA), Goldwind, Sinoma (China), Sam Yapi (Turkey), Pasha Development (Azerbaijan), Lasselsberger (Austria), and Petrosat Chexelsoton (Iran) for the implementation of new investment projects totaling $6.6 billion.
The event attracted over 2,500 participants from 93 countries.
A highlight of the forum was the presentation of regional energy projects, including the construction of Kambarata Hydroelectric Power Plant (HPP-1) and Javan HPP, to foreign investors, with the participation of the prime ministers of Uzbekistan and Kyrgyzstan.
The forum featured panel sessions, discussions, business breakfasts, and roundtable sessions, with a focus on the roles of government, investors, and entrepreneurs in supporting small and medium-sized businesses.
On 2 May, the first day of the Tashkent International Investment Forum, Shavkat Mirziyoyev outlined planned measures to enhance investor rights protection in Uzbekistan, including the adoption of a new version of the law “On Investments” in line with WTO standards, establishment of an International Commercial Court, and doubling the land lease term for foreign investors.