Мустақиллик — бу катта имкониятлар ва катта масъулият
Мустақилликка эришиш — бу фақатгина давлатчилик тарихи эмас. Бу халқ тарихи ҳамда ҳаёти ўзгаришлар даврига тўғри келган инсонлар тақдиридир.
Мустақилликнинг 29 йиллиги муносабати билан «Газета.uz» давлат арбоблари ва жамият вакилларидан 1991 йил 31 августни қандай эслашлари, ўша вақтда қандай туйғуларни ҳис қилганликлари ва мустақиллик улар учун нимани англатиши ҳақида сўради.
Содиқ Сафоев
Олий Мажлис Сенати раисининг биринчи ўринбосари
Ўша тарихий кунларда мен президент Аппаратида халқаро департамент раҳбари сифатида фаолият юритар эдим ва республика Олий Кенгашининг йиғилишида қатнашиш учун таклиф этилган эдим.
31 августдан олдин Ўзбекистон мустақиллиги Декларациясини тайёрлаш бўйича ҳаяжонли ва машаққатли ишлар амалга оширилди. Бу жараёнларда қатнашганларнинг барчаси – депутатлар, ҳукумат аъзолари, жамоатчилик вакиллари – самимий руҳий кўтаринкиликни ҳис этганлар. Улар ҳақиқатда тарихий ва халқ тақдирида бурилиш ясайдиган ҳужжатни тайёрлаётганликларини яхши тушунардилар.
Кейинроқ гўёки Ўзбекистон Олий Кенгашининг депутатлари мустақиллик эълон қилинганида кутилмаган воқеадан қотиб қолганликлари ҳақидаги чўпчакларни эшитганман. Ушбу ҳодисанинг гувоҳи сифатида уялмасдан тарихни бузиб, нотўғри талқин қилишга бўлган ҳаракатлардан ҳайрон қолардим. Ишонтириб айтишим мумкин: мустақилликнинг эълон қилиниши ундан олдин бўлиб ўтган барча воқеаларнинг мантиғий давоми ва одамлар кутган натижа бўлди.
Ёдимда, ўшанда томоғим бўғилди. Бундан олдин ҳам ва ундан кейин ҳам ҳис этмаган хурсандчилик ҳисси ҳали ҳамон ёдимда.
Мустақиллик эълон қилинганидан кейин бир неча кун давомида барча давлатчилик институтларини ташкил этиш, иқтисодиётнинг тўхтаб қолмаслиги, ташқи сиёсатни ўйлаб чиқиш ишлари билан ниҳоятда банд эди. Очиғини айтсам, ўшанда ортиқча ҳиссиётларга берилиш вақти эмас эди.
Ёдимда, бир неча ҳафта ўтди. Бир куни кечаси ишдан қайтаётганимда, яқиндагина қуриб битказилган Алишер Навоий ҳайкалининг ёрқин нурлар билан ёритилган гумбазига кўзим тушди. Бошим узра қадрдон Тошкентнинг сентябрь оқшомидаги осмони. Негадир айнан шу вақтда мен мустақил Ватанга эга бўлганимдан жуда қувониб кетдим. Биз орзу қилган, талабалик йилларда дўстларимиз билан муҳокама қилган тарихий воқеа амалга ошди. Биз мустақил давлатда яшаяпмиз!
«Мустақиллик ўзи сизга (ёки бизга) нима берди?» деган саволда қандайдир торфикрлилик ётадигандек.
Ҳар қандай замонда одамзот нафақат моддий фаровонлик ва жисмоний қулайлик сари интилади. Киши учун ўз қадрини билиш, унинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳар доим муҳим бўлган ва муҳим бўлиб қолади. Миллий ўзлигини англаш одамнинг энг муҳим эҳтиёжларидан бири бўлиб қолади. Одамлар бир давлатга қарам бўлишнинг ҳар қандай шаклига доимо қарши бўлишган.
Давлат мустақиллиги – бу халқнинг ўз келажагини ўзи белгилаш ҳуқуқидир. Бу ҳуқуқ барчанинг ўз юрти ва халқи тақдири олдидаги масъулиятини ҳам англатади.
Азиз Абдуҳакимов
Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш бўйича
давлат қўмитаси раиси
Мустақиллик ҳақида эшитганимда ота-онам билан эдим. Кўпчилик учун бу кутилмаган воқеа эди. Катта авлод вакиллари сингари, улар ҳам ҳаёт ўзгаришидан хавотирда эдилар. Лекин бошқа томондан атрофдаги барча одамларнинг руҳланиб кетишганини кўришарди.
Мен учун мустақиллик жуда таъсирли ҳодиса эди. Энди ҳаёт кескин ўзгарадигандек, хорижга ўқиш учун боришга имконият пайдо бўладигандек, Ўзбекистонга эса чет элликлар келадигандек туюларди.
Бу шундай бир вақт эдики, деярли барча – биринчи навбатда, зиёлиларимиз – тирик қолиш учун курашарди. Кўп киши ўз ишларидан кетди: шифокорлар, ўқитувчилар, олимлар. Кўпчилик бозор иқтисодиётга ўтди ва бир иложини қилиб пул топишга ҳаракат қилишарди.
Мустақилликдан олдин токчаларнинг бўшлиги, баъзи маҳсулотларни топиш қанчалик қийин бўлганлиги, импорт товарларнинг эса умуман бўлмаганлигини ҳозир ҳамма ҳам эслай олмаса керак.
Мамлакатимиз мустақиллиги эълон қилиниши билан, ушбу барча муаммолар ечиладигандек, юртимиз барча масалаларни мустақил равишда ҳал қиладигандек ва жаҳон иқтисодиётига интеграция қилиш жараёни бошланадигандек туюларди.
Ўша кунларда мен ўқишга кирганлигим сабабли ҳам жуда кўтаринки руҳда эдим. Ўшанда мен Тошкент давлат иқтисодиёт университети халқаро иқтисодий муносабатлар факультетига имтиҳонлардан муваффақиятли ўтган эдим. Ўқишга кириш осон бўлмаган.
Университетда биз ўзимиз учун бозор иқтисодиётини кашф қилардик, маркетинг, рақобат, банк иши ва молия тизими каби тушунчаларни ўрганардик. Буларнинг барчаси биз учун янгилик эди. Барча нарсага эришса бўладигандек туюларди. Фақатгина ўқиш ва ҳаракат қилиш керак эди холос.
Мустақиллик улкан
масъулиятни
ҳам англатади.
Ўйлайманки, бугун мустақилликнинг моҳияти
29 йил олдин қандай бўлган бўлса, шундайлигича қолган. Мустақиллик ўзгариши мумкин эмас. Биринчи навбатда, мустақиллик биз ўз мамлакатимиз фуқароси эканлигимизни ва ўзимиз қарор қабул қила олишимизни англатади. Маданиятимиз, илм-фан, таълим ва иқтисодиётимизнинг ривожланиши ўзимиздан бошқа ҳеч кимга боғлиқ эмас.
Албатта, бу жуда катта ва қийин танловдир. Иқтисодиёт, таълим, соғлиқни сақлаш тизимларини ривожлантириш бўйича кўплаб моделлар мавжуд. Ушбу танловда хато қилмаслик керак, чунки унга жуда кўп нарса боғлиқ.
Бугун рақобат кучаймоқда, мамлакатлар ўртасида иқтисодий фаровонлик ва ресурслар захираси бўйича катта фарқлар юзага келмоқда. Ушбу вазиятда менинг зиммамга ҳам, ҳукумат аъзоси сифатида, танловнинг оғир юки тушади.
Ҳар бир қабул қилинган қарор кўплаб вазиятларни ҳисобга олиши ва кутилаётган натижаларни оқлаши керак. Танлов пухта ўйланган бўлиши керак. Шунинг учун ҳам мустақиллик ортидан улкан масъулият келади.
Шахсий эркинлик шахсий масъулиятга тенг бўлиши керак.
Сўнгги йилларда катта имкониятлар очилмоқда. Биз ижтимоий муносабатларнинг либерализация қилиниши ва сўз эркинлиги ривожланишига гувоҳ бўляпмиз. Ушбу вазиятда биз шахснинг эркинлиги бошқа одамларнинг эркинликларини чекламаслиги ва шахсий масъулиятга тенг бўлиши кераклигини тушунишимиз керак.
Бу оддий нарсаларда кўринади: атрофдагиларни ҳурмат қилиш ва кўчаларда тозаликка риоя қилиш. Одам ўзининг кучлилигини кўрсатишга уриниши керак эмас. Атрофдагиларда доимо ўзингиз каби одамларни кўриш керак.
Бунга Японияни яққол мисол қилиб келтиришим мумкин. У ерда ҳар бир киши ўз эркинлиги ҳақида ўйлаганда, бошқа одамларнинг эркинлигига ҳалақит бермасликка интилади. Агар биз ушбу тамойил билан яшасак, ўйлашимча, биз кўп нарсаларга эришишимиз мумкин.
Иллюстрация: Эльдос Фазилбеков / «Газета.uz»
Орзудаги Ўзбекистон – бу биз тинч яшайдиган ва ўзимизни хавфсиз ҳис этадиган мамлакат. Яқинларимиз, болаларимиз ва дўстларимиз ҳақида
қайғурмасак бўладиган ўлка. Бу ҳар бир кишида танлов ва катта имкониятлар мавжуд мамлакат. Ва бу имкониятлар негизида одамлар яхши таълим ва арзон тиббий хизмат олишлари мумкин бўлади, улар учун доимо янги имкониятлар очилади. Бундай Ўзбекистонни қуришга кучимиз етади.
Тартиб ва тозаликни хуш кўрадиган, ўз маданияти, анъаналари ва ота-оналарини ҳурмат қиладиган ҳамда болаларини яхши кўрадиган жамиятда киши ўзини бахтли ҳис қилиши мумкин.
Зафар Ҳошимов
korzinka.uz асосчиси
31 август ва ундан олдинги воқеаларни аниқ эслайман. Ўшанда мен бешинчи курсга ўтган талаба эдим. Замон шунақа эди — даврлар алмашинуви, ва 23 ёшли йигит учун бу завқли вақт эди.
Совет даврининг охирларида барча одамлар сиёсатга жуда қизиқарди, айниқса талабалар. Бу қайта қуриш даврида бошланди, лекин халқ депутатлари йиғилишлари ва республика ҳамда иттифоқ Олий кенгашининг 1989-1990 йиллардаги сессияларидан сўнг сиёсий жараёнга қизиқиш энг юқори чўққисига чиққан эди, кейин эса 1991 йилги август воқеалари бўлиб ўтди. Ўша воқеалар бизнинг мустақилликка эришишимиз жараёнини бошлаб юборди.
Биз барчамиз телевизор экранларига тикилиб ўтирардик ва Ислом Каримовнинг Олий Кенгаш йиғилишида Ўзбекистон республикаси мустақиллигини эълон қилгани ёдимда.
Ундан кейин курсдош-дўстларим билан телефонлашдим. Барча қўшниларимиз ҳовлига чиқишди ва янгиликни муҳокама қилишарди. Қўшниларимиз турли хил миллатга мансуб эдилар: ўзбеклар, руслар, татарлар, яҳудийлар, арманлар.
Барча ушбу хабарни бирдек хурсандчилик билан қабул қилгани эсимда: ўйлайманки, ФВДҚ (ГКЧП) раҳбарлиги остида Иттифоқда қолиш эҳтимоли кўпчиликни таҳликага солиб қўйганди.
Биз барча янгиликларни қизиқиш билан ўқир эдик, келажакка оптимизм руҳида, умид ва завқ билан қарар эдик. Келажак, ўшанда қанчалик ноаниқ бўлмасин, ёрқин туюларди. Бизда мамлакатимиз мустақил бўлиши тушунчаси пайдо бўларди. Олдинги авлодларнинг орзулари шиддат билан рўёбга чиқаётган давр эди.
Мамлакат мустақиллиги ўша вақтда ҳам, ҳозир ҳам мен учун халқнинг ўз тақдирини ўзи белгилаши ва ривожланиш йўлини эркин танлашини англатади. Ўшандаги муносабатим билан ҳозиргисининг фарқи шундаки, унда мен ёшроқ ва соддароқ эдим, келажакка романтик руҳда қарар эдим.
Мамлакат мустақиллиги, инсон учун – эркинлик. Эркин бўлиш бу қарор қабул қилиш, танлаш ҳуқуқига эга бўлиш ва улар учун масъулиятни ҳис қилишдир. Афсуски, кўпинча буни айтиш амалга оширишдан кўра осонроқ.
Матнни Давлат Умаров тайёрлади
Иллюстрациялар: Эльдос Фазилбеков
Материалларга бўлган барча ҳуқуқлар «Газета.uz» таҳририятига тегишли.
www.gazeta.uz сайтида эълон қилинган «Газета.uz» ва бошқа учинчи томонга тегишли бўлган ҳар қандай фото, график ва бошқа материаллардан ҳар қандай мақсадда фойдаланиш тақиқланади.

«Независимость — это большие возможности и большая ответственность»
Обретение независимости — это не только история государственности. Это история народа и судеб людей, чьи жизни были затронуты переменами.
В честь 29-й годовщины независимости Узбекистана «Газета.uz» спросила государственных деятелей и представителей общественности, каким они запомнили 31 августа 1991 года, какие чувства тогда испытывали и что для них означает независимость.
Садык Сафаев
Заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана
В те памятные дни я работал в Аппарате президента руководителем международного департамента и участвовал на заседании Верховного Совета республики в качестве приглашенного.
Хорошо помню, что 31 августа предшествовали дни исключительно напряженной, но вместе с тем волнующей работы по подготовке Декларации независимости Узбекистана. Все те, кто был вовлечен — депутаты, члены правительства, представители общественности, — ощущали небывалый и, поверьте, искренний эмоциональный подъем. Они хорошо осознавали, что это станет подлинно историческим актом, новым поворотом в судьбе народа страны.
Уже после я слышал байки о том, что якобы депутаты Верховного Совета Узбекистана оцепенели от неожиданности, когда была объявлена независимость. Как непосредственный очевидец этого события я всегда удивлялся тому, как можно так беззастенчиво перевирать историю. Однозначно могу подтвердить: объявление независимости было продиктовано всей логикой предшествовавших событий и соответствовало ожиданиям людей.
Помню, кровь волнением ударила в виски. Помню спазм в горле. Помню чувство радости, которое я не знал до этого и никогда не ощущал после.
Несколько дней и ночей после объявления независимости все были предельно загружены работой, связанной с формированием институтов государственности, обеспечением бесперебойной работы экономики, становлением внешней политики. Честно говоря, в тот момент было не до сантиментов.
Помню, прошло несколько недель. Однажды поздно ночью возвращаясь с работы, я увидел ярко освещенный купол только что отстроенного памятника Алишера Навои на фоне ночного родного ташкентского сентябрьского неба. Почему-то именно в этот момент я вдруг в полной мере ощутил небывалое радостное чувство обретения свободной Родины. Сбылось то, о чем мы мечтали, обсуждали с друзьями со студенческих лет. Мы живем в независимой стране!
Есть что-то мещанское, даже лавочническое в вопросе: «Ну и что дала ваша (или наша) независимость?»
Во все времена человек стремится не только к материальному благосостоянию и физическому комфорту. Для него всегда были и будут важны чувство собственного достоинства, его права и свободы. Важнейшей потребностью человека неизменно была и будет национальная самоидентификация. Человек всегда противился любой форме государственной подчиненности.
Государственная независимость — это право народа самому определять свое будущее. Это право означает и огромную ответственность всех и каждого за судьбу своей страны и своего народа.
Азиз Абдухакимов
Заместитель премьер-министра, председатель Государственного комитета по развитию туризма
Я был с родителями, когда узнал о независимости. Для многих это было большой неожиданностью. Как люди старшего поколения многие, конечно, переживали, что жизнь меняется. Но с другой стороны они видели, какое воодушевление было у всех вокруг.
Для меня обретение независимости было впечатляющим событием. Мне казалось, что жизнь резко изменится, что теперь будет возможность поехать учиться за границу, а в Узбекистан будут приезжать иностранцы.
Это было такое время, когда практически все — в первую очередь, наша интеллигенция — были вынуждены выживать. Фактически многие ушли с работы: врачи, учителя, ученые. Многие ушли, так скажем, в рыночную экономику и пытались как-то заработать деньги.
Наверное, сейчас немногие вспомнят, какими пустыми были полки перед независимостью, как тяжело было найти некоторые товары, а импортной продукции не было вообще.
Казалось, что с объявлением независимости нашей страны все эти проблемы решатся, что теперь страна сможет самостоятельно решать многие вопросы и мы начнем интегрироваться в мировую экономику.
В те дни я был в большом воодушевлении еще и из-за своего поступления. Я как раз успешно сдал экзамены на факультет международных экономических отношений Ташкентского государственного экономического университета. Поступить было нелегко.
В университете мы открывали для себя рыночную экономику, такие понятия, как маркетинг, конкуренция, банковское дело, финансовая система. Все это было для нас новым. Казалось, что можно всего добиться. Надо только учиться и стараться.
Независимость влечет за собой большую ответственность.
Я думаю, что сегодня смысл независимости остается таким же, что и 29 лет назад. Независимость не может меняться. В первую очередь независимость означает, что мы — граждане своей страны, и мы можем делать свой выбор. Развитие нашей культуры, науки, образования и экономики не зависят ни от кого, кроме нас самих.
Конечно, это очень большой и тяжелый выбор. Есть много моделей развития экономики, образования, системы здравоохранения. Важно не ошибиться в этом выборе, так как от него зависит очень многое.
Сегодня конкуренция усиливается, наблюдается большое разделение стран по экономическому благосостоянию, различным ресурсам. Этот выбор ложится тяжелой ношей и на меня лично как на члена правительства.
Каждое принятое решение должно учитывать много обстоятельств и соответствовать прогнозируемым результатам. Выбор должен быть взвешенным и грамотным. Поэтому независимость влечет за собой большую ответственность.
Личная свобода должна быть соразмерна личной ответственности.
В последние годы открываются большие возможности. Мы становимся свидетелями либерализации социальных отношений, свободы выражения мыслей, печати и слова. В этом контексте мы должны понимать, что личная свобода человека не должна ограничивать свободу других людей и должна быть соразмерна личной ответственности.
Это выражается в очень простых вещах: в уважении к окружающим и соблюдении чистоты на улице. Не стоит пытаться показать свою власть. Нужно всегда видеть в окружающих такого же человека, как и ты сам.
В этом отношении очень показательным станет пример Японии, где каждый, думая о своей свободе, старается не мешать личной свободе других людей. Если мы будем следовать этому принципу, мне кажется, мы сможем добиться многого.
Узбекистан мечты — это страна, в которой все мы живем спокойно и чувствуем себя в безопасности. Когда мы можем не беспокоиться за своих близких, детей и друзей. Это страна, где у каждого есть выбор и у каждого есть большие возможности. И эти возможности подкрепляются тем, что люди имеют доступ к хорошему образованию, доступной медицине и для них всегда открываются новые горизонты. Это Узбекистан, который мы в силах построить.
В обществе, где любят порядок и чистоту, уважают свою культуру, традиции и родителей и любят своих детей, можно чувствовать себя счастливым.
Зафар Хашимов
Основатель korzinka.uz
События 31 августа 1991 года и всего предшествовавшего ему периода я помню достаточно четко. Тогда я был студентом, только что перешедшим на пятый курс. Время было такое — смена эпох. Для молодого человека 23 лет это было очень интересно, захватывающе.
В конце советской эпохи все были чрезвычайно политизированы, особенно студенты. Это было заметно еще с начала «перестройки». Но после съезда народных депутатов и сессий союзного и республиканского Верховного Совета в 1989-1990 годах интерес к политическому процессу, казалось, был на самом пике. Потом случился августовский путч 1991 года. После его провала, собственно, и запустились процессы, обусловившие достижение нами независимости.
Мы все сидели, не отрываясь от экранов телевизоров. Помню то историческое выступление Ислама Каримова, когда на заседании Верховного Совета он провозгласил независимость Республики Узбекистан.
Потом я созванивался с друзьями-однокурсниками. Тогда мы жили в квартире на Лабзаке, и все наши многонациональные соседи, собравшись, обсуждали новость.
Известие с одинаковым воодушевлением воспринималось всеми. Думаю, перспектива остаться в Союзе под руководством ГКЧП, которая казалась реальностью всего 10 дней назад, всех очень сильно напугала.
Мы жадно глотали все новости, мы смотрели в будущее с оптимизмом, надеждой и воодушевлением. Будущее, каким бы неопределенным оно тогда ни было на самом деле, представлялось светлым. У нас появилось осознание, что у нас будет своя независимая страна, мечта многих поколений предшественников материализовалась стремительно и ярко.
Независимость страны тогда и сейчас означает для меня право народа на самоопределение и выбор своего пути развития. Разница моего отношения к ней 29 лет назад и сегодня лишь в том, что я был моложе, наивнее и смотрел в будущее намного романтичнее.
Что для страны независимость, для человека — свобода. Быть свободным значит быть способным принимать решения, делать выбор и нести за это ответственность. К сожалению, часто это легче сказать, чем сделать.
Текст подготовил Давлат Умаров
Иллюстрации: Эльдос Фазылбеков
Все права на материалы принадлежат изданию «Газета.uz».
Запрещается любое использование фото-, графических и иных материалов, размещенных на сайте www.gazeta.uz, принадлежащих «Газета.uz» и иным третьим лицам.