qishda cho‘milish haqida
“Gazeta.uz” fotomuxbiri Madina Aʼzam yilning har qanday faslida cho‘milishni xush ko‘radigan morjlar bilan suhbatlashdi.
Ertalabki soat 7 da “Beshyog‘och” mahallasining bog‘ hududidagi Burjar kanali qismida, GES va Afrosiyob ko‘chasi kesishmasida deyarli hech kim yo‘q. Kanal bo‘ylab yam-yashil o‘tdagi qirov havo harorati sovuqligini bildiradi. Shunga qaramasdan, bu yerda qishki cho‘milish ixlosmandlari yig‘ilishadi — asosan o‘rta va keksa yoshdagi erkaklar.
Burjarda cho‘milish taqiqlangan. Bu haqda ogohlantiruvchi belgilar arteriyaning suvga kirishning imkoniyati bo‘lgan barcha hududlarida o‘rnatilgan. Bir yil oldin kanal bo‘ylab to‘siqlar o‘rnatildi. Lekin ko‘p o‘tmay yana kanalga tushish joylari paydo bo‘ldi.
Morjlardan biri Ahmadjon Ilhomovning taxmin qilishicha, bu yerdagi taqiq belgisi endi suzishni boshlaganlarga taalluqli.
«Bu taʼqiq suzishni endi boshlayotganlar uchun bo‘lsa kerak, shuning uchunmi bizga biror marta hech kim hech qanday jarima solmagan», — deydi u. Yaqin atrofda Milliy gvardiya xodimlari aylanib yurishibdi.
Ahmadjon aka yoshligidan morjlikka qiziqqanligini aytadi. Bolalik vaqtlarida u bahorning iliq, yozning qaynoq kunlarida cho‘milib yurgan. Tanishlaridan qishda cho‘milishning sog‘liqqa foydasi haqida eshitib, ushbu mashg‘ulotga ham qiziqishni boshlagan.
«17 yoshimdan boshlab qishki suzish ishqiboziga aylanganman, — deydi Ahmadjon Ilhomov. — Keyinchalik cho‘milish kun tartibimdan asosiy o‘rinni egalladi».
U o‘zini 50 yoshli morj deb ataydi, chunki yarim asr davomida ochiq suv havzalarida yil bo‘yi cho‘miladi.
«Har kuni barvaqt uyg‘onib, anhor bo‘yiga kelaman. Suv yoqalab 2-3 kilometr piyoda yurib, mashq qilib tanamni qizdiraman. Soat 11 larga yaqin yana 4-5 ta morj do‘stlarim ham keladi. Keyin birga suvga sho‘ng‘iymiz. Suzish tanani chiniqtiradi. Qishning sovuq kunlarida ham bitta futbolka ustidan, yengil sviter kiyaman. Uzoq yillar bo‘ldi, oxirgi marta qachon gripp bo‘lganimni eslay olmayman», — deb hikoya qiladi Ahmadjon aka.
U kanalning ushbu qismidan odamlar tez-tez o‘tishini, ayniqsa ochiq joyda kiyimlarni almashtirish biroz g‘alati ekanligini qo‘shimcha qildi. O‘rindiqlar yechim bo‘lishi mumkin, biroq kanal bo‘ylab shahar aholisi ko‘p aylanadigan yashil hudud joylashganiga qaramasdan, bu yerda bitta ham o‘rindiq yo‘q.
«Shu yerlarga o‘rindiqlar o‘rnatilsa xursand bo‘lamiz», — deydi Ahmadjon Ilhomov.
Qishki cho‘milishning yana bir ishqibozi Rixsivoy G‘anizonov Toshkentda 50 dan ortiq aʼzosi bor morjlar klubi borligini aytdi. Ammo hozir pandemiya sababli atigi 10 ga yaqin klub aʼzolari cho‘milish uchun keladi.
U Anhor kanali bo‘ylab Minor qabristoni yaqinida joylashgan. Qabristonga qo‘shni bo‘lish hammaga ham yoqmaydi. Masalan, Ahmadjon Ilhomov uchun bu noqulaylik tug‘diradi, shu sababli hech qachon u yerda cho‘milmaydi. Bundan tashqari, arteriyaning o‘sha qismidan tez-tez baydarkachilar suzib o‘tadi, baʼzi morjlar ular bilan to‘qnash kelishni xushlamaydi.
Klub Jismoniy tarbiya instituti hududining sakkiz so‘tix yer maydonida joylashgan. Shu yerda morjlarga badminton o‘ynash uchun maydoncha qurib berishgan, kiyim almashtirish xonasi esa eski vagonga joylashtirildi. Rixsivoy G‘anixonovning aytishicha, qolgan sharoitlarni morjlar o‘zlari qilishgan.
«Panjara devorlar o‘rnatib, vagonlarni kerakli jihozlar bilan to‘ldirdik, — deydi u. — Hozir klubimiz aʼzolariga issiq va sovuq suv, yuvinish xonasi kerak. Kiyinish xonasi va kichik oshxonamiz ham taʼmirtalab holatda. Bu masalada shahar hokimiyatiga ariza bilan chiqqanimizda, hokimiyatdan arizamiz tuman hokimi nazoratida ekanligi va bu yil rejaga kiritilganligi haqida javob oldik».
Rixsivoy G‘anixonovning so‘zlariga ko‘ra, morjlar klubda har kuni soat 16:00 da yig‘ilishadi. Badanini turli mashqlar bilan qizdirib, suvga bir necha marta sho‘ng‘ishadi va 3-4 daqiqa davomida cho‘milishadi. Keyin esa shaxmat va badminton o‘ynashadi.
Rixsivoy G‘anixonov 2000 yildan boshlab qishda cho‘milishni boshlaganini aytadi. Uni bronxial astma bezovta qilishni boshlaganida, allergolog qish kunlari ham tez-tez cho‘milib turishni tavsiya qilgan. Rixsivoy akada kasallik alomatlari umuman qolmagan
«Morjlik menga sog‘lik tuhfa etdi. Agar har kuni cho‘milishga kelmasam, yoki 20 kilometrga yaqin piyoda yurmasam nimamnidir yo‘qotib qo‘ygandek bo‘laman. Cho‘milish hayotimning bir qismiga aylanib ulgurganidan xursandman».
«​​Shuncha yil davomida men cho‘milgan eng past harorat nechchi ekanligini aniq bilmayman. Ammo shuni ayta olamanki, 10 yildan ortiq vaqt davomida qishning xoh yomg‘ir, xoh qorli kunlarida ham har kuni cho‘milishga keldim», — deydi Rixsivoy G‘anixonov.
Klubga yaqinlashayotgan Abdurahmon Shukurovni ko‘rib hamma «Ana, haqiqiy morj kelyapti» deydi. U anhorlarda bolaligidan yil bo‘yi cho‘miladi. 11 yoshidan esa morjlik unga odat bo‘ldi.
«Men avvaliga aprel kunlaridan oktyabrgacha, keyinroq bahorning ilk kunlaridan noyabrning oxiriga qadar har kuni cho‘milib turganman. Har yili bir oy erta boshlab, bir oy kech to‘xtatganman. Shunday qilib o‘z-o‘zidan qishki suzishga kirib kelganman. Mana 35 yildan buyon eng sevimli mashg‘ulotim – qishda cho‘milish. Hozir 45 yoshman. Ammo tengdoshlarimning aytishicha, ulardan ancha ko‘rkam va yosh ko‘rinar ekanman. Haqiqatan shunday-da!», — deydi Abdurahmon Shukurov.

Даже в холод и непогоду на канале Анхор можно встретить купающихся. Фотокорреспондент «Газеты.uz» Мадина Аъзам поговорила с любителями круглогодичного плавания.
В 7 утра в парковой зоне махалли «Бешёгоч» на отрезке канала Бурджар между одноимённой ГЭС и улицей Афросиаб почти безлюдно. Блеск инея на зеленой траве вдоль реки говорит о том, что температура воздуха близка к нулю. Несмотря на это, здесь уже собираются поклонники зимнего плавания — в основном мужчины среднего и почтенного возраста. Женщин среди них всего три-четыре, и они не хотят фотографироваться.
В Бурджаре запрещено купаться. Знаки об этом предупреждают горожан на протяжении всех участков артерии, где спуск к воде остаётся более-менее доступным. С год назад вдоль канала установили забор с торчащими пиками. Но очень скоро в этой ограде появились прорехи.
Один из моржей Ахмаджон Ильхомов предполагает, что знак запрета здесь установлен для начинающих пловцов.
«Вероятно, они установлены для тех, кто только начинает плавать, потому что нас никогда никто не штрафовал», — отмечает он. Неподалеку прогуливаются сотрудники Национальной гвардии.
Мужчина рассказывает, что увлекся моржеванием в юношестве. В детстве он купался в реках в тёплые весенние и жаркие летние дни. Однако узнав от знакомых о пользе зимнего плавания, он заинтересовался этим занятием.
«В 17 лет я стал фанатом зимнего плавания, — рассказывает Ахмаджон Ильхомов. — Со временем занятие заняло главенствующее место в моём распорядке дня».
Он называет себя 50-летним моржом, потому что плавает в открытых водоёмах круглый год на протяжении уже полувека.
«Просыпаюсь рано утром, прогуливаюсь вдоль воды и делаю упражнения, чтобы разогреть тело. К 11 утра приходят и другие моржи, мои друзья. Мы вместе ныряем. Плавание закаляет организм. Даже в холодные зимние дни я легко одеваюсь: надеваю тонкий свитер поверх футболки и даже не помню, когда в последний раз болел гриппом», — рассказывает Ахмаджон Ильхомов.
Мужчина добавил, что в этой части канала моржам неловко переодеваться под наблюдением редких прохожих. Решением могли бы стать скамейки, однако несмотря на то, что вдоль реки расположена небольшая зеленая зона, пользующаяся большой популярностью среди горожан, здесь нет ни одной.
«Мы были бы очень рады, если бы здесь установили скамейки», — сказал Ахмаджон Ильхомов.
Другой любитель зимнего плавания Рихсивой Ганиханов рассказал, что в Ташкенте существует клуб моржей, в котором состоят более 50 человек. Однако в связи с пандемией плавать приходят лишь около 10 членов клуба.
Он расположен вдоль канала Анхор близ кладбища Минор. Соседство с местом захоронения радует не всех. Например, Ахмаджон Ильхомов испытывает от этого дискомфорт, поэтому никогда там не плавает. Кроме того, в той части артерии нередко встречаются байдарочники, пересекаться с которыми некоторым моржам не нравится.
Клуб занимает участок площадью восемь соток на территории Института физической культуры. Здесь же моржам построили площадку для игры в бадминтон, а комнату для переодевания разместили в старом вагоне. Остальные условия, по словам Рихсивоя Ганиханова, моржи создавали самостоятельно.
«Мы установили ограду и оборудовали вагоны всем необходимым, — рассказал он. — На данный момент членам нашего клуба нужна горячая и холодная вода, санузел. Раздевалка и небольшая кухня тоже в плачевном состоянии. Когда мы обратились в городской хокимият по этому вопросу, то получили ответ от властей, что наша заявка находится под контролем хокима района и включена в план этого года».
По словам Рихсивоя Ганиханова, моржи собираются в клубе ежедневно в 16:00. Разогрев тело, они несколько раз ныряют в воду и плавают по 3-4 минуты, а после играют в шахматы и бадминтон.
Рихсивой Ганиханов отметил, что начал плавать зимой 2000 года. Заняться моржеванием ему посоветовал аллерголог, когда мужчину начали беспокоить симптомы бронхиальной астмы. Признаки заболевания он давно забыл.
«Моржевание подарило мне здоровье. Если я не прихожу купаться или не прохожу около 20 километров каждый день, у меня возникает ощущение, что я что-то потерял. Я рад, что плавание стало частью моей жизни».
«Я точно не знаю, какой была самая низкая температура, при которой я плавал. Но могу сказать, что уже более 10 лет прихожу плавать каждый день, будь то дождливые или снежные зимние дни», — сказал Рихсивой Ганиханов.
«Вот он, настоящий человек-морж», — говорят мужчины, когда к клубу приближается Абдурахмон Шукуров. Он плавает в реках круглый год с детства. К 11 годам моржевание стало для него привычкой.
«Сначала я купался каждый день с апреля по октябрь, затем с первых дней весны до конца ноября. Каждый год я начинал на месяц раньше и заканчивал на месяц позже и очень скоро стал купаться даже зимой. Вот уже 35 лет как мое любимое занятие – зимнее плавание. Сейчас мне 45 лет. Но мои ровесники говорят, что я выгляжу намного красивее и моложе их. Это действительно так!» — сказал Абдурахмон Шукуров.
Автор текста и фотографий Мадина Аъзам Все права на текст и графические материалы принадлежат изданию «Газета.uz». С условиями использования материалов, размещенных на сайте интернет-издания «Газета.uz», можно ознакомиться по ссылке.