Ўзбек миллий цирки – анъанавий халқ овунчоғи бўлиб, ҳалигача ҳудудлар аҳолиси учун телевизор ўрнини эгаллаб келади. Аҳрорбек Ғуломовнинг «Аҳрорбек дорбоз» труппасига мамлакатнинг турли ҳудудларидан артистлар йиғилган бўлиб, мана олти йилдирки акробатлар ва масхарабозларнинг чиқишлари билан Марказий Осиё томошабинларини ҳайратга солиб келмоқда. Дастурнинг мағзи – дорбозлар. Кўчма цирк қандай яшайди, артислар қадимги анъаналарини нима учун сақлаб келмоқдалар ва ушбу анъаналар замирига долзарб муаммолар қандай қилиб сингдирилган – «Газета.uz» мухбири Мадина Аъзам фоторепортажида.
«Эй Аллоҳ, юзимни ёруғ қил. Бисмиллаҳир Роҳманир Роҳийм», — деганча оппоқ ярқираб турган костюмчадаги, бошига ярқираб турган қийиқча кийган, оқ кроссовкали етти ёшли Шамшодбек оқ «Исузу»автобусидан тушиб, кулранг асфальт ва чанг гиламлар устига ўрнатилган ясама цирк манежига йўл олади.
Ажойиб февраль куни. Мусаффо осмон остида Compas савдо мажмуаси олдидаги майдонга дор устунлари ўрнатилган. Томошабинлар ўриндиқларга ўтиришган, айримлари чўккалаб олишган. Аравачилар эса ўз араваларига. Барча йиғилганлар томошани иштиёқ билан кузатишмоқда. Оломон орасида пахтақандларнинг пуштиранг булути кезиб қолади, қайноққина бодроқлар ҳиди уфуради.
Кичкина Шамшодбекни бошловчи мақтаяпти. «Шамшодбек қарийб 100 ёшда, у труппанинг энг кекса аъзоси», — дея сўз ўйини қилади сухандон.
Оломон орасидан бир нечта маст эркакларни пайқайман. Санъаткорларни исми билан чақиришларига қараганда, ичкилик ишқибозлари бўлган бу одамлар – доимий томошабинлар.
«100 минг бераман, 10 та сальто отиб бер», — қийқиришади эркаклар. Циркчиларнинг бундан жаҳллари чиқса ҳам, ўзларини босишади.
Митти Шамшодбек асфальтли манеж ўртасига чиқади ва айёрлик билан табассум қилганча томошабинларга шарт қўяди:
«Қарсак бўлса сальто отаман»
Шамшодбек тўхтаб турган машина устидан сальто отмоқчи бўлади. Қўрқув унинг бола юзини қамраб олади, қоп-қора кўзларига ёш қуйилади. Труппа раҳбари Аҳрорбек Ғуломов буни пайқаб, болакай сакрамаслигини, чунки олқишлар унга камлик қилганини айтади.
«Нега йиғлайсан, ундай қилиб шарманда қилмагин. Сальто отавермайсанми, ушлаб қоламиз-ку», — дейди отаси бола «Исузу»га қайтганида. Сўнгра боласини бағрига маҳкам босиб, уни тинчлантиради.
«Шамшоднинг устида ҳали ишлашимиз керак. 3 йилдан сўнг профессионал бўлишини хоҳлайман», — дейди унинг устози Аҳрорбек Ғуломов. Ҳозир унинг чиқиши. Майдон мусиқа овозидан ларзага келмоқда. Бугунги диджей – Дилмурод полвон. У автобус салонидаги чанг пульт бошида.
«Қарсак бўлса, дорга чиқаман», — автобусдан Аҳрорбек Ғуломовнинг овози келади.
Дастурнинг энг кутилган қисми бошланмоқда. Томошабинлар иштиёқ билан қарсак чалади, бироқ артист кўринмайди. У автобус эшигини қия очиб луқма ташлайди:
Аҳрорбек Ғуломов майдонга каштали оқ кўйлак, қора шим, миллий дўппи, пахтагул нақшли қора маҳси (чарм этик – таҳр.) ва олти метрли лангар-чўп билан кириб келади. Унинг камарига арқонли карабин уланган. У юзида табассум билан ерга қоқилган арқон устига чиқиб, у бўйлаб моҳирлик билан юқорига одимлайди. Арқон ердан 12 метр баландликда қад ростлаган.
Дорбоз ортида ранг-баранг байроқлар ҳилпирайди. Томошабинлар бошларини осмонга кўтариб, завқ билан томоша қилмоқдалар. Дорбоз бир оёғини арқондан олиб, олдинга эгилади — «қалдирғоч» машқини адо этади. У яна қаддини ростлаб, арқоннинг қарама-қарши томонига, Ўзбекистон давлат байроғи томон илгарилайди.
Ахрорбек Ғуломов илк бор уч ёшида арқон устига чиққан. Отаси ўғлини елкасига миндириб, баландликда қушдек муаллақ турарди. Аҳрорбек – қўқонлик дорбозлар сулоласидан. Болалигиданоқ у отасига хизмат сафарларида ҳамроҳ бўлган. Улар мамлакатнинг турли ҳудудларида, ёзда қишлоқларда, қишда шаҳарларда чиқиш қилишган.
«Энди ўзим арқон бўйлаб худди ерда юргандек бемалол юраман, — дейди дорбоз. — Хавотир, ҳаяжон ва қўрқув кичиклигимда бўлган. 16 ёшимда Қорақалпоғистонда сабоқ олганман. Арқон ўрнатиш назоратсиз қолдирилган, у бизники эмас эди. Арқон бўйлаб орқага қараб юраётганимда арқон узилиб етган. 12 метр баландликдан йиқилиб, оёғимдан жароҳат олганман. Икки йил давомида арқонга чиқа олмадим. Ушбу воқеадан кейин доимо унинг қандай тортилишига эътибор бераман».
2016 йилда Аҳрорбек отасининг ва ўзининг шогирдларини «Аҳрорбек дорбоз» труппасига жамлади. Циркчиларнинг илк чиқиши Жиззахда бўлиб ўтди. Бугунги кунда труппада Фарғона, Қашқадарё, Самарқанд ва Андижондан 10 нафар артист бор. Уларнинг энг кичиги – етти ёшли Шамшодбек Ходжаевдир.
Қишда труппа мамлакатнинг гавжум ҳудудларида чиқиш қилади. Артистлар «Қўйлиқ» бозори яқинида октябрь ойидан чиқишларини бошлаб, март ойининг охиригача шу ерда қоладилар. Ўтган ёзда чиқишлар Чилонзорда, худди дорбозлар сингари осмонни севган инсон ҳайкали олдида чилонзорликларни тўплаган эди. Уни Юрий Гагарин дейишади. Труппанинг навбатдаги мақсади — Magic City боғи.
Аҳрорбек Ғуломовнинг ҳамкасби, полвон Элмурод Эргашевнинг айтишича, янги жойда биринчи уч кунда одатда одам кам бўлади. Томошабинларни жалб қилиш учун труппа машинага ўтириб, теварак-атрофни айланиб, дорбозлар шоуси келганини эълон қилишади. Бироқ, Элмурод Эргашевнинг сўзларига кўра, шаҳарларда одамлар томошаларга боришни унчалик ҳам ёқтиришмайди.
«Шаҳарларда одамлар жуда банд деб ўйлайман», — дейди полвон.
Тошкентнинг туб аҳолисининг баъзилари ҳудудлар аҳолиси учун қанчалар қадрли ва севимли бўлган миллий цирк чиқишларини умрида бирор марта ҳам кўрмаганини эшитиб ҳайратга тушганман. Бизнинг қишлоғимизда (Андижонда) дорбозлар келишини интизорлик билан кутишади. Ёшу-қари. Баҳор-ёзда дорбозлар келганда кечқурун 00:00 гача ҳатто адёлларини олволиб, ёпиниб томоша қилишади. Қишлоқ одамлари телевизор кўргандан дор томоша қилган афзал деб билишади.
Аҳрорбек ерга тушганидан кейин микрофонни олиб, томошабинларни ва ўз труппасини дуо қилади. Анъанага кўра, ҳар бир артист, жумладан кичкина Шамшодбек ҳам ўз чиқишини халқни ва ҳамкасбларининг ҳаққига дуо қилиш билан якунлайди. Бу одат ҳар сафар – циркчи бир кунда неча марта чиқиш қилса, шунча марта такрорланади. Дуолардан кейин улар атрофни айланиб, пул йиғишади. Артислар дуолари қанча қуюқ ва чиройли чиқса, томошабин шунча сахий бўлишига ишонишади.
Сўнгра артист атрофни айланиб чиқади ва пул, баъзан эса турли ноз-неъматларни йиғиб чиқади. Пулларни қабул қилиб, у «омин» дейди ва барча яхши тилаклар албатта амалга ошиши учун кафтлари билан юзини силайди.
«Қўйлиқ”дагилар бизни қўллаб-қувватлаб, томошага келганидан жуда хурсандман, – дейди Аҳрорбек Ғуломов. – Бир кунда камида 200 минг, ҳатто 6 миллион ҳам топамиз. Нонимизнинг катта-кичиклиги маҳоратимиз даражасига боғлиқ. Нима бўлганда ҳам халқнинг баракаси тиллага тенг! Мана олти йилдирки, мен ва шогирдларим – масхарабозлар ва полвонлар, гипнозчилар ва ҳайвон ўргатувчилар, акробатлар ва дорбозлар – халқнинг дуосини олмоқдамиз. Труппам ва шогирдларим бўлмаганида эди, актёр ёки қўшиқчи бўлардим, чунки маданият ва санъат коллежини битирганман».
2020 йилда «Аҳрорбек Дорбоз» жамоаси Жиззах вилоятининг Фориш туманида чиқиш қилишди. Ғуломовнинг сўзларига кўра, бу унинг бутун фаолиятидаги энг эсда қоларли шоу бўлган. Чиқишларни 15 минг киши томоша қилган. Санъаткорларни ҳайқириқлар, ҳайрат, олқишлар ва ҳуштаклар билан кутиб олишган.
«Миллий цирк ва дорбозлик – нафақат ноёб санъат, балки спорт ҳамдир, – дейди Аҳрорбек Ғуломов. – Арқонда юриш одамни эпчил, хотиржам, диққатли ва жасур қилади».
Жамоа йил давомида вилоятлар бўйлаб сафар қилади. Йилнинг иссиқ вақтларида чиқишларни чекка вилоятлар ва қўшни республикалар аҳолиси олқишлари билан қарши олади. Айни вақтда «Аҳрорбек дорбоз» иштирокчилари орасида бошқа сайёр цирк артистлари ҳам бор. Улардан бири акробат Абдурашид Алимовдир. У ўзи асос солган «Ёш дорбозлар гуруҳи» труппасида олти нафар йигитга сабоқ беради. Қишда унинг жамоаси ишламайди, шунинг учун у Ғуломов билан бирга чиқиш қилади.
Абдурашид Алимов арқонга нисбатан кечроқ чиққанини эслайди. 16 ёшда эди.
«Дўстларим билан шаҳарга боргандик. У ерда дорбозлар шоуси бўлаётган экан. Ўртоқларим мени аренага итариб юборишди. Икки марта сальто отдим, ҳамма қарсак чалди. Шу пайтдан бошлаб мен бу иш билан қизиқиб қолдим».
Ўсмир йигит Фарғонадаги гимнастика залида ўз маҳоратини оширди. Кейинчалик у ўз оиласи олдида дорбозлар шоусида иштирок этишни хоҳлаётганини тан олди, аммо улар бунга қарши эди.
«Айниқса, онам: “Аждодларинг орасида дорбозлар бўлмаган, қилолмайсан. Бу фикрдан воз кеч!” – деб қайта-қайта ёзғирди. Ҳақиқатан ҳам, ота-боболарим дорбоз бўлишмаган. Қариндошларимиз ҳам бу соҳадан узоқ одамлар. Аммо қаршиликларга қарамасдан дорбозлар жамоасига қўшилдим, чунки менда мураккаб трюкларга, ноёб машқлар ва енгил атлетика билан одамларни ҳайратлантиришга қизиқиш кучли эди».
Бир муддат аввал артист тўйларда масхарабозлик ҳам қилди. Онаси бундан хафа бўлди: «Масхарабоз бўлишинг камлик қилаётганди. Энди ҳамма фалончининг ўғли масхарабоз деб айтади». Тез орада у бу ишни ташлади.
«Асосан турли мураккаб акробатика ва каскадёр машқларини кўрсатаман. Мен ҳам бир-икки марта арқонга чиқдим, лекин бу ишда уста эмасман. Энди мен билан нафақат онам, балки отам, яқинларим ҳам фахрланади», – дея жилмаяди Абдурашид Алимов. У ҳар 10 кунда Фарғонадаги оиласининг олдига бориб туради.
Бугун акробат оддий кундалик кийимда чиқиш қиляпти. Цирк дастури учун мўлжалланган костюмлар ювилиши ва қуритилиши керак.
«Ҳар куни ювмоқчи бўляпмиз, аммо кечқурун чарчаб ухлаб қоляпмиз. Кечирасизлар», — дейди у.
Абдурашиднинг чиқишидан сўнг унинг олдига Миллий гвардия ходими келади. У ўз ҳамкасблари билан намойишни томоша қилиб ўтирган эди.
У табассум қилганча: «Ака, омадингизни берсин!» – деди ва дорбозга пул узатди. Юзидаги қувонч ва табассумни ниқоби тўсиб турган бўлса ҳам, кўзлари буни ошкор қилиб турарди. Мен ҳеч қачон Миллий гвардия ходимларининг кулганини кўрмаганман. Улар доим жиддий юришади.
Абдурашид Алимов акробатик чиқишларини моҳирона ижро этишдан ташқари, унинг рақсга тушадиган иккита илонли номери ҳам бор. У уларни ўргатмайди, балки «гипноз қилади». Булар труппанинг сўнгги ҳайвонлари. Аввалроқ, Аҳрорбек Ғуломовнинг айтишича, артислар билан бирга бўри, шер, йўлбарс каби 20 дан ортиқ турдаги ҳайвонлар ҳам сафар қилган. Ҳозирда ҳайвонлар ижарага берилган.
«Биз илонларни гўшт билан боқамиз. Уларни Самарқанддан олганмиз. Уларни сақлашга рухсатимиз бор, лекин уларни қандай сақлашимизни Экология қўмитасидан ҳеч ким назорат қилмайди. Эҳтимол, бор-йўғи иккиталиги учундир. Ҳайвонот боғимиз бўлганида, инспекторлар тез-тез келиб турарди», — дейди Аҳрорбек Ғуломов.
Труппа раҳбари ҳам гипноз билан шуғулланади. У томошабинлар орасидан кўнгиллиларни даврага чақириб, кўзларини юмишларини сўрайди.
«Э-э-э, ҳаммаси ўзининг танишлари», – дея ишонмайди кузатаётганлардан айримлар.
Артист эса ҳар бир довюракнинг олдига бориб, унинг елкасига қўлини текказади.
«Қани, рақсга тушингчи, – дея буйруқ беради ва улар рақсга тушишни бошлайди. – Қани, кулинглар», – дейди ва улар куладилар. Оғзи очилиб қолган томошабинлар Аҳрорбекни гипнозчи эмас, балки сеҳргар деб пичирлашни бошлайди.
У кўнгиллиларни ўзига келтириб, дуо қилиб, раҳмат айтади ва яна пул йиғишга жўнайди. Сахий бўлишни хоҳлайдиганларнинг баъзилари майдонни йўлдан ажратиб турган баланд тўр панжара ортида туришади. Улар панжарани айланиб ўтиб, майдонга яқинлашишга эринишган. Улар санъаткорларни деворга чақириб, панжара ортидан пул узатишади.
Бугунги дастурдан беш-олти яшар болакайнинг ҳам чиқиши ўрин олган. У труппанинг аъзоси эмас. Болани отаси олиб келди. Бола худди Шамшодбекникига ўхшаб оқ костюм ва кроссовка кийган. У ҳинд мусиқасига рақсга тушиб, томошабинлар чеҳрасига табассум улашади ва тош кўтаради. Йигитчанинг кучи томошабинлар орасидаги бир эркакни ҳайратга солади: «Бизнинг ҳам шундай ўғлимиз бўлсин», – деб пичирлайди хотинига.
«Менга ҳавас қилган ака-опаларимга мендан яхши фарзандлар бер, — дея Яратганга юзланади болакай ўз чиқишини якунлагач. — Мен бу ерга ҳаммани хурсанд қилиш учун келганман. Акаларим-опаларим, мени эмас, ота-онамни дуо қилиб қўйсангиз етарли».
Отаси олқишлар остида ўғлини елкасига миндириб, пул йиғишга боради. Артистлар ташриф буюрганларнинг миннатдорчилигини ҳам ўзлари билан олиб кетишади.
Дастурга кўра, Шамшодбек ҳам ўз кучини кўрсатиши керак. У манеж марказида турган «Спарк»ка боғланган арқонни тишлаб, қўлини орқасига олиб машинани жойидан силжитишга ҳаракат қилади. Ғилдираклар айланишни бошлайди.
«Биз, албатта, болаларнинг соғлиги ҳақида ўйлаймиз. Агар соғлигига ёмон таъсир қилганида, бу ишни қилишига қарши бўлардик биз ҳам, – дейди Аҳрорбек Ғуломов. – Оғирликни кўтаришнинг ўз техникаси бор. Ҳозир бирдан сиз ҳам тошни кўтарсангиз, албатта соғлиғизга зарар етади. Шамшодбек, масалан, машинани тишлари билан тортишни икки ёшидан бошлаган. Биз унга тортиш техникасини тушунтирганмиз, кўрсатиб берганмиз (буни фақат кўрсатиш мумкин). Кейин Шамшод 3 йил давомида машинани тортишни машқ қилди ва ўрганди. Ҳеч нима бирдан бўлмайди, уларнинг организмини мослаштириш учун дастлаб кичик оғирликдаги тошларни, кейин эса аста-секин килограми юқори тошларни кўтаришга ўргатганмиз. Ҳозир улар учун кўтараётган тоши ва тортаётган машинаси ҳеч қанақасига оғир эмас. Масалан, оғир кўтариш оқибатида грижа бўлиши мумкин. Оғирлик кўтариш техникаси, усулини биз баъзида полвонлардан сўраймиз».
Томошалар орасида Шамшодбек мусофирлик, йигит нон топиши, оила боқиши ҳақида тўрт қатор шеър ҳам айтади.
Назаримда, бу шеърлар труппа қаерда чиқиш қилган бўлмасин, томошабинлар қалбида акс-садо бериб туради. Бу шеърга қанчадан-қанча ўғил ва оталаримиз, эрларимиз ва ака-укаларимизнинг тақдири жо бўлмаган дейсиз.
Шамшодбекнинг чиқиши елкасига катта рюкзак тақиб олган мактаб ўқувчиларида ҳам катта қизиқиш уйғотади. Труппа одатига кўра, циркчи болалар ҳам ўқишади. Улар дорбозлар борадиган ҳудуддаги мактабда ўқийдилар. Ҳозир Шамшодбек аждодлар ҳунарини ўрганаётгани, уларнинг урф-одатларини сақлаб келаётгани учун дарсларга қатнашмайди. Шеъри ва машинани жойидан қўзғатгани учун томошабин аёллардан бири болага иккита колбаса беради.
Тушлик вақти. Дилмурод полвон автобусда иштаҳа билан пирожка емоқда, мени ҳам олишга таклиф қилади. У ҳозиргина томошабинларнинг хавотирли нигоҳлари остида чиқиш қилди. Устига ўнтача эркакни чиқариб олган Дилмуроднинг ерга ётганча микрофонга «аххх» деганини эшитган аёллар уни «бечора полвон» деб атаб, эркаклардан артистнинг устидан тушишни талаб қилишганди. Ундан кейин Элмурод Эргашев чиқиш қилади.
«Аренага биринчи марта қачон чиққанимни аниқ эслай олмайман, – дейди Элмурод Эргашев. – Аммо буни эсимни таниганимдан бери қилаётганимни биламан. Дадам менга оғирлик кўтариш санъатини ўргатган. Мен 4 ёшимдан 8-16 кг оғирликдаги юкларни кўтариб, елкамга олишни бошлаганман. Ҳозир 24 ёшдаман. Тўрт-бешта 32 кг лик тошлар билан мен ўз чиқишларимни тайёрлайман. Айниқса, беш-олти кишини кўтариб, пирамида ҳосил қилганимизда томошабинлар олқишлайди».
Бу одамларнинг вазни, Элмурод Эргашевнинг айтишича, 450 кг га яқин. У кунига икки-уч марта ушбу чиқишини ижро этади.
«Яқин кунларда ҳар бирининг оғирлиги 70 кг бўлган етти-саккиз кишини кўтариб, янги чиқишимни намойиш этмоқчиман».
Полвон ўз ютуқларига жароҳатларсиз эришгани йўқ. У қўллари ва оёқларини синдирган, оёқ-қўли чиққан. Бир марта тошларни елкасида ушлаб туролмади ва уни шикастлаб олди. Шундан сўнг уч ҳафта чиқишларда қатнаша олмади, аммо оғир атлетикани тарк этишни ҳеч қачон ўйламаган.
«Касбим туфайли юртимизнинг мен бўлмаган жойи деярли қолмади. Аммо ҳали Ўзбекистондан чиққаним йўқ. Энг катта орзуим – Арабистонга бориб, Макка ва Мадинада ўз маҳоратимни кўрсатиш».
Элмуроднинг қўшимча қилишича, бошқа ҳунарлар унга кўпроқ даромад келтирса ҳам, майдонни тарк эта олмайди, чунки «ўз санъати билан томошабинларни хурсанд қилиш»ни бахт деб билади.
Кечки 7 га бориб томошабинлар тарқаб кетишади. Труппа аъзолари майдонни супуриб, томошабинлар қолдирган писта, ерёнғоқ пўчоқлари, пахтақанд ва бодроқ қадоқларини тўплашади, гиламларни қоқишади. Тозалаш ишларидан сўнг циркчилар Аҳрорбек Ғуломовнинг Чилонзордаги уйида ухлашади. Иссиқ мавсумда труппанинг бир нечта аъзолари ўз ареналари яқинидаги автобусда тунашади. Бунинг учун салоннинг ярмига фанерли постамент билан қопланган. Унинг устига гилам ёзиб, кўрпача тўшашади — Эмир Кустрица фильмлари декорациясига ўхшайди.
Кечқурунлар артистлар хорижга гастроль сафарларига қандай боришларини орзу қиладилар. Аҳрорбек Ғуломовнинг сўзларига кўра, уларни баъзан Қирғизистон, Қозоғистон ва Тожикистондан ҳомийлар қўллаб-қувватлайди. Улар ўз мамлакатларида циркчилар учун жойлар ажратадилар ва уларнинг харажатларини қоплайдилар. Труппа раҳбари ҳомийликни бахт деб атайди ҳамда Қўшма Штатларда ва Европада чиқиш қилишни хоҳлайди. Бунинг учун артистлар ўз маҳоратларини оширишлари керак, дейди у.
«Шу ишни танлаганимдан хурсандман, – дейди Аҳрорбек Ғуломов. – Менинг ҳурматли жамоам, шогирдларим бор. Ўз ўрнимни топдим. Санъатим ортидан машина олдим, пойтахтда Ватан қурдим».
Аҳрорбек пойтахтдаги Ватан деганда Чилонзордаги уйини назарда тутади. Бу уй, эҳтимол, ҳеч қачон сайёр циркчилар учун эркинликнинг ўрнини эгаллай олмас, аммо ҳар доим суяниш мумкин бўлган қандайдир таянч нуқтаси бўлиб хизмат қилади.
Фотосуратлар муаллифи Мадина Аъзам / «Газета.uz» Матн ва график материалларга бўлган барча ҳуқуқлар «Газета.uz» нашрига тегишли. «Газета.uz» интернет-нашрида эълон қилинган материаллардан фойдаланиш шартлари билан қуйидаги ҳаволадатанишиш мумкин.

Труппа Ахрорбека Гуломова «Ахрорбек дорбоз» собрала артистов из разных регионов Узбекистана и уже шесть лет восхищает зрителей региона выступлениями акробатов и масхарабозов. Гвоздь программы — канатоходцы. Как живёт бродячий цирк, зачем артисты хранят древние традиции и как в эти традиции прокрадываются актуальные проблемы — в фоторепортаже корреспондента «Газеты.uz» Мадины Аъзам.
«О, Аллах благослови меня! Бисмиллахи-р рахмани-р рахим», — семилетний мальчик Шамшодбек в белом блестящем костюмчике, с белой блестящей повязкой на голове и белых кроссовочках выходит из белого автобуса «Исузу» и направляется на импровизированный цирковой манеж, выстланный серым асфальтом и пыльными коврами.
Погожий февральский день. Под чистым небом на площади перед торговым центром Compas высятся карамельные трости установки для натягивания каната. Зрители сидят на скамейках и корточках. Возчики — на своих тележках. Все с интересом наблюдают за шоу. В толпе пестрят розовые облака сахарной ваты, вьется аромат горячего попкорна.
Маленького Шамшодбека расхваливает ведущий. «Шамшодбеку почти 100 лет, он — самый старый член труппы», — импровизирует диктор.
Я замечаю в толпе нескольких пьяных мужчин. Судя по тому, что они подзывают артистов по имени, понимаю: любители заложить за воротник — постоянные зрители.
«Дам тебе 100 тысяч, сделай 10 сальто», — гогочут мужчины. Циркачей это явно бесит, но они сдерживают себя.
Малыш Шамшодбек выходит в центр асфальтового манежа и, хитро улыбаясь, бросает зрителям вызов:
«Если будут аплодисменты, сделаю сальто»
Треск хлопков на мгновение заглушает шум дороги. Шамшодбек собирается сделать сальто через припаркованную машину. Страх разрезает его детское лицо, в чёрных глазах собираются слёзы. Руководитель труппы Ахрорбек Гуломов, заметив это, объявляет, что мальчик не прыгнул, потому что аплодисментов ему было мало.
«Почему ты плачешь? Не позорь нас так. Делай ты сальто, мы же поймаем тебя всё равно», — говорит ему отец, когда ребёнок возвращается в «Исузу». Родитель заключает сына в крепкие объятья и успокаивает его.
«Нам ещё нужно поработать с Шамшодбеком. Хочу, чтобы через три года он стал профессионалом», — бросает его учитель Ахрорбек Гуломов. Сейчас его выход. Площадь разрывает грохот музыки. Диджей сегодня — полвон (богатырь) Дильмурод. Он заседает в салоне автобуса над пыльным пультом.
«Волшебный канатоходец! Он всех восхищает», — кричит ведущий в диктофон.
«Если будут аплодисменты, встану на канат», — из автобуса доносится голос Ахрорбека Гуломова.
Начинается самая ожидаемая часть программы. Зрители жадно хлопают в ладоши, но артист не появляется. Он приоткрывает дверь автобуса и дразнит:
«У куйлюкского народа, видимо, нет сил. Не слышно аплодисментов. Есть ли молодые люди, умеющие свистеть и кричать?».
«Удивительный канатоходец!», — повторяет ведущий.
В белой рубахе с вышивкой, черных шароварах, традиционной тюбетейки дуппи, черных махси (сапоги из кожзама) с вышитым хлопковым узором «пахтагул» и шестиметровым шестом Ахрорбек Гуломов выходит на манеж. К его поясу пристегнут карабин с верёвкой. С широкой улыбкой на лице он встаёт на канат, протянутый к земле, и ловко скользит по нему вверх. Канат натянут на высоте 12 метров.
За спиной артиста развеваются разноцветные флаги. Зрители, задрав головы к небу, с восторгом наблюдают за ним. Канатоходец отрывает одну ногу от каната и выгибается вперёд — получается «ласточка». Он вновь выпрямляется и идёт к противоположной стороне каната навстречу национальному флагу Узбекистана.
Ахрорбек Гуломов впервые встал на канат, когда ему было три года. Его отец посадил сына себе на плечо и завис над землёй, как птица. Ахрорбек — потомственный канатоходец из Коканда. С раннего детства он сопровождал папу в командировках. Выступали в разных регионах страны, летом — в кишлаках, зимой — в городах.
«Теперь по канату я иду свободно, будто я иду по земле, — рассказывает артист. — Беспокойство, волнение и страх были, когда я был маленьким. В 16 лет в Каракалпакстане усвоил урок. Канатная установка осталась без присмотра, она не была нашей. Когда я шёл по верёвке задом наперёд, канат оборвался. Упал с 12-метровой высоты и получил травму ноги. Я не мог встать на канат в течение двух лет. После этого случая всегда обращаю внимание на то, как он натянут».
В 2016 году Ахрорбек собрал учеников своего отца и своих воспитанников в труппу «Ахрорбек дорбоз» («Канатоходец Ахрорбек»). Первое выступление циркачей состоялось в Джизаке. Сегодня в труппе 10 артистов из Ферганы, Кашкадарьи, Самарканда и Андижана. Самый младший из них —- семилетний Шамшодбек Ходжаев.
Зимой труппа выступает в оживлённых районах страны. У рынка «Куйлюк» артисты начали выступать в октябре и пробудут здесь до конца марта. Прошлым летом представления собирали толпы жителей Чиланзара близ памятника человеку, который любил небо так же, как канатоходцы. Звали его Юрий Гагарин. Следующая цель труппы — парк Magic City.
Коллега Ахрорбека Гуломова, полвон Элмурод Эргашев рассказывает, что первые три дня на новом месте обычно безлюдные. Чтобы привлечь зрителей, труппа садится в машину и кружит по окрестностям, зазывая: «Приехало шоу канатоходцев!». Однако по словам Элмурода Эргашева, в городах люди не очень охотно посещают представления.
«Я думаю, что люди очень заняты в городе», — рассуждает полвон.
Я с удивлением обнаруживаю, что есть коренные жители Ташкента, что никогда не видели выступлений национального цирка, который так дорог и любим жителями регионов. Когда я жила в кишлаке в Андижанской области, старики и молодёжь всегда ждали приезда цирковой труппы. Весной и осенью мы смотрели представления до полуночи, завернувшись в ватные одеяла. Телевизору мы предпочитали живые представления канатоходцев.
Когда Ахрорбек спускается на землю, он берёт микрофон и благословляет зрителей и свою труппу. По традиции каждый артист, в том числе и мальчик Шамшодбек, завершает своё выступление молитвами за здравие и благополучие публики и коллег. Ритуал повторяется всегда — сколько бы раз в день циркачи ни представляли свои номера. После благословения они обходят зрителей, собирая деньги. Артисты верят: чем щедрее и краше их благословения, тем щедрее зритель.
«Некоторые братья и сёстры, отцы и матери, которые, стесняясь и шагу не ступая в круг, хотят, чтобы мы сами подошли к ним. Ну-ка ребята, пройдитесь сами. Может, и у них есть что-то для нас. Пять ли тысяч, десять ли — сколько бы они ни захотели дать, примите, благословляя и благодаря их».
Затем артист обходит зрителей и собирает деньги, а иногда и угощения. Принимая купюры, он произносит «омин» и прикасается ладонями своего лица, чтобы все добрые пожелания непременно сбылись.
«Я очень рад, что люди на “Куйлюке” поддерживают то, что мы делаем, и приходят на шоу, — рассказывает Ахрорбек Гуломов. — За один день мы зарабатываем не менее 200 тысяч, а то и 6 миллионов. Размер нашего хлеба зависит от степени нашего мастерства. В любом случае, благословение народа равно золоту! Вот уже шесть лет я и мои ученики — масхарабозы и полвоны, гипнотизёры и дрессировщики, акробаты и канатоходцы — получаем народное благословение. Если бы у меня не было труппы и учеников, я бы стал актёром или певцом, потому что окончил колледж культуры и искусств».
В 2020 году труппа «Ахрорбек дорбоз» выступала в Фаришском районе Джизакской области. По словам Гуломова, это было самое запоминающееся шоу за всю его карьеру. Представление посетило 15 тысяч человек. Артистов встречали и провожали с криками, восхищением, аплодисментами и свистками.
«Национальный цирк и канатоходство — это не только уникальное искусство, но и спорт, — говорит Ахрорбек Гуломов. — Ходьба по канату делает человека ловким, спокойным, внимательным и смелым».
Труппа разъезжает по регионам круглый год. В тёплое время года представлениями балуют жителей и соседних республик. Сегодня в числе участников «Ахрорбек дорбоз» есть артисты из других бродячих цирков. Один из них акробат Абдурашид Алимов. Он основал свою труппу «Молодёжная группа канатоходцев», в которой обучает шестерых юношей. Зимой его команда не работает, поэтому он выступает вместе с Гуломовым.
Абдурашид Алимов вспоминает, что встал на канат в относительно позднем возрасте. Ему было 16 лет.
«Мы с друзьями поехали в город. Оказалось, там проходит шоу канатоходцев. Друзья толкнули меня на арену. Я два раза сделал сальто, все аплодировали. С этого момента меня заинтересовало это дело».
Юноша оттачивал свои навыки в гимнастическом зале в Фергане. Позднее он признался семье, что хочет участвовать в шоу канатоходцев, но они были против.
«Особенно моя мама говорила: "В твоем роду нет канатоходцев, ты не сможешь. Брось эту затею!", — неоднократно упрекала она. Действительно, мои предки не были дорбозами. Наши родственники тоже люди далекие от этой сферы. Но я присоединился к команде канатоходцев, несмотря на сопротивление, потому что у меня был сильный интерес к сложным трюкам, восхищению людей уникальными упражнениями и лёгкой атлетике».
Некоторое время назад артист работал и масхарабозом на свадьбах. Мама на это обижалась: «Не хватало, чтобы ты ещё клоуном был. Теперь все будут говорить, что сын такого-то — клоун». Занятие он скоро забросил.
«В основном я показываю различные сложные акробатические и каскадёрские упражнения. Я тоже пару раз выходил на канат, но я не мастер в этом. Теперь мной гордится не только мама, но и папа, и моя родня», — улыбается Абдурашид Алимов. Свою семью в Фергане он навещает каждые 10 дней.
Сегодня акробат выступает в повседневной одежде. Костюмы для цирковой программы стираются и сушатся.
«Стараемся стирать каждый день, но вечером мы устаём и хотим спать. Простите», — смущается он.
После выступления Абдурашида к нему подходит представитель Национальной гвардии. Он оторвался от круга своих коллег, которые наблюдали за шоу.
«Ака, удачи вам!» — говорит офицер. Морщинки вокруг его глаз выдают искреннюю улыбку и радость. Он прячет их за маской и протягивает канатоходцу деньги. Это удивляет. Я никогда не видела, чтобы сотрудники Национальной гвардии улыбались.
Помимо ловкого исполнения акробатических трюков, у Абдурашида Алимова есть номер с двумя танцующими змеями. Он их «гипнотизирует», а не дрессирует. Это последние животные труппы. Раньше, по словам Ахрорбека Гуломова, с артистами ездили более 20 видов животных, в том числе волк, лев и тигр. Зверей сдали в аренду.
«Змей мы кормим мясом. Получили их в Самарканде. У нас есть разрешение на их содержание, но никто из комитета по экологии не контролирует, как мы содержим их. Может, потому что их всего две. Когда у нас был зоопарк, к нам часто приходили инспекторы», — говорит Ахрорбек Гуломов.
Глава труппы тоже занимается гипнозом. Он собирает добровольцев из числа зрителей, выводит их на манеж и просит закрыть глаза.
«Э, они все его знакомые», — не верит наблюдающая публика.
Артист подходит к каждому смельчаку и касается его шеи.
«Ну-ка танцуйте, — приказывает он после, и они танцуют. — Ну-ка смейтесь», — и они смеются. Разинув рты, зрители шепчут, что Ахрорбек вовсе не гипнотизёр — колдун.
Он приводит добровольцев в чувства, благословляет и благодарит их и снова идет собирать деньги. Часть желающих расщедриться стоит за высоким сетчатым забором, что ограждает площадь от проезжей части. Им лень обойти его и приблизиться к арене. Они подзывают артистов к ограждениям и просовывают деньги сквозь сетку.
Сегодня в программе также есть номер мальчика лет пяти или шести. Он не член труппы. Ребёнка привёл отец. Мальчик одет в такой же белый костюмчик и кроссовки, что и Шамшодбек. Он танцует под индийскую музыку и умиляющиеся лица зрителей и поднимает гири. Сила мальчика поражает мужчину в толпе зрителей: «Пусть и у нас будет такой сын», — шепчет он своей жене.
«Сёстрам и братьям, восхищающимся мной, дай детей лучше, чем я, — обращается ребёнок к Всевышнему после своего выступления. — Я здесь дабы порадовать всех. Братья и сёстры мои, благословите родителей моих, не меня».
Под громкие аплодисменты отец сажает сына на шею и идёт собирать деньги. Благодарность публики пришлые артисты заберут с собой.
По программе, Шамшодбек тоже демонстрирует силу. Он хватает зубами верёвку, привязанную к припаркованному в центре манежа «Спарку», убирает руки за спину и пытается сдвинуть машину с места. Колёса крутятся.
«Мы, разумеется, думаем о здоровье детей. Если бы это вредило их здоровью, мы бы сами были против того, чтобы они занимались этим делом, — говорит Ахрорбек Гуломов. — Есть техника для подъёма тяжестей. Если вы сразу поднимите гирю, это вам навредит. Шамшодбек, например, начал тянуть машину зубами в два года. Мы его учили технике, показывали (это надо только показывать). Затем Шамшод упражнялся три года и научился этому. Сразу ничего не получается. Чтобы натренировать их, мы сначала учили их поднимать гири небольшого веса и увеличивали нагрузку. Сейчас им ни в коем случае не тяжело поднимать гири и тянуть машину. Например, поднятие тяжестей может привести к грыжам. О технике поднятия тяжестей и методах мы спрашиваем тяжелоатлетов».
В перерывах между своими выступлениями Шамшодбек читает четверостишие о юноше, который зарабатывал свой хлеб на чужбине, и о том, как трудно кормить семью.
Думается мне, что эти стихи находят отклик в сердцах зрителей, где бы труппа ни выступала. О судьбе скольких наших сыновей и отцов, мужей и братьев повествует маленький артист?
Выступление Шамшодбека вызывает интерес школьников с большими рюкзаками за спиной. По обычаю труппы, дети-циркачи тоже учатся. Они посещают школу в том районе, куда отправляются канатоходцы. Сейчас Шамшодбек не посещает занятия, потому что обучается мастерству праотцов и хранит их традиции. За поэзию и сдвинутый с места автомобиль зрительница даёт мальчику две колбаски.
«Наверное, ты проголодался, — говорит женщина. — Съешь», — ребёнок счастлив.
Время обеда. Полвон Дильмурод с аппетитом поглощает жареный пирожок в автобусе и предлагает мне угоститься. Он недавно выступил под вздохи испуганных зрительниц. Они называли его «бечора-полвон» (бедняга-полвон) и требовали десятерых мужчин слезть со спины Дильмурода, когда лежащий на земле артист просипел в микрофон «ахх». Следующим выступать будет полвон Эльмурод Эргашев.
«Я не могу точно вспомнить, когда я впервые вышел на арену, — рассказывает Эльмурод Эргашев. — Но я знаю, что занимаюсь этим с тех пор, как помню себя. Искусству поднятия гири меня учил папа. Я начал в 4 года, поднимал гири весом 8-16 кг и перекладывал их через плечо. Сейчас мне 24 года. С четырьмя-пятью 32-килограммовыми гирями я готовлю свои номера. Особенно зрители аплодируют, когда мы поднимаем пять-шесть человек и формируем пирамиду».
Эти люди, по словам Эльмурода Эргашева, весят около 450 килограммов. С таким номером он выходит два-три раза в день.
«В ближайшие дни я хочу показать новый выход, подняв семерых-восьмерых мужчин, каждый из которых весит около 70 кг».
К своим достижениям полвон пришёл не без травм. Он ломал руки и ноги, получал вывихи. Однажды не удержал гирю над плечом и уронил её. После не мог выступать три недели, но никогда не думал завязывать с тяжёлой атлетикой.
«Благодаря моей профессии в нашей стране почти не осталось места, где бы я не побывал. Но из Узбекистана ещё не выезжал. Моя самая большая мечта — поехать в Аравию и показать своё мастерство в Мекке и Медине».
Эльмурод добавляет, что даже если другое ремесло принесёт ему больший доход, он не сможет покинуть арену, потому что считает счастьем «выйти и порадовать публику своим искусством».
К 7 часам вечера зрители расходятся. Члены труппы подметают площадь, убирают оставленные зрителями шелуху от семечек, скорлупу от арахиса, пакеты от сахарной ваты и попкорна, выбивают ковры. После уборки циркачи поедут спать в дом Ахрорбека Гуломова на Чиланзар. В тёплое время года несколько членов труппы ночуют в автобусе близ своей арены. Для этого половину салона занимает фанерный топчан. Её покрывают коврами и стелят курпачи — декорации из фильма Эмира Кустрицы.
Вечерами артисты мечтают, как поедут гастролировать за границу. По словам Ахрорбека Гуломова, их иногда поддерживают спонсоры из Кыргызстана, Казахстана и Таджикистана. Они предоставляют циркачам площадки в своих странах и покрывают их расходы. Спонсорскую поддержку глава труппы называет счастьем и хочет выступить в Штатах и Европе. Для этого, говорит, артистам нужно совершенствовать своё мастерство.
«Я рад, что выбрал это дело, — делится Ахрорбек Гуломов. — У меня есть уважаемая команда, ученики. Я нашёл свое место. За свое искусство приобрёл машину и построил Родину в столице».
Родиной в столице Ахрорбек называет свой дом на Чиланзаре, чьи своды, пожалуй, никогда не заменят бродячим циркачам свободы, но будут служить некой определённостью, на которую всегда можно опереться.
Автор фотографий Мадина Аъзам / «Газета.uz» Текст подготовила Сабина Бакаева. Все права на текст и графические материалы принадлежат изданию «Газета.uz». С условиями использования материалов, размещенных на сайте интернет-издания «Газета.uz», можно ознакомиться по ссылке.