O‘zbekistonda futbolni sevishadi va ko‘pchilik bolaligidan sevimli jamoasini tanlab, unga ishqibozlik qiladi. Jurnalist Kirill Altman “Qanday qilib futbol muxlisiga aylandim?” loyihasi doirasida nega O‘zbekistonda mahalliy klublarga muxlislik qilinmasligi va futbolda oddiy hisobdan ko‘ra nima jozibaliroq ekanligi haqida gapirdi.
Men 1994-yildan futbol tomosha qilishni boshlaganman. Maktab davrida hamma ikkita jamoaga muxlislik qilardi: “Real” yoki “Manchester Yunayted”. O‘sha paytlarda hatto “Barselona” ham unchalik mashhur emas edi. Men “Real” ishqibozi edim. O‘shanda Raul va Moryentes avlodi del Boske boshchiligida maydonga tushardi. 2003-yilda del Boske murabbiylikdan ketganidan so‘ng men ularni kuzatishni to‘xtatdim.
Biroz vaqt o‘tgach, Londonning “Arsenal” jamoasiga qiziqishni boshladim. Aniq asos yo‘q edi, lekin o‘shanda Vengerning umidli yoshlari yetishib chiqqa boshlagan edi (Arsen Venger — murabbiy): Fabregas, Uilsher, Rasiski, Van Persi. Bu yigitlar shunchalik aqldan ozdiradigan va yoqimli futbol o‘ynashardiki, men 15 yilga ushbu klubga mahliyo bo‘lib qoldim.
Bizni barga kiritishni xohlashmasdi, chunki muxlislar stollarni sindirishardi. Hozir, albatta, men bu vahshiylik ekanligini taʼkidlayman.
2009-yili Amerikadan qaytdim va Toshkentdagi “Arsenal” muxlislari guruhiga qo‘shilib qoldim. Ular hatto rasmiy fan-klub maqomini olish uchun ham ariza berishgan edi. Biz har hafta 25-30 kishilik guruh bo‘lib, har xil barlarga borardik, baqirardik, “We love you Arsenal, we do” deb qichqirardik.
Fan-klub bilan birga yig‘iladigan paytlarimiz juda ajoyib damlar edi. Men uzoq vaqtdan beri bunday his-tuyg‘ularni boshdan kechirmayapman. Adashmasam, biz Premier Lounge‘da yig‘ilardik, lekin bizni ichkariga kiritishni xohlamasdilar, chunki muxlislar stollarni sindirishardi. Hozir men bu vahshiylik ekanligini taʼkidlayman, albatta. Men hech nimani sindirmasdim, lekin boshqa yigitlar hammasini ag‘dar-to‘ntar qilib yuborishardi, ayniqsa g‘alabadan keyin mag‘lubiyatdan ko‘ra ko‘proq narsalar sinardi.
“Arsenal”ga muxlislik qilishni boshlaganimning birinchi yilidayoq jamoa ligadagi birorta o‘yinda mag‘lub bo‘lmasdan, mashhur Oltin dublni qo‘lga kiritdi. Ammo shundan keyin muammolar boshlandi. Yildan-yilga odamning hafsalasi pir bo‘lib boraverardi. Har yili qandaydir bemaʼni hodisalar ro‘y berardi, bir mavsumda besh-oltita shunday umidsizlik holatlari bo‘lardi. “Arsenal” birinchi bo‘limda 4:0 hisobida g‘alaba qozonishi, keyin esa yutqazishi yoki durang o‘ynab qo‘yishi mumkin edi. Chempionlar ligasining nimchorak finallarida doim chiqib ketishardi. Jamoani shunchaki tor-mor qilishardi, “Bavariya” ularni uch marta yer tishlatgan.
Biz unchalik zavq olmay qo‘ydik. O‘sha paytda, hatto “abadiy to‘rtinchi o‘rin” haqidagi mem ham tug‘ildi, aslida esa buning hech qanday asosi yo‘q edi. Klub faqatgina ikki yoki uch marta to‘rtinchi o‘rinni egallagan. Bungacha “Arsenal” oltinchi, uchinchi, ikkinchi o‘rinlarni egallagandi.
“Arsenal”ning o‘yini asta-sekin turg‘unlashdi, murabbiy Venger har doim bitta narsani qaytarardi, ammo hech narsa o‘zgarmasdi. Bu juda uzoq va qiyin davr edi. Va keyin futbol menga zavq bag‘ishlamay qoldi.
Har safar “Arsenal” futbolchilari maydonga tushganda, men qo‘rqardim
Vengerning ketishini kutmay 2018-yilda “Arsenal” bilan xayrlashdim, chunki besh-olti yildan beri menda hech qanday his-tuyg‘ular qolmagandi. Men vaqt o‘tib “Arsenal”ga qiziqishni to‘xtatgan juda ko‘p odamlarni bilaman. Ammo hozir muammolar girdobida qolgan “Manchester Yunayted”ni qo‘llab-quvvatlashda davom etayotganlar ham bor. Lekin “Arsenal” muxlislarining azobi 10 yil oldinroq boshlangan.
Biroz vaqt futbolni kuzatishni to‘xtatdim. Ammo 2019-2020-yilgi mavsumda “Bavariya” meni o‘ziga rom etdi. O‘sha paytdagi murabbiy Nik Kovach o‘z intervyularidan birida shunday degan edi: “Siz faqatgina 100 km/soat tezlikda yurishga qodir bo‘lsangiz, avtobanda 200 km/soat tezlikda harakatlana olmaysiz”. U ishdan bo‘shatilganidan so‘ng, uning yordamchisi Xansi Flik murabbiy etib tayinlandi va yangi o‘yinchilarsiz, xuddi shu tarkib bilan Bundesliga (Germaniya chempionati) kubogini qo‘lga kiritdi, “Barselona”ni tor-mor qildi va Chempionlar ligasida g‘olib bo‘ldi. Va men bu jamoani yoqtira boshladim. O‘sha mavsumdan beri “Bavariya”ning yangi muxlisi bo‘ldim.
Agar O‘zbekiston klublari haqiqiy his-tuyg‘ularni ulashganida, bizda ham muxlislar olomoni bo‘lardi
“Bavariya”da menga futbolchilar o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik yoqadi, har bir bo‘g‘inda ajoyib professionallar o‘ynaydi. “Arsenal”dan keyin bu juda katta farq edi. Har safar “Arsenal” futbolchilari maydonga tushganda, men qo‘rqardim.
2020-yilda Germaniyaga borib, “Bavariya” o‘yinini jonli ravishda tomosha qilishni rejalashtirgandim, ammo pandemiya boshlanib qoldi. Keyin sayohat qilish uchun kerakli vaksina bilan emlandim, menda Shengen vizasi ham bor, lekin hozir Germaniyaga kirish qiyin. Eng katta orzuim – “Bavariya” g‘alaba qozonadigan Chempionlar ligasi finalini tomosha qilish.
Futbol – bu tomosha va eng avvalo hissiyotlardir. O‘zbekistonda haqiqiy his-tuyg‘ular ulashadigan klublar bo‘lganida, bizda ham muxlislar olomoni bo‘lardi.
Ha, Namanganda “Navbahor” bor. Viloyatlarda futbol ko‘rishga kelishadi, “Paxtakor” o‘yinlariga besh-olti ming odam yig‘ilsa kerak. Shunchaki, bizda chempionat qanday o‘ynalishini hamma tushunadi. Qandaydir xayolparastlikda yashaydigan odamlar ham bor, ular nimadir sodir bo‘ladi, deb o‘ylaydi.
Lekin aslida O‘zbekiston chempionati dahshatli botqoqlik. Men har qanday klubga, jumladan “Paxtakor” yoki “Bunyodkor” bo‘ladimi, muxlislik qilardim. Ammo ularning o‘yinini tomosha qilish unchalik qiziq emas. Yevropa futbolida esa qandaydir tomoshani ko‘rasiz. “Arsenal” qanchalik yomon o‘ynamasin, hech bir mahalliy klub bunday o‘yinni ko‘rsatib bera olmaydi.
Odatda, Bundesliga o‘yinlari dam olish kunlari bo‘lib o‘tadi. Chempionlar ligasi kunlari esa uyquni qurbon qilaman, yaqinda kechki soat 3 gacha o‘yinni tomosha qildim. Men translyatsiya uchun abonement sotib olgan bo‘lardim, Bayern TV telekanaliga obuna bo‘lardim, lekin O‘zbekiston uchun obuna yo‘q, garchi men tijoriy jihatdan daromad keltiradigan muxlis bo‘lsamda.
Men yomon ko‘radigan klublar yo‘q. Lekin baʼzilarini jinim ozgina suymaydi: “Barselona” va “Chelsi” klublariga chidab turolmayman. Men har doim ularga qarshi muxlislik qilaman, chunki bu klublarda menga yoqmaydigan futbolchilar bor. Futbolchi qandaydir ahmoqlik qilsa, unga muxlislik qilishni xohlamaysiz.
Oddiy hisobdan ko‘ra chiroyliroq narsalar bor
Men “Arsenal”ga muxlis bo‘lganimda hamma uni top klub deb o‘ylardi, garchi “Arsenal” hech qachon top klub bo‘lmagan bo‘lsada. Ajoyib stadioni, yaxshi marketing bor, biznes yaxshi yo‘lga qo‘yilgan xolos. Siz qandaydir moʻjizani kutasiz, lekin vaqti-vaqti bilan klub qandaydir o‘rtamiyona klubga yutqazib qo‘yaveradi.
“Arsenal”ning muvaffaqiyatsizliklari menga kuchli taʼsir qilardi, ammo men buni yengilroq qabul qila boshladim va endi men natijaga emas, balki o‘yindagi detallarga eʼtibor berishga harakat qilaman. Oddiy hisobdan ko‘ra chiroyliroq narsalar bor. Endi meni oddiy narsalar ham hayratlantiradi: Kimmix qanday o‘ynaydi yoki Levandovski. Futbolni endi yaxshiroq tushunishni boshladim, deb o‘ylayman.
Maftunkor futbol bor, bu «Real Madrid», “Liverpul” esa jangovar o‘yin namoyish etadi. “Bavariya”da esa tizimli ish yo‘lga qo‘yilgan. Men ana shu futbolning muxlisiman. Menga “Bavariya”ning ishlarni amalga oshirish usuli juda yoqadi: ularning biznesga yondashuvi, muxlislar bilan qanday ishlashi, Instagramni qanday yuritishi.
Men bir umrga eslab qolgan uchta o‘yin bor va ularni hali ham tomosha qilishim mumkin. Birinchisi, 2003-yilgi Chempionlar ligasi chorak finalida “Real” va “Manchester Yunayted” o‘rtasidagi o‘yin. “Real” o‘z maydonida 3:1 hisobida g‘alaba qozongan bo‘lsa, safarda 4:3 hisobida mag‘lub bo‘ldi. O‘shanda braziliyalik Ronaldo xet-trik (bitta o‘yinda bir o‘yinchi uchta gol urishi – tahr.) qayd etdi, Old Trafford esa o‘rnidan turgan holda uni olqishladi.
Boshqa o‘yin — “Arsenal”ning 2011-yilda “Barselona” ustidan 2:1 hisobida qozongan g‘alabasi. Arshavin va van Persi gol urgandi. Javob o‘yinida hakam van Persini maydondan chetlatib, o‘yinni buzdi va “Arsenal” 3:1 hisobida mag‘lub bo‘lgandi.
Uchinchi o‘yin — albatta, 8:2 hisobida tugagan “Bavariya” — “Barselona” o‘yini. Bu o‘yinlardan keyin bir necha kun o‘zimga kela olmay yurganman. Bu ajoyib tuyg‘ular edi.
Futbolda muxlislar o‘zlarini juda agressiv tarzda tutishadi. Odamlar stadionga ham aynan o‘z his-tuyg‘ularini tashqariga chiqarish uchun kelishadi. Masalan, Turkiyani olaylik. Men bitta o‘yinni stadionda tomosha qilganman, bu top o‘yin emas edi. Lekin hamma baqirardi, nimanidir yondirardi, sindirardi va bunday holat har hafta sodir bo‘ladi. Balki huquq-tartibot idoralari nimadadir sustlik qilishar.
Masalan, hozir Angliyada hech narsa qilib bo‘lmaydi, politsiya darhol olib ketadi, Germaniyada ham shunday. Bizda esa choyxonaning oldida janjallashib qolishlari, baqirishlari, bahslashishlari mumkin. Uchta semiz militsi xodimi turadi — ular nima qilishlari mumkin? Hech narsa. Futbolchilarning umumiy tarbiyasi, umumiy madaniyati esa shunchaki juda past darajada. O‘tgan yilning oktyabr oyida “Paxtakor” ustozi bizda stadionlarning ahvoli yomonligi haqida gapirganda “So‘g‘diyona”ning hech kim tanimaydigan futbolchisi unga “o‘zing ahmoqsan” ruhida javob qaytardi. Buning uchun Xyuistra diskvalifikatsiya qilindi. Bu sirkka kim muxlislik qiladi?

Фото:Евгений Сорочин / «Газета.uz»
В Узбекистане любят футбол и с азартом болеют за любимые с детства команды. Журналист Кирилл Альтман в рамках проекта «Как я стал футбольным фанатом» рассказал, почему в Узбекистане не болеют за своих и что в футболе прекраснее простого счёта.
Я начал смотреть футбол в 1994 году. В школе у нас было два варианта: болеть за мадридский «Реал» или за «Манчестер Юнайтед». Даже «Барселона» в те времена не была особо популярной. Я болел за «Реал». Тогда играло поколение Рауля и Морьентеса под руководством дель Боске. После ухода дель Боске в 2003 я перестал следить за ними.
Через какое-то время я начал болеть за лондонский «Арсенал». Какого-то обоснования конкретного нет, но тогда у клуба подрастала перспективная Венгеровская молодежь (Арсен Венгер — тренер): Фабрегас, Уилшер, Расицки, Ван Перси. Эти ребята играли такой безбашенный и симпатичный футбол, что я на 15 лет подсел на этот клуб.
Нас не хотели пускать в бар, потому что болельщики ломали столы. Сейчас я говорю, что это дикость
В 2009 году я вернулся из Америки и попал в тусовку ташкентских болельщиков «Арсенала». Они даже подавали заявку на получение официального статуса фан-клуба. Мы каждую неделю собирались толпой из 25-30 человек, ходили по всяким барам, орали и кричали “We love you Arsenal, we do”.
Времена, когда мы собирались с фан-клубом, были очень крутыми. Я таких эмоций давно уже не испытываю. Собирались, кажется, в Premier Lounge, а нас пускать не хотели, потому что болельщики ломали столы. Сейчас я говорю, что это дикость, конечно. Я не ломал ничего, не такой человек, но вот ребята разносили там всё, особенно после победы доставалось больше, чем после поражений.
В первый год моих переживаний «Арсенал» взял знаменитый Золотой дубль, не проиграв ни одной игры в чемпионате. Но после этого началась стагнация. И с каждым годом было все больше и больше разочарований. Каждый год случалась какая-то ерунда, было по пять-шесть таких мощнейших разочарований в сезоне. «Арсенал» мог выигрывать 4:0 в первом тайме, а потом проиграть или сыграть вничью. Постоянные вылеты в одной восьмой Лиги чемпионов. Команду просто раскатывали, «Бавария» уничтожала их раза три.
Особого удовольствия мы не получали. В то время даже родился мем про «вечное четвёртое место», хотя на самом деле он не имел никаких оснований. Буквально два или три раза у клуба было четвёртое место. До этого «Арсенал» занимал шестое, третье, вторые места.
«Арсенал» постепенно стагнировал, тренер Венгер говорил одно и то же, но ничего не менялось. Это был очень долгий и сложный период. А потом футбол перестал приносить удовольствие.
Когда на поле выходили игроки «Арсенала», ты каждый раз боялся
В 2018 году, не дождавшись ухода Венгера, я попрощался с «Арсеналом», потому что уже пять-шесть лет никаких чувств не оставалось, перегорел. Я знаю многих людей, которые со временем перестали болеть за «Арсенал». Но есть и те, кто, например, продолжает болеть за «Манчестер Юнайтед», который тоже переживают не лучшие времена. Просто за «Арсенал» страдаешь лет на 10 дольше.
Какое-то время я даже не следил за футболом. Но в сезоне 2019-2020 меня привлекла к себе «Бавария». Тогдашний тренер Нико Ковач в одном из своих интервью сказал: «Вы не можете ехать по автобану со скоростью 200 км/ч, когда способны лишь на 100». После его увольнения пришёл его помощник Ханси Флик, который этим же составом без новичков катком прошелся по Бундеслиге (чемпионат Германии), «Барселоне», выиграл Лигу чемпионов. И мне начинает нравиться это. С того сезона я новый болельщик «Баварии».
Если бы клубы Узбекистана дарили настоящие эмоции, у нас тоже были бы толпы фанатов
В «Баварии» мне нравится химия между игроками, в каждом звене есть большие профессионалы. После «Арсенала» это была просто гигантская разница. Когда на поле выходили игроки «Арсенала», ты каждый раз боялся.
В 2020 году я планировал поехать в Германию и посмотреть игру «Баварии» вживую, но началась пандемия. Потом сделал специальную прививку, чтобы иметь возможность поехать, у меня есть и шенгенская виза, но в Германию сейчас сложно попасть. Самая заветная мечта – попасть на финал Лиги чемпионов, которую «Бавария» выиграет.
Футбол – это зрелище и прежде всего эмоции. Я уверен, если бы в Узбекистане были клубы, которые на самом деле дарят настоящие эмоции, у нас тоже были бы толпы фанатов.
Да, есть в Намангане «Навбахор». В областях на футбол как бы ходят, на тот же самый «Пахтакор», наверное, тысяч пять-шесть собирается. Просто все понимают, как у нас играется чемпионат. Есть люди, которые в какой-то мере живут фантазиями и думают: что-то произойдёт.
Но на самом деле узбекский чемпионат — ужасное болото. Я с удовольствием болел бы за какой-нибудь клуб, за «Пахтакор» или «Бунёдкор». Но просто неинтересно смотреть. А в европейском футболе ты получаешь какое-то зрелище. Как бы плохо ни играл «Арсенал», ни один локальный клуб тебе это не подарит.
Как правило, Бундеслига проходит в выходные дни. А в дни Лиги чемпионов я жертвую сном, недавно смотрел матч до 3 часов ночи. Я бы купил абонемент на трансляции, подписался на Bayern TV, но на Узбекистан нет подписок, хотя я коммерчески выгодный болельщик.
Нет клубов, которые я не люблю. Но есть какая-то неприязнь: «Барселону» и «Челси» терпеть не могу. Против них всегда буду болеть, потому что в этих клубах есть определенные игроки, которые мне не нравятся. Когда футболист делает какую-то фигню, не хочется за него болеть.
Есть более прекрасные вещи, нежели простой счёт
Когда я болел за «Арсенал», все думали, что это топ-клуб, хотя он никогда не соседствовал с ними. Это классный стадион, хороший маркетинг, это бизнес. Ты ожидаешь какого-то чуда, а его из раза в раз просто уничтожает какой-то клуб средней руки.
Неудачи «Арсенала» сильно действовали на меня, но я стал спокойно к этому относиться, и теперь стараюсь смотреть на детали игры, а не результат. Есть более прекрасные вещи, нежели простой счёт. Сейчас я кайфую от мелочей: как играет Киммих или Левандовски. Мне кажется, сейчас я стал понимать футбол лучше.
Есть гламурный футбол, тот же самый мадридский «Реал», есть боевой «Ливерпуль». А есть системная работа, как у «Баварии». Я сторонник такого футбола. Мне очень нравится, как «Бавария» ведёт все дела: какой подход к бизнесу, как они работают с болельщиками, как ведут «Инстаграм».
Есть три матча, которые запомнились мне навсегда и которые все ещё могу пересматривать. Первый — это четвертьфинал Лиги чемпионов между «Реал Мадридом» и «Манчестер Юнайтед» 2003 года. Дома «Реал» выиграл 3:1, а в гостях проиграл 4:3. Тогда бразилец Роналдо сделал хет-трик (серия из трёх голов — ред.), и Олд Траффорд аплодировал ему стоя.
Другая игра — победа «Арсенала» над пиковой «Барселоной» в 2011 году со счётом 2:1. Тогда забили Аршавин и Ван Перси. В ответном матче судья уничтожил нас, удалив Ван Перси ни за что, и «Арсенал» проиграл 3:1.
И третья игра — конечно, «Бавария — Барселона», которая закончилась со счётом 8:2. Вот после этих матчей я ходил в прострации несколько дней. Это было прекрасно.
В футболе очень много агрессии со стороны болельщиков. Это можно объяснить тем, что люди приходят на стадион выплеснуть эмоции. Возьмём Турцию, например. Я как-то был на одном матче, это не была топ-игра. Но все орут, жгут, ломают, и такое происходит каждую неделю. Возможно, правоохранительные органы дают в чём-то слабину.
В Англии сейчас, например, уже ничего нельзя сделать, полиция заберёт сразу, в Германии — то же самое. А у нас возле чайханы могут подраться, поорать, поспорить. Три толстых милиционера стоят — что они могут сделать? Ничего. А общее воспитание, общая культура футболистов просто на отвратительно низком уровне. В октябре прошлого года тренер «Пахтакора» Хюистра сказал, что у нас плохие стадионы, на что никому не известный футболист из «Согдианы» ответил ему в духе «сам дурак». Хюистре за это дали дисквалификацию. Кто будет болеть за этот цирк?