Yevgeniy Sorochinning shahardagi tong fotoloyihasi
Roppa-rosa bir yil oldin “Gazeta.uz” fotomuxbiri Yevgeniy Sorochin karantin paytidagi Toshkent tongi haqidagi loyihasini yakunladi. U 50 kun davomida shaharni tong otar payti 50 mm obyektivda suratga oldi. Loyihaning g‘oyasi va shahar bir yil ichida qanday o‘zgargani haqida bizning fotomaterialimizda.
G‘oya haqida
Loyiha boshlanishidan bir-ikki yil oldin, fotografiya sohasida rivojlanishim uchun yo‘llarni qidirardim. Ijodning bu yo‘lidan borishning imkoniyatlaridan biri – biror-bir loyihaga qo‘l urish degan qarorga keldim. Loyihaning mavzusi ustida uzoq o‘yladim. Xayolimga hech bir narsa kelmasdi.
Ikkinchi karantin paytida men ko‘p vaqtimni oilam bilan uy ishlarini bajarish va audiokitoblarni tinglash bilan o‘tkazdim. Bir kuni rafiqam menga Oshoning «Erta tong. Yangi kunni baxtli boshlash uchun 365 haqiqat» kitobini tavsiya qildi. Unda agar odam erta tongda uyg‘onsa, ko‘p ishlarga ulgurishi mumkinligi haqida gapirilgan.
Bunday loyihaga qo‘l urgan birinchi odam emasman. Menda loyihalarni yaratish tajribasi yo‘q edi, shuning uchun men oddiy narsadan boshlamoqchi bo‘ldim. 50:50:50 g‘oyasi rassomni texnik va vaqt jihatidan cheklaydi.
Men 50 kun davomida tonggi soat 5 da uyg‘onishga, har kuni 50 mm obyektivda suratga olingan bitta fotosuratni ijtimoiy tarmoqlarimda joylashtirishga qaror qildim.
Men o‘zimni sinab ko‘rmoqchi bo‘ldim: loyihadan bir kun ham og‘masdan, uni yakunlay olamanmi? 50 kun ketma-ket tonggi soat 5da suratga olish uchun chiqa olamanmi? Qiziqarli syujetlar topa olamanmi?
Loyihaning karantin bilan bog‘liqligi va jarayon haqida
Ishimjuda kam va bo‘sh vaqtim bo‘lganligi sababli men o‘z loyihamni boshladim. Avgust oyida hukumat karantin cheklovlarini kuchaytirdi, lekin bu birinchi karantin cheklovlariga o‘xshamas edi.
Men har kuni fotosuratlarni ko‘rib chiqardim, ijtimoiy tarmoqlarimga joylashtirish uchun birini tanlardim va ularga nom va ostiga matn o‘ylab topardim. Bu tasvirlarni ko‘rayotganda xayolimga kelgan ilk fikrlar edi. Hozir esa suratga qo‘yilgan nomlar menga juda g‘alati tuyuladi.
Artefakt. 2020 yil, 8 avgust.
Kech yuklash va hech narsa demaslik
Ruh va qalb. 2020 yil, 10 avgust.
Ruh va qalb o‘rtasidagi farq hammaga ham maʼlum emas. Olti yil oldin bu haqda o‘ylanmas ham edim. Bugun ertalabki sayrga chiqmadim, shunchaki derazaga qaradim
Afisha. 2020 yil, 11 avgust.
Karantin davom etmoqda, lekin uning oldingi bonuslarini ko‘rmayapman. Eʼlonlarga ko‘proq qaray boshladim. Nimanidir o‘zgartirish vaqti keldi
Hayot. 2020 yil, 12 avgust.
2020 yil, 12 avgust.
Kutilmagan voqea. 2020 yil, 13 avgust.
Karantin cheklovlarini yaqinda yumshatishadi. Bu mening loyiham va ertalabki sayrlarimga taʼsir qiladimi?
Belgilar. 2020 yil, 14 avgust.
Karantin cheklovlari yumshatilyapti. Loyihaning 15-kuni albatta o‘zgarishlar bilan bog‘liq bo‘ladi.
Umuman olganda, suratlar karantin haqida deyarli hech narsa demaydi. Koronavirus pandemiyasi va karantinga aloqador predmetlar bilan bir nechta kadrlar mavjud, xolos.
Ammo, aniq aytishim mumkinki, o‘sha paytda ko‘chada hozirgiga yoki karantinga qadar bo‘lgan davrga nisbatan ancha kam odam bo‘lgan. Ko‘chalar deyarli bo‘sh edi. Shaharga tongda chiqqan bo‘lsam ham, bo‘sh ko‘chalar ko‘zga tashlanar edi. Bu yil erta tongda hayot qaynayapti.
Men karantinni baʼzida qo‘msayman, chunki ko‘p vaqtimni oilam bilan o‘tkazardim, shahar tinch, osoyishta, hatto havo tozaroq edi, quyosh esa bunchalik qizdirmasdi go‘yo.
Loyiha natijalari haqida
O‘ylashimcha, o‘z oldimga qo‘ygan vazifani uddaladim. Loyiha men uchun muvaffaqiyatli bo‘ldi. Men juda ko‘p qiziqarli kadrlarni suratga oldim va erta uyg‘onib odatda kun davomida bajarib bo‘lmaydigan vazifalarni bajarish mumkinligini tushundim.
Bundan tashqari, men loyihadan oldin va keyingi ishlarim o‘rtasidagi farqni ko‘rdim. Ular kompozitsiya va ranglari bilan bir oz farq qiladi. Menimcha, endi o‘z yo‘nalishimni va o‘z tasvirimni izlay boshlayapman, ko‘pincha asosiy kompozitsion qoidalardan chetga chiqayapman.
Loyiha o‘zligimni topish va namoyon qilish uchun o‘z yo‘nalishimda ishlash, nimalarnidir o‘zgartirish kerakligini tushunishimga yordam berdi. Biroq, aynan nima ekanligini hali tushunganimcha yo‘q.
Rejalar haqida
Men bu asarlarimni ko‘rgazmaga qo‘ymoqchiman. Ammo ko‘rgazma zalida emas. Biroq, agar biror bir galereya bu taklif bilan murojaat qilsa, uni ham rad qilmagan bo‘lardim.
Kutish jarayoni
2020 yil, 23 avgust
Men shahar hokimligiga ko‘rgazma uchun joy ajratishlari bo‘yicha murojaat qilish haqida ham bir o‘yladim, masalan Amir Temur xiyobonida odamlar shunchaki yurib, suratlarni tomosha qilishlari uchun.
Ko‘rgazmani aynan shaharda o‘tkazish g‘oyasi menga ko‘proq yoqadi,chunki bu loyiha shahar haqida. Ko‘rgazma zali – bu juda yaxshi. U yerda chiroq yordamida tomoshabinlar eʼtiborini tasvirchi xohlagan narsaga qaratishi mumkin.
Teleport. 2020 yil, 27 avgust.
Soyalar tezroq harakatlanishga yordam beradi.
Temir. 2020 yil, 28 avgust.
Axborot shovqini. 2020 yil, 29 avgust.
So‘nggi yillarda informatsiya juda ko‘p va uning asosiy qismi – axlat
Kuzatuvchilar. 2020 yil, 30 avgust.
Onlayn. 2020 yil, 31 avgust.
O‘quv yili boshlanishi haqida maʼlum qilishdi. Monitor orqali o‘rganishga tayyorman!
Feruza. 2020 yil, 1 sentabr.
Yoz tugadi, taʼtil o‘tdi.
Ammo Toshkentdagi barcha madaniy tadbirlarda bo‘ladigan Afisha.uz fotomuxbiri sifatida shuni bilaman va tushunamanki, shahrimiz madaniy hayoti va shahrimizda o‘tkaziladigan madaniy tadbirlarning ommabopligi shunchalik pastki, odamlar faqat jahon miqyosidagi yoki kamida MDH miqyosidagi yulduz ishtirokidagi tadbirlarga borishadi. Hech kim hech qayerga borishni xohlamaydi, faqat sanʼatni yaxshi ko‘radigan odamlarning kichik guruhidan tashqari. Odatda bu o‘sha-o‘sha odamlar.
Agar suratlar galereyada namoyish etilsa, ko‘pchilik bu rasmlarni ko‘rmaydi. Men ishlarimni buyuk deb aytolmayman. Ammo men ular yordamida oddiy odamlar bilan muloqot o‘rnatmoqchiman. Balki sanʼat va madaniyat odamlarga yaqinlashsa, ularning sanʼat va madaniyatga qiziqishi ortgan bo‘larmidi. Axir, 50:50:50 loyihasi fotosuratlari shahar hayotini aks ettiradi va odamlarning shahar bilan munosabati haqida sahnalashtirilgan tasvirlar bilan emas, balki mening ko‘zlarim orqali gapiradi.
Smena. 2020 yil, 9 sentabr.
Soyadan tashqarida. 2020 yil, 10 sentabr.
Sxema. 2020 yil, 11 sentabr.
Juftlik. 2020 yil, 12 sentabr.
2020 yil, 13 sentabr.
Yarimta. 2020 yil, 14 sentabr.
2020 yil, 15 sentabr.
30 atrofida. 2020 yil, 16 sentabr.
Imo-ishora. 2020 yil, 17 sentabr.
Fotosuratlar muallifi: Yevgeniy Sorochin
Materiallarga bo‘lgan barcha huquqlar “Gazeta.uz” nashriga tegishli. www.gazeta.uz saytiga joylashtirilgan va “Gazeta.uz”ga tegishli foto-, grafik va boshqa materiallardan uchinchi shaxslar tomonidan har qanday ko‘rinishda foydalanish taqiqlanadi.

Фотопроект Евгения Сорочина о раннем утре в городе
Ровно год назад фотокорреспондент «Газеты.uz» Евгений Сорочин завершил свой проект о раннем утре в Ташкенте во время карантина. В течение 50 дней он фотографировал город на рассвете на объектив 50 мм. В чём замысел проекта и как изменился город за год – в нашем фотоматериале.
О замысле
За год-два до начала проекта я искал пути для своего развития в фотографии. Мне казалось, что одним из способов встать на эту стезю может быть какой-нибудь проект. Тема проекта зрела долго. Я никак не мог придумать её.
Во время второго локдауна я много времени проводил с семьей, занимаясь домашними делами и слушая аудиокниги. Однажды супруга посоветовала мне книгу Ошо «Раннее утро. 365 озарений для радостного начала нового дня». В ней говорилось, что если вставать рано утром, можно успеть сделать много дел.
Я не первый кто делает проекты, подобные моему. У меня не было опыта в их создании, поэтому я хотел начать с чего-то простого. Замысел 50:50:50 ограничивает художника технически и во времени.
Я решил в течение 50 дней выходить в город на съёмку в 5 утра и ежедневно публиковать в своих социальных сетях одну фотографию, снятую на объектив 50 мм.
Мне хотелось испытать самого себя: смогу ли я завершить проект, не сбиваясь с курса ни на один день? удастся ли мне 50 дней подряд выходить в 5 утра? удастся ли мне находить интересные сюжеты?
О связи проекта с карантином и процессе
Я начал свой проект, потому что у меня было очень мало работы и очень много свободного времени. В августе правительство усилило карантинные ограничения, хотя на первый локдаун это уже не было похоже.
Каждый день я просматривал фотографии, выбирал одну для публикации в своих социальных сетях и придумывал название и текстовое сопровождение к ним. Это были первые мысли, которые меня посещали во время просмотра изображений. Сейчас названия кажутся мне очень странными.
Артефакт. 8 августа 2020 года.
Выгрузить поздно и сказать нечего
Дух и душа. 10 августа 2020 года.
Не всем известна разница между духом и душой. Лет шесть назад даже не задумывался об этом. Сегодня не вышел на утреннюю прогулку, просто взглянул на окно
Афиша. 11 августа 2020 года.
Карантин продолжается, но я уже не вижу его бонусов, которые были раньше. Всё чаще вглядываюсь в объявления. Пора что-то менять
Жизнь. 12 августа 2020 года.
12 августа 2020.
Неожиданность. 13 августа 2020 года.
Карантинные ограничения скоро снимут. Отразится ли это на мой проект и утренние прогулки?
Знаки. 14 августа 2020 года.
Карантинные ограничения снимают. 15 день проекта будет однозначно связан с изменениями.
В целом изображения практически не говорят о карантине. Есть лишь несколько кадров с предметами, которые ассоциируются у нас с пандемией коронавируса и локдауном.
Однако могу точно сказать, что тогда людей на улице было значительно меньше, чем сейчас или до карантина. Улицы были практически пустыми. И это бросалось в глаза даже несмотря на то, что я выходил в город на рассвете. В этом году ранним утром жизнь уже кипит.
Я вспоминаю карантин с ностальгией, потому что много времени проводил с семьей, потому что город был тихим, спокойным. Даже воздух был чище, а солнце не казалось таким горячим.
О результатах проекта
Мне кажется, я справился с поставленной перед собой задачей. Для меня проект был успешным. Я нащёлкал много интересных кадров и понял, что ранний подъём даёт много возможностей для реализации задач, которые обычно не удаётся выполнить в течение дня.
Кроме того, я увидел разницу между своими работами до проекта и после. Они немного отличаются композицией и цветами. Теперь мне кажется, я начинаю искать своё направление и своё изображение, часто отхожу от основополагающих композиционных правил.
Проект помог мне понять, что мне нужно делать что-то своё, что-то менять, чтобы найти и проявить свою индивидуальность. Но я пока не понял, что именно.
О планах
Я бы хотел выставиться с этими работами. Но не в выставочном зале, хотя я бы вряд ли отказался от такого предложения, если бы какая-нибудь галерея вышла на меня с такой инициативой.
В ожидании
23 августа 2020
Я подумывал обратиться в хокимият города с просьбой дать мне площадку, например, на сквере, где можно было бы выставить эти фотографии, чтобы люди просто ходили и видели их.
Мне больше импонирует мысль выставиться в городе, потому что этот проект – история о городе. Выставочный зал – это очень круто. Там можно расставить акценты с помощью света и обратить внимание зрителя на то, на что хочет художник.
Телепорт. 27 августа 2020 года.
Тени позволяют передвигаться быстрее.
Железо. 28 августа 2020 года.
Информационный шум. 29 августа 2020 года.
Последние годы очень много информации и большая ее часть – хлам
Наблюдатели. 30 августа 2020 года.
Онлайн. 31 августа 2020 года.
Стало известно о начале учебного года. К обучению по монитору готов!
Бирюза. 1 сентября 2020 года.
Не стало лета, каникулы прошли.
Но как фотокорреспондент «Афиши.уз», который бывает на всех культурных мероприятиях Ташкента, я знаю и понимаю, что культурная жизнь и популярность культурных мероприятий в нашем городе настолько низкая, что люди массово ходят на события с участием звезд мирового масштаба или масштаба СНГ. Никто никуда не хочет идти, за исключением маленькой тусовки людей, которым просто нравится искусство. В основном это одни и те же люди.
Многие не увидят эти фотографии, если они будут выставлены в галерее. Я не скажу, что мои работы выдающиеся. Но я бы хотел с их помощью построить диалог с простыми людьми. Может быть, люди стали бы больше интересоваться искусством и культурой, если бы искусство и культура вышли к людям. Ведь фотографии проекта 50:50:50 олицетворяют жизнь города и говорят о взаимодействии людей с городом без постановки, а так, как оно было моими глазами.