Ayiqvoylar niqoblari ortida kimlar yashirinadi?
Tug‘ruqxonalar oldida, istirohat bog‘larida va to‘y-bazmlarda Mikki Maus, Burunduq hamda boshqa mashhur multfilmlar qahramonlari kostyumlarini kiyib olgan odamlarni uchratish mumkin. Animatorlar niqoblari ortida kim yashirinadi, bu ish uchun qancha haq to‘lashadi va bunday kiyimning ichida bo‘lish qanchalik issiq — “Gazeta.uz” fotomuxbiri Madina Aʼzam ushbu savollarga javob izladi.
Aka-ukalar Bunyod va Bekzod Zangiota tumanida istiqomat qilishadi. Ular mashhur multfilmlar qahramonlarining 13 ta kostyumlariga ega va ularni aka-ukalar qo‘l ostida ishlovchi yosh animatorlar kiyishadi. Kostyumlarning aksariyati buyurtma asosida tikilgan. Har biri 300 dollarga tushgan. Ikkita katta ayiqni esa tadbirkorlar Xitoydan 1200 dollar evaziga sotib olishgan. “Gazeta.uz” fotomuxbiri Madina Aʼzam animatorlar bilan suhbatlashdi.
Mirvohid Mirziyodov
19 yoshda
Birinchi marta Teddi kostyumini 2 yil avval, maktabda o‘qiyotgan vaqtimda kiyganman. Mahallamizda yashaydigan Bobur aka bir kuni Teddi tug‘ilgan kunga buyurtma qilinganini, ammo kiyib boradigan bola kelolmay qolganini aytdi. Maktabdan qaytib, uyda zerikib o‘tirgan vaqtim edi. Mendan kostyumni kiyib borishimni so‘ragandi, darrov rozi bo‘ldim.
Kiyib ko‘rdim va, bilmadim, negadir quvonib ketdim. Avvaliga kayfiyat uchun ham kiyib, buyurtmalarga borib yurdim. Keyinchalik men foydalanadigan kulrang Teddi sotib yuborildi. Tabiiyki, men ham uni sotib olgan odam bilan ishlay boshladim.
Hozir esa xizmatlarda faqat bitta kostyumni kiymayman. Qaysi biri buyurtma qilingan bo‘lsa, shu personajga aylanaman. Ammo baribir, menga eng yoqadigani Teddi bo‘lib qolaveradi. Chunki bu ayiq — mening sevimli qahramonim. Shu bilan birga, u boshqa katta ayiq va Mikki Maus kiyimlaridan qulayroq va yengilroq.
Kasbim o‘zimga yoqadi, agar bu kasb bo‘lsa. Qiladigan ishimdan kayfiyatim ko‘tariladi. Muhimi, odamlarning eng yaxshi damlari: tug‘ilgan kun, to‘y, bayramlarida xizmat qilamiz, shodlik ulashamiz.
Ammo, yoz kunlari kulib turadigandek ko‘rinadigan niqob ichida doim ham yaxshi kayfiyatdagi yuzlar bo‘lmaydi. Terlaymiz, isib ketamiz, chanqaymiz. Yuzlarimiz issiqdan qizarib ketadi. Quyosh qancha charaqlagani sayin, kostyum ichida bizga yana-da qiyin bo‘la boshlaydi. Aksiga olib, bahor-yoz oylarida asosan, quyosh tik kelgan vaqtda xizmatda bo‘lamiz.
Men ko‘p kiyadigan Teddining bir martalik xizmati uchun mijozlarimiz 200 ming so‘m to‘laydi. Menga esa bu pulning 50 minggi beriladi. Bu sizga ozdek tuyilishi mumkin, ammo biz bir kunda 4 tagacha buyurtma qabul qilamiz. Aslida 4 tadan ko‘p buyurtma bo‘lishi ham mumkin, ammo vaqt to‘g‘ri kelmaydi. Agar tug‘ruqxonadagi xizmatimizdan tashqari buyurtmachining uyiga ham borishimizni xohlab qolishsa, ozgina pul qo‘shishlariga to‘g‘ri keladi.
Jamoamizda jami 13 ta kostyum va 15 ta bola bor. Mijozlar kamida 2 ta o‘ziga yoqqan qahramonni buyurtma qiladi, lekin baʼzan farzandli bo‘lganidan quvonib ketgan dadalar tug‘ruqxonaga 13 ta ayiqvoyning hammasini taklif qiladi. Biz faqat Toshkent shahri va Toshkent viloyatida ishlaymiz. Boshqa viloyatlarga borishimiz uchun, buyurtmalar ko‘p bo‘lishi kerak.
Men kelajakda eng mashhur multfilm va filmlar qahramonlarining kostyumlarini sotib olmoqchiman. Masalan: O‘rgimchak-odam, Betmen, Dedpul. Va animatorlar uchun o‘zim yangi qahramon yaratishni istayman. Bu haqida yana o‘ylab ko‘rishim kerak.
Ziyovuddin Ilhomov
14 yoshda
Agar hech qanday niqobsiz, istagan harakatingizni qilib, odamlar qarshisida raqs tushsangiz bormi? Ular buni to‘g‘ri qabul qilishmaydi, g‘alati qarashadi. Niqobda esa, mazza qilib raqs tushishingiz, sakrashingiz, mahalladagi kichkintoylarni xursand qilishingiz-u, ortidan quvib yig‘latishingiz ham mumkin. Bu — zavqli.
Menga ayiqvoy bo‘lishni birinchi marta tog‘am taklif qilgan. U ko‘pgina ayiq, Mikki Maus va Burunduqlar sotib olmoqchiligini aytgan edi. Birinchi marta tug‘ruqxonadagi xizmatda katta ishiriladigan jigarrang ayiqni kiyganman.
Menga ko‘proq tug‘ilgan kunga borish yoqadi, chunki bu bazm to‘ylardagichalik ko‘p vaqtimizni olmaydi. Tug‘ilgan kunlarda odatda bir marta raqs tushamiz, keyin tort kesiladi, keyin yana raqs tushamiz. Tamom.
Sevimli personajim Mikki Maus kiyimi menga yoqadi, chunki bolalar undan qo‘rqmaydi. Bu Mikkining niqobi kulib turadigan qilib tikilganidan deb o‘ylayman. Baʼzida yupkali, kipriklari uzun qiz bola Mikki Maus kostyumini kiyishimga to‘g‘ri keladi. Bundan xafa bo‘laman. Mikkining o‘g‘il bola kostyumini mendan bo‘yi balandroq bola kiyadi. Boshimdagi niqobni yechganimda odamlar “Xa-xa, o‘g‘il bola ekan”, deb ustimdan kulishadi. Tezroq bo‘yim o‘ssa edi, o‘g‘il bola Mikkini faqat o‘zim kiyardim. Men “Kapitan Amerika” multfilmining super qahramoni kostyumini kiyishni orzu qilaman.
Maktabdagi darslarimga ishim halaqit qilmaydi. Men kunning birinchi yarmida maktabga boraman, ikkinchi yarmida esa ishga. Kelajakda IT sohasini o‘rganmoqchiman.
Matn va fotosuratlar muallifi Madina Aʼzam.
Matn va barcha grafik materiallarga bo‘lgan huquqlar “Gazeta.uz” nashriga tegishli. “Gazeta.uz” internet-nashrida eʼlon qilingan materiallardan foydalanish shartlari bilan quyidagi havolada tanishishingiz mumkin.

Костюм Тедди удобнее костюма Микки Мауса
У родильных домов, в парках и на свадьбах можно встретить людей, переодетых в костюмы Микки Мауса, Бурундуков и других персонажей популярных мультфильмов. Кто скрывается за масками аниматоров, сколько платят за такую работу и не жарко ли им в такой одежде — выясняла фотокорреспондент «Газеты.uz» Мадина Аъзам.
Братья Бунёд и Бекзод живут в Зангиатинском районе. Они заказали 13 костюмов героев популярных мультфильмов, в которые переодеваются молодые люди, работающие на братьев. Большинство костюмов шили на заказ. Каждый обошёлся в 300 долларов. Двух больших надувных медведей предприниматели заказали в Китае за 1200 долларов. Фотокорреспондент «Газеты.uz» Мадина Аъзам поговорила с аниматорами.
Мирвохид Мирзиёдов
19 лет
Впервые костюм Тедди я надел 2 года назад, когда учился в школе. Как-то раз Бобур ака, живущий в нашей махалле, сказал, что парень, который должен был надеть костюм Тедди на день рождения, не смог приехать. Это были времена, когда я скучал дома после школы. Я мигом согласился, когда он попросил меня надеть костюм.
Я примерил костюм и, не знаю, почему, обрадовался. Поначалу я носил костюм для настроения и ходил на праздники. Затем серого Тедди, в которого я переодевался, продали. Естественно, я начал работать с новым владельцем мишки.
Сейчас я хожу на работу в нескольких костюмах. Перевоплощаюсь в персонажа, который был заказан. Но моим фаворитом всё равно остаётся Тедди, потому что этот медведь — мой любимый герой. Кроме того, он удобнее и легче костюмов больших медведей и Микки Мауса.
Мне нравится моя профессия, если её так можно назвать. От работы поднимается настроение. Важно, что мы обслуживаем людей и делимся радостью в их самые лучшие времена: дни рождения, свадьбы, праздники.
Но под улыбающимися масками не всегда довольные лица, особенно в летние дни. Мы потеем, нам жарко, хочется пить. У нас покрасневшие от жары лица. Чем ярче светит солнце, тем тяжелее нам находиться в костюме. Как назло, в весенние и летние месяцы мы работаем, в основном, в полдень.
Выезд к родильному дому мишки Тедди, в которого я часто переодеваюсь, стоит 200 тысяч сумов. Мне достаётся четверть этой суммы. Может показаться, что это мало, но мы принимаем до четырёх заказов в день. Могли бы принимать больше, но по времени это не подойдёт клиентам. Если от родильного комплекса нужно поехать домой к клиенту, он немного доплачивает.
Всего в нашей команде 13 костюмов на 15 ребят. Клиенты заказывают минимум двух персонажей, но иногда отцы приглашают в роддом всех 13 мишек. Мы работаем только в Ташкенте и Ташкентской области. Для того, чтобы мы поехали в другие регионы, заказов должно быть много.
В будущем я хочу приобрести костюмы самых популярных героев мультфильмов и фильмов. Например, Человека-паука, Бэтмена, Дэдпула. Кроме того, я бы хотел самостоятельно создать героя для аниматоров. Мне нужно подумать, каким он будет.
Зиёвуддин Илхомов
14 лет
Можете представить, как вы без маски танцуете на людях, выполняя все движения, какие только захотите? Вас не воспримут правильно, это будет выглядеть странно. А в маске вы можете танцевать, прыгать, радовать малышей на улице и гоняться за ними. Это забавно.
Впервые стать мишкой мне предложил мой дядя. Он сказал, что хочет приобрести множество медведей, Микки Маусов и Бурундуков. В первый раз на работу я надел большого надувного бурого мишку. Нас ждали в родильном доме.
Мне больше нравится работать на днях рождения, потому что они не продолжаются так долго, как свадьбы. На днях рождения мы обычно танцуем, потом разрезают торт, потом мы снова танцуем. Вот и всё.
Мне нравится костюм моего любимого персонажа Микки Мауса, потому что дети его не боятся. Мне кажется, это из-за улыбки, что изображена на маске Микки. Иногда мне приходится надевать женский костюм Микки Мауса с юбкой и длинными ресничками. Это меня расстраивает. Мужской костюм Микки надевает мальчик ростом выше моего. Когда я снимаю маску с головы, люди насмехаются надо мной, говоря: «Ха-ха, это же мальчик». Если бы я скорее подрос, то носил бы Микки только сам. Я мечтаю надеть костюм супергероя мультфильма «Капитан Америка».
Работа не мешает моим занятиям в школе. В первой половине дня я хожу в школу, а на работу — во второй. В будущем я хочу изучать IT.