Asli o‘zbekistonlik, YTTBning Ozarbayjondagi vakolatxonasining sobiq rahbari, vatanida ko‘plab ijtimoiy loyihalarni amalga oshirgan jamoat arbobi Kamola Maxmudova uzoq davom etgan xastalikdan so‘ng Londonda vafot etdi.
Kamola Maxmudova — “Gazeta.uz"ning “Xorijdagi o‘zbekistonliklar” loyihasi qahramonlaridan biri. Ikki yil avval e’lon qilingan intervyusida u hayoti, bankdagi karerasi, oilasi va ko‘plab xayriya loyihalari, jumladan, Khan Academy ta’lim platformasini o‘zbek tilida ishlab chiqishga ko‘maklashish, saraton kasalligiga chalingan bolalarga yordam berish va Buxoroda ko‘chat ekish ishlari haqida so‘zlab bergan. 2020-yilda Shavkat Mirziyoyev uni “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlagandi.
“Londonda yashab, O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishimga jismoniy chegaralar to‘sqinlik qilmaydi. Buxoroda daraxt ekish, Nukusda kislorod stansiyalarini qurish, O‘zbekistonning har bir hududida bolalarga matematikani o‘rgatish mumkin. Geografik jihatdan qayerda ekanligingiz muhim emas. Asosiysi, yuragingiz O‘zbekistonda bo‘lsin”, — degandi u intervyuda.
“Bu O‘zbekiston uchun katta yo‘qotish. O‘zining qisqa umrida u hatto London va Ozarbayjonda yashab turib ham vatan uchun juda ko‘p ish qildi”, — deb yozdi intervyu muallifi, hozirda Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi direktori Jahongir Azimov.
Prezidentning sobiq davlat maslahatchisi, tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari va o‘rinbosari, O‘zbekistonning Belgiya, Buyuk Britaniya va boshqa mamlakatlardagi elchisi, professor Alisher Fayzullayev shunday ta’kidladi: “Ishonish qiyin, bu shok, bu butun o‘zbeklar va o‘zbekistonliklar uchun katta yo‘qotish. U o‘zining qisqa umri davomida juda ko‘p yutuqlarga erishdi, O‘zbekiston uchun, o‘zbek madaniyatining Buyuk Britaniya va butun dunyoda keng targ‘ib qilinishi uchun ko‘p ishlar qildi”.
“Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankida katta lavozimlarda ishladi va doim O‘zbekistonga va o‘zbekistonliklarga yordam berdi. Londonda O‘zbekiston madaniyati kunlarini uyushtirgan asosiy shaxlardan biri edi… U juda yorqin, ko‘p qirrali, g‘ayratli, ko‘ngli ochiq va kamtarin shaxs edi. Uzoq masofaga yugurish, yoga va qadimgi Sharq falsafasiga qiziqardi. Unda har doim qiziq g‘oyalar, rejalar va loyihalar ko‘p bo‘lardi. U hayotimda uchratgan eng yorqin shaxslardan biri edi”, — deb yozadi Alisher Fayzullayev.
Kamola Maxmudovaning dafn marosimi 27-sentabr kuni Londonda bo‘lib o‘tadi.
“O‘zbekistonlik” filmining xorijda muvaffaqiyat qozongan o‘zbeklar haqidagi epizodlaridan biri Kamola Maxmudovaga bag‘ishlangan.

В Лондоне после долгой болезни скончалась Камола Махмудова, уроженка Узбекистана, бывшая глава представительства ЕБРР в Азербайджане и общественный деятель, реализовавшая множество социальных проектов на родине. Ей было 48 лет.
Камола Махмудова — одна из героинь проекта «Газеты.uz» «Узбекистанцы за рубежом». В интервью, опубликованном два года назад, она рассказывала о жизни, карьере в банковской сфере, семье и многочисленных благотворительных проектах, среди которых — содействие в развитии образовательной платформы Khan Academy на узбекском языке, помощь детям с онкологическими заболеваниями и посадка деревьев в Бухаре. В 2020 году президент Шавкат Мирзиёев наградил её орденом «Дустлик».
«Физические границы не мешают мне реализовывать проекты в Узбекистане, живя в Лондоне или Азербайджане. Мы можем сажать деревья в Бухаре, строить кислородные станции в Нукусе, обучать детей математике в каждом регионе Узбекистана. Не важно, где ты географически находишься. Главное, чтобы твоё сердце было в Узбекистане», — говорила она в интервью.
«Это огромная потеря для Узбекистана. За свою короткую жизнь она сделала так много для страны, даже живя в Лондоне и Азербайджане», — написал автор интервью, ныне директор Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Жахонгир Азимов.
Профессор Алишер Файзуллаев, бывший госсоветник президента, первый заместитель и заместитель министра иностранных дел, посол Узбекистана в Бельгии, Великобритании и других странах, отметил: «Сложно поверить, это шок, это большая потеря для всех узбеков и узбекистанцев. Она достигла многого за свою короткую жизнь. Сделала очень много для Узбекистана, продвижения узбекской культуры в Великобритании и во всем мире».
«Работала на высоких должностях в Европейском банке реконструкции и развития и всегда помогала Узбекистану и узбекистанцам. Она была одним из основных организаторов Дней культуры Узбекистана в Лондоне… Она была очень ярким, многогранным, открытым человеком. Занималась бегом на длинные дистанции, йогой и интересовалась философией древнего Востока. Она всегда была полна интересных идей, планов и проектов. Она была одной из самых ярких людей, с которыми меня свела жизнь», — написал Алишер Файзуллаев.
Похороны Камолы Махмудовой пройдут в Лондоне 27 сентября.
Камоле Махмудовой был посвящён один из эпизодов фильма «O‘zbekistonlik» об узбекистанцах, добившихся успеха за рубежом.