24-aprel kuni Mudofaa vazirligiga qarashli harbiy qism va muassasalarda muddatli harbiy xizmatga chaqirilgan askarlarning qasamyodiga bag‘ishlangan tantanali marosimlar bo‘lib o‘tdi. Tadbirlar O‘zbekistonning barcha harbiy okruglari, harbiy qism va muassasalarida bo‘lib o‘tdi. Poytaxtdagi marosim Qurolli kuchlar davlat muzeyi hududidagi “Vatanga qasamyod” yodgorligi oldida bo‘lib o‘tdi.
Mudofaa vazirining birinchi o‘rinbosari – Qurolli kuchlar bosh shtabi boshlig‘i, general-mayor Shuhrat Xolmuhamedov mudofaa vazirining askarlarga tabrigini o‘qib eshittirdi.
Vazir o‘rinbosari Shuhrat Xolmuhamedov (chapdan birinchi)
“Har bir erkak Vatan, ota-ona oldida qasamyod qilishi shart, – deydi harbiy qism komandiri, podpolkovnik Aziz Ahmedov “Gazeta.uz”ga. – Bu hayotda bir marotaba bo‘ladi... Qasamyod tantanali marosim, chunki tadbirda askarlarning yaqinlari ishtirok etishadi va ular yoshlarning Vatanga sadoqat qasamyodini qabul qilib, uni himoya qilish masʼuliyatini o‘z zimmalariga olganliklariga guvoh bo‘ladi”.
Qasamyod qilgan barcha askarlar shu yilning bahorida harbiy xizmatga kelgan. Ular 20 kun davomida umumiy harbiy nizomlar, maʼnaviy-maʼrifiy, saflanish, jismoniy, o‘t ochish, muhandislik hamda boshqa maxsus intizom bo‘yicha tayyorgarlikdan o‘tdi, deydi Aziz Ahmedov.
“[Endi] ularda jangovar ruh bor. Bu vaqt ichida ular mustaqil bo‘lib, o‘zlari uchun masʼuliyatni his qilishni boshlashdi”, — deya qo‘shimcha qildi podpolkovnik.
Ofitserning aytishicha, qasamyoddan keyin harbiy xizmatchilarning hayoti o‘zgaradi. Marosimga qadar ular naryadga chiqishmasdi, qoidabuzarliklar uchun ular intizom ustavi bo‘yicha jazolanmasdi.
Aziz Ahmedovning aytishicha, qasamyod qilgan harbiy xizmatchilar sodir etgan jinoyati uchun Jinoyat kodeksi va intizom ustaviga muvofiq jazolanadi. Harbiy xizmatni o‘tab bo‘lgach, ular ham barcha fuqarolar singari faqat Jinoyat kodeksiga muvofiq javobgar bo‘ladilar, biroq harbiy sirni tarqatmaslik majburiyatini o‘zida saqlab qoladi.
Askar Boburshoh Zohidjonovning otasi Boburjon Yo‘ldoshevning aytishicha, u o‘g‘lining sinfdoshlari va boshqa yaqinlari bilan birga Namangan viloyatidan kelgan. Chaqiriluvchilarning qasamyod qabul qilish sanasi haqida unga bo‘lim komandiri xabar bergan.
“O‘g‘lim 14-yanvarda tug‘ilgan — bu ramziy maʼno. Bolaligidan u harbiy bo‘lishni orzu qilgan. Onasi xavotirda edi, lekin bu uning Vatan oldidagi burchi. Nega endi yubormaslik kerak ekan? Muddatli harbiy xizmatni o‘tab bo‘lgach, u oliy harbiy taʼlim muassasasi – Milliy gvardiyaga o‘qishga kirmoqchi”, — dedi Boburjon Yo‘ldoshev.
Uning qo‘shimcha qilishicha, marosimdan so‘ng kechki soat 18:00gacha askarlarga harbiy qismdan javob berildi. Bu vaqtda oila Toshkentda yashovchi qarindoshlarinikiga borib, osh pishirishadi.
Yana bir ota, Ildar o‘g‘lini ko‘rish uchun Samarqanddan kelgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, uning o‘zi Sovet Ittifoqi davrida Kareliyada armiyada xizmatda bo‘lgan.
“O‘g‘limning ishda omadi kelmadi, armiyaga borishini aytdi. U kirishga harakat qildi. Qaysi qo‘shinda xizmat qilishning farqi bo‘lmasa-da, texnikalar bilan ishlaydigan qo‘shinlarga kirishga harakat qildi... Men o‘g‘limdan xavotir olmadim. Aksincha, uning dunyoqarashi kengayib, armiya nimaligini, ota-ona kimligini his qilishiga harakat qildim”.
Ildar o‘g‘li va oilasi bilan
Ildar o‘g‘lini ko‘rganini, ko‘zlari ko‘zlariga nazari tushganini aytdi.
“Men uni unchalik sog‘inmadim. U o‘zini erkakdek his qilishi kerak. Agar u harbiy xizmatni davom ettirmoqchi bo‘lsa, bunga qarshi emasmiz. Hamma erkaklar xizmat qilgani kabi u ham xizmat qilsin”, — deydi u.
Yuliyaga marosim sanasi haqida o‘g‘li Ilxon telefon orqali maʼlum qilgan. U Navoiydan kelgan.
“Unga hammasi yoqayotganligini, yaxshi ovqatlar berishayotganini aytdi. Men unga: agar o‘qishga kirmasang, armiyaga borasan, derdim. Lekin u o‘qishga kirdi. U hozirda Moskvada chet tili bo‘yicha sirtqi taʼlimda tahsil oladi. Unga armiya ham zarar qilmaydi, deb qaror qildim. U jismonan yaxshi formada bo‘lishini xohlardim. Ishga kiradigan payt bu unga as qotishini uylab, o‘g‘limga baribir armiyaga bor, dedim”, — deydi u.
Yuliyaning qo‘shimcha qilishicha, agar o‘g‘li harbiy xizmatni davom ettirmoqchi bo‘lsa, unga qarshilik qilmaydi.
Fotosuratlar muallifi Yevgeniy Sorochin. Matn va barcha grafik materiallarga bo‘lgan huquqlar “Gazeta.uz” nashriga tegishli. “Gazeta.uz” internet-nashrida eʼlon qilingan materiallardan foydalanish shartlari bilan quyidagihavoladatanishishingiz mumkin.

Новобранцы принесли присягу на верность Родине
Новобранцы, призванные на военную службу, принесли присягу на верность Родине. Фотокорреспондент «Газеты.uz» Евгений Сорочин посетил торжественную церемонию и поговорил с родителями новобранцев.
В воинских частях и учреждениях Министерства обороны 24 апреля состоялись торжественные церемонии принятия присяги новобранцами, призванными на военную службу. Мероприятия прошли во всех военных округах, воинских частях и учреждениях Узбекистана. В столице церемония была проведена у монумента «Ватанга касамёд» («Клятва Родине») на территории Государственного музея Вооруженных Сил.
Первый заместитель министра обороны — начальник Генерального штаба Вооруженных Сил генерал-майор Шухрат Халмухамедов зачитал солдатам поздравление министра обороны.
Замминистра Шухрат Халмухамедов первый слева
«Каждый мужчина должен дать клятву перед Родиной, родителями, — отметил «Газете.uz» командир воинской части, подполковник Азиз Ахмедов. — Это делается один раз в жизни… Присяга торжественная, потому что на мероприятии присутствуют близкие солдат — это свидетели того, что [юноши] принесли присягу на верность Родине и взяли на себя ответственность за защиту её».
Все солдаты, принявшие присягу, прибыли на срочную военную службу этой весной. В течение 20 дней с ними проводились занятия по общевоинским уставам, духовно-просветительной, строевой, физической, огневой, инженерной подготовке, а также по другим специальным дисциплинам, рассказал Азиз Ахмедов.
«[Теперь] у них есть воинский, боевой дух. За это время они стали самостоятельными, ответственными за себя», — добавил подполковник.
Офицер рассказал, что жизнь военнослужащих после принятия присяги меняется. До церемонии они не ходили в наряд, за нарушения их не наказывали по дисциплинарному уставу.
По словам Азиза Ахмедова, военнослужащие, принявшие присягу, за совершённые преступления наказываются согласно Уголовному кодексу и дисциплинарному уставу. После завершения военной службы они, как и все граждане, несут ответственность только по Уголовному кодексу, но за ними сохраняется обязанность о нераспространении военных тайн.
Бобуржон Юлдашев, отец солдата Бобуршоха Захиджонова, рассказал, что приехал на церемонию из Наманганской области вместе с одноклассниками сына и другими родственниками. О дате приведения новобранцев к присяге ему сообщил командир подразделения.
«Сын родился 14 января — символично. С детства сам хотел стать военным. Мама переживала, но это его долг перед Родиной. Почему бы не отпустить? После срочной военной службы он хочет поступить в высшее военное образовательное учреждение, Нацгвардию», — сказал Бобуржон Юлдашев.
Он добавил, что после церемонии и до 6 часов вечера солдатам дали увольнение. В это время семья поедет к родственникам, живущим в Ташкенте, где приготовят плов.
Другой родитель, Ильдар, приехал к сыну из Самарканда. Он рассказал, что сам служил в армии в Карелии, ещё при Советском Союзе.
«У сына не получилось с работой, сказал, что пойдёт в армию. Он стремился попасть. Предпочтений по выбору войск у него не было, но он старался попасть в войска, где надо работать с техникой… Я не переживал за сына. Напротив, старался, чтобы он почувствовал, что такое армия, что такое родители, чтобы у него расширился кругозор».
Ильдар рассказал, что видел сына и пересёкся с ним взглядом.
«Я не очень соскучился. Нужно, чтобы он почувствовал себя мужчиной. Если захочет продолжить военную службу, мы не против. Как все мужики служили, пускай служит», — сказал он.
Юлии о дате церемонии сын Ильхан сообщил по телефону. Она приехала из Навои.
«Сказал, что ему очень нравится, что кормят очень хорошо. Я ему говорила: если не поступишь, пойдёшь в армию. Но он поступил. Учится заочно в Москве на инязе. Я решила, что ему и армия не помешает. Хотела, чтобы он был спортивным. При поступлении на работу это тоже может быть плюсом, и я сказала: все равно иди в армию».