Buxoro davlat musiqali drama va komediya teatri birinchi o‘zbek professional teatrlaridan biri. U 1921 yilda tashkil topgan bo‘lib, bu yil 100 yillik yubileyini nishonlaydi. Ammo teatrning eski binosi 11 yildirki taʼmirtalab holatda. Aprel oyida fotograf Bexzod Boltayev hudud madaniyati tarixining yemirilib ketayotganligi guvohi bo‘lgan edi. Oradan yarim yil o‘tibdi hamki, ahvol o‘nglanmadi: teatr tashlandiq holatda, ijodiy jamoa esa boshqa manzilda o‘z tomoshalarini qo‘yishga majbur. Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti 3-bosqich talabasi Ziyoda Aloyiddin qizi teatrning eski binosi yangisidan nimasi bilan afzalligi va nega teatr avariyaviy holatdan hali ham chiqmaganligini o‘rgandi.
Suratlarni kattalashtirish uchun ularning ustiga bosing.
Sadriddin Ayniy nomidagi teatr binosi aholi ko‘p yashaydigan, turistik manzil bo‘lmish Buxoroning Eski shaharida joylashgan. Uning hovlisida abgorlashib borayotgan «O‘zingni sanʼatda sevma, o‘zingdagi sanʼatni sev» yozuvi bor. Ammo bu yerda hozir sanʼat yaratilmayapti.
Teatr binosi 450 o‘ringa mo‘ljallangan. 1921 yilga qadar bu binodan «Xalq uyi» (narodniy dom – revolyutsiyadan oldingi Rossiyada ommaviy madaniy-maʼrifiy muassasa – tahr.) sifatida foydalanib kelingan. 11 yil oldin teatr avariya holiga kelib, unda spektakllar namoyishining imkoni bo‘lmay qolgach, teatr faoliyati yangi binoga ko‘chirilgan.
Teatr direktori Gulnora Husenovaning aytishicha, eski binodagi namoyishlarni ham mahalliy aholi, ham sayyohlar tomosha qilish uchun kelishardi. Yetarlicha moliyalashtirish va to‘g‘ri ekspluatatsiya qilish orqali eski bino hali ko‘p yillar davomida tomoshabinlarni qabul qilishi mumkin edi, deb hisoblaydi teatr rahbari.
Uning taʼkidlashicha, butun teatr jamoasi bino rekonstruksiya qilinishini va yana u yerga ko‘chishni kutib turibdi. Sababi u haqiqiy teatr. Binoning akustikasi juda yaxshi. Sahnada rol ijro etgan aktyorning ovozi eng oxirgi — 450-odamgacha yetib boradi. Teatrning faoliyati hozir «Ko‘hna va boqiy Buxoro» majmuasidagi 700 tomoshabinga mo‘ljallangan binoda davom etmoqda. Biroq bu yerda aktyor mikrofonlar orqali gapirmasa ovozi hatto o‘rta qatorgacha ham yetib bormaydi.
«To‘g‘ri, hozirgi binomiz juda chiroyli, zamonaviy. Barcha texnikalar ham bor. Oldingi binoga qaytish xohishimiz borligini bilgach, ko‘pchilik tanishlar shunday joyni tashlab ketasizlarmi deb so‘raydi. Ammo aktyor uchun bulardan ham ko‘ra, ijrosi tomoshabinga yetib bora oladigan joy muhimroqda», — deydi teatr direktori.
Hozirda Sadriddin Ayniy nomidagi teatr joylashgan «Ko‘hna va boqiy Buxoro» majmuasi Manba: Yandeks.Xaritalar
U eski binodagi tomoshabinlar uchun balkonlarni, orkestrlar yamasini va to‘la zalni eslaydi – «Ko‘hna va boqiy Buxoro»da bularning barchasi mavjud emas.
Gulnora Husenovaning so‘zlariga ko‘ra, teatr eski binoda faoliyat olib borganda tunda ham tomoshabinlar kelgan. Hatto o‘zbek tilini bilmagan turistlar spektakllarning oxirigacha o‘tirishgan. Teatr rahbari bunga sabab bino transport qatnovi uchun qulay manzilda joylashganligi ekanligiga ishonchi komil. Eski bino jamoat transportlari serqatnov bo‘lgan joyda joylashgan bo‘lsa, «Ko‘hna va boqiy Buxoro» shahardan uzilgan.
«Spektakllar namoyishiga kelmoqchi bo‘lgan tomoshabinlar yo‘l xarajatlari qimmatga tushadi. Ular bunga qo‘shimcha ravishda chipta ham sotib olishlari kerak. Afsuski, hamma ham o‘z kundalik xarajatlaridan orttirib, bunga pul ajratolmaydi», — deydi Gulnora Husenova.
Balki asl shinavanda uchun qancha xarajat ketishi, uzoq yoki yaqin masofaning farqi yo‘qdir. Ammo sanʼat xalqning «qo‘li yetadigan» joyda bo‘lishi kerak. Shundagina madaniyat darajasi o‘sishi mumkin.
Oz sonli tomoshabin uchun bir necha soat yoqilgan chiroqlar, ijroga tayyorgarlik jarayonlari va ijodiy jamoaga chakana mablag‘ sarflanmaydi. Sanoqligina sotib olingan chiptalar bilan bu xarajatlarni qoplab bo‘lmasligi kundek ravshan.
«O‘zining xarajatlarinida qoplamaydigan sanʼatni hech kim otaliqqa olmasligiga, bora-bora davlat hisobidan ham pul ajratilmay, faoliyati to‘xtab qolayotganiga ko‘p bora guvoh bo‘lyapmiz», – deydi direktor.
Turizm va sport vazirligi huzuridagi Madaniy meʼros agentligi matbuot xizmatining maʼlum qilishicha, prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan Buxoro viloyatidagi 40 ta madaniy meʼros obyektlarini rekonstruksiya va restavratsiya qilish topshirig‘i berilgan. Ushbu ishlar Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Alohida muhim ijtimoiy, madaniy va tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan obyektlarni qurish, rekonstruksiya, restavratsiya qilish va mukammal taʼmirlash direksiyasi mablag‘lari hisobidan qilinishi belgilanib, mazkur ishlarga 15 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan. Ular orasida Sadriddin Ayniy nomidagi teatrning eski binosini restavratsiya qilish rejasi ham bor edi.
Agentlik matbuot xizmati teatr binosi qachon rekonstruksiya qilinishi mavhumligini taʼkidladi. Tashkilot Madaniyat vazirligi huzuridagi departamentdan Turizm vazirligi huzuridagi agentlikka aylantirilgani uchun jarayon uzoqqa cho‘zilmoqda.
Qorovul.
11 yil avval teatr jamoasiga xizmat qilgan avtobus. Teshilib dami chiqib ketgan shinalar hatto chirishga ulgurgan. Uning atrofidagi shox-shabba, turli idish-u qog‘ozlar esa sanʼat dargohining axlatxonaga aylanayotgani, ehtimol, aylantirilayotganini sezdirib qo‘yadi.
Yuzlab ustoz sanʼatkorlar faoliyat yuritib, minglab shogirdlar yetishtirilgan ushbu dargoh qarovsiz qolishi va yovvoyi hayvonlar uchun makon bo‘lishini hech qanaqasiga hazm qilishning iloji yo‘q. Umid qilamizki, teatr ijodiy jamoasi va ularni sog‘ingan ko‘plab tomoshabinlar o‘zlari xohlagandek ushbu binoga qaytib, qaynoq sanʼat asarlarining yaratilishi davom etadi.
Ishonamizki, tez orada stollar ustiga majburan kiydirib qo‘yilgan, chang bosgan chexollar o‘rnini tomoshabinlar egallaydi, zulmatni chiroqlar yoritadi va sanʼat odamlarga yaqinroq bo‘ladi, chunki u xalqqa tegishli bo‘lishi kerak.

Старое здание театра в Бухаре 11 лет ждёт выхода из аварийного состояния
Бухарский государственный театр музыкальной драмы и комедии имени Садриддина Айни – один из первых профессиональных театров Узбекистана. В этом году он отмечает свой 100-летний юбилей, однако его старое здание, много лет нуждающееся в ремонте, продолжает ветшать. В апреле фотограф Бекзод Болтаев стал свидетелем этой рассыпающейся истории региональной культуры. Шесть месяцев спустя ничего не изменилось: штукатурка продолжает облезать, сваи – гнить, а коллектив театра – играть по другому адресу. Студентка 3-го курса Университета журналистики и массовых коммуникаций Зиёда Алойиддин кизи узнала, чем старые стены лучше новых и почему театр никак не выйдет из аварийного состояния.
Все фотографии кликабельные. Нажмите на изображение, чтобы увеличить.
Театр имени Садриддина Айни расположен в густонаселенном туристическом Старом городе Бухары. В его дворе ржавеет информационный стенд с надписью «Не люби себя в искусстве, люби искусство в себе». Однако искусство в этом месте больше не создаётся.
Здание театра рассчитано на 450 мест. До 1921 года здесь находился народный дом (в дореволюционной России общедоступное культурно-просветительское учреждение – ред.). 11 лет назад здание пришло в аварийное состояние, и театр переехал на новое место.
Директор Гульнора Хусенова рассказывает, что представления в старом здании посещало много зрителей из числа местных жителей и туристов. При должной эксплуатации и финансировании старые стены могли бы принимать публику еще много лет, считает руководитель театра.
Она продолжает, что коллектив ждёт возвращения в отремонтированное здание, потому что тот театр «настоящий». Здесь отличная акустика. Голос актёра, исполняющего роль на сцене, доходит до последних рядов. Сейчас театр расположен в комплексе «Древняя и бессмертная Бухара», рассчитанном на 700 зрителей. Однако здесь без микрофона голос артистов гаснет, ещё не дойдя до средней линии.
«Конечно, наше нынешнее здание очень красивое и современное. Там есть вся техника. Когда знакомые узнают, что мы хотим вернуться в предыдущее здание, они спрашивают, почему. Но для актера ценнее то место, где его исполнение может дойти до зрителя», – говорит директор.
Комплекс «Древняя и бессмертная Бухара», в котором сейчас находится театр имени Садриддина Айни Источник: Яндекс.Карты
Она вспоминает оркестровую яму в старом здании театра, бельэтаж, нависающий над партером, и полный зал – всего этого в «Древней и бессмертной Бухаре» нет.
По словам Гульноры Хусеновой, раньше люди приходили в театр даже по ночам. Иностранцы, не знающие узбекского языка, досиживали спектакли до завершения. Руководитель уверена, что посещаемость была связана с транспортной доступностью. Старое здание расположено там, где часто ходит общественный транспорт, тогда как «Древняя и бессмертная Бухара» оторвана от города.
«Зрителям, которые хотят прийти на спектакли, дорога обходится дорого. Они еще и билет должны купить. К сожалению, не каждый может позволить себе это, сэкономив на своих ежедневных расходах», – отмечает Гульнора Хусенова.
Возможно, настоящего фаната театра не остановят ни деньги, ни расстояние, но искусство должно быть доступно людям. Только тогда будет расти уровень культуры.
Все реже появляющийся зритель сказался на доходах театра, хотя затраты организации на подготовку спектаклей не зависят от числа посетителей.
«Мы все чаще становимся свидетелями того, что искусство, которое не покрывает своих расходов, никому не нужно. Оно постепенно прекращает свою деятельность, не получая денег даже от государства», – говорит директор.
В пресс-службе Агентства по культурному наследию при Министерстве туризма сообщили, что старое здание театра внесено в перечень 40 объектов культурного наследия, которые по поручению президента Шавката Мирзиёева необходимо реконструировать и отреставрировать. На ремонтные работы планируется выделить 15 млрд сумов из бюджета Дирекции по строительству, реконструкции и капитальному ремонту объектов, имеющих особо важное социальное, культурное и историческое значение, при Кабинете Министров.
Сроки реконструкции пока не известны, отметили в пресс-службе. Процесс затягивается из-за преобразования Департамента культурного наследия при Минкультуры в агентство при Минтрузима.
Сторож.
Этот автобус обслуживал театральную труппу 11 лет назад. Резина рассыпается от сурового климата Бухары. Ветки и мусор намекают на то, что художественная мастерская превращается в свалку.
В здании, где некогда трудились сотни уважаемых людей – цвет нации, сегодня ютятся бездомные животные. От этого больно не только коллективу театра, но и жителям, ратующим за искусство и культурную жизнь в городе. Им хочется верить, что пыльные чехлы на зрительских креслах вскоре уступят место публике, свет сменит мрак и искусство станет ближе к людям, ведь оно должно принадлежать народу.
Текст подготовила Зиёда Алойиддин Кизи. Автор фотографий Бехзод Болтаев. С условиями использования материалов, размещенных на сайте интернет-издания «Газета.uz», можно ознакомиться по ссылке.