28 сентябрь, шанба куни жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри Чилонзор тумани судида 23 сентябрь куни 188-сонли мактабда дарс вақтида 6-синф ўқувчисини калтаклаган 44 ёшли Озода Равшановага нисбатан маъмурий иш бўйича очиқ суд мажлиси бўлиб ўтди. «Газета.uz» суд қарори билан танишиб, ушбу аёл иштирокида икки кун давом этган воқеаларнинг қўшимча ҳолатлари борасида хабар топди.
Ўқувчи калтакланган куннинг эртасига, 24 сентябрь куни Озода Равшанова бошқа бир мактаб — Яшнобод туманидаги 204-мактаб раҳбарияти билан жанжаллашиб қолгани ва у ерда саккизинчи синфда ўқувчи қизининг хатти-ҳаракати юзасидан чақирилгани ҳақида ёзгандик.
Муассасада аёл директор ўринбосари билар тортишиб, унга куч ишлатган. Сўнгра у ИИО ва Миллий гвардия ходимларига кескин қаршилик кўрсатган. Равшановага нисбатан 183-модда «Майда безорилик», 194-модданинг 1-қисми «Миллий гвардияси ҳарбий хизматчисининг (ходимининг) қонуний талабларини бажармаслик» ва 197−5-модда «Таълим ташкилоти педагог ходимининг касбий фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашиш ёки ўз хизмат вазифаларини бажаришига тўсқинлик қилиш» бўйича баённома тузилган.
25 сентябрь куни жиноят ишлари бўйича Яшнобод туман суди унга 7 сутка маъмурий қамоқ жазоси, БҲМнинг 3 баравари (1 020 000 сўм) ва БҲМнинг 7 баравари (2 380 000) сўм жарима жазоси тайинлаган.
Синфда нима бўлганди?
«Газета.uz»га ҳуқуқ-тартибот идораларидаги манбаларининг маълум қилишича, расман ҳеч қаерда ишламаган (2014 йилдан буён вақти-вақти билан Россия ва Қозоғистонга ишлаш учун бориб турган) Озода Равшанова 23 сентябрь куни 188-сонли мактабнинг директор ўринбосари лавозими учун суҳбатга келган. Мактаб директори унга ҳали ҳужжатлар расмийлаштирилмай туриб синов муддатида рус тилида ўқитиладиган 6-синф ўқувчиларига рус тили ва адабиёти фанидан дарс беришни тайинланган.
Ишининг биринчи кунида Озода Равшанова 6-«Б» синфдаги ўқувчи билан жанжаллашиб қолган. Аёл икки тилда: рус ва ўзбек тилларида дарс берган. Ўқувчилардан бири (миллати бўйича татар) ундан рус тилида дарс беришни сўраган. Видеода кўринганидек, бола билан жанжаллашиб қолган аёл унинг қулоғидан тортиб, доска томон итариб юборган, юзига тарсаки туширган ва бошини доскага урган.
Воқеадан хабар топган ўқувчининг ота-онаси шу куниёқ Чилонзор тумани ИИБга мурожаат қилган. Судда боланинг онаси ўша куни ўғли уйга тушкун ҳолатда келганини ва мактабга боришни истамаётганини билдирган. Онаси уни шифокорга ҳам олиб борган.
Эртаси куни, 24 сентябрда она Равшановага қўнғироқ қилиб, вазиятга ойдинлик киритганида, у ҳақоратомуз сўзлар билан жавоб қайтарган. Сўнгра у турмуш ўртоғидан Равшановага қўнғироқ қилиб қўйишини сўраган. Телефон суҳбати давомида Равшанова боланинг отасини ҳам ҳақорат қилган. Эркак судга суҳбатнинг ёзувини тақдим этган.
Шу куни ижтимоий тармоқларда синфдаги кузатув камерасидан олинган видео пайдо бўлди. Facebook фойдаланувчиларидан бирининг айтишича, можаро боланинг рус тилидан дарс ўтишини сўраганидан кейин содир бўлган. Кейинроқ пост номаълум сабабга кўра ўчириб ташланган. Воқеа нафақат мамлакатда, балки хорижда, хусусан, Россияда ҳам резонанс келтириб чиқарди, ОАВ ва фикр эгалари ижтимоий тармоқдаги ўчирилган постни бошқача талқин қилишди. Тушунтириш талаби билан бошланган баёнотлар секин-аста Ўзбекистонга баъзи амалдорларнинг таҳдидлари даражасига етди (қуйида бу ҳақда батафсил).
Шу куни туман ҳокимлигида ота-оналар ва мактаб маъмурияти иштирокида йиғилиш ўтказилган. 188-мактаб директори ҳеч қандай ҳужжат тўлдирмасдан дарсга бегона одамни киритгани учун лавозимидан озод этилган.
25 сентябрь куни боланинг суд-тиббий экспертизаси натижасида унга енгил тан жароҳати етказилгани аниқланган.
Суд қарори
Озода Равшанова ҳибсни ўтаётган махсус тергов ҳибсхонасидан қатнашган судда ўз айбига қисман иқрор бўлди. Унинг сўзларига кўра, 23 сентябрь куни мактабга ишга кириш мақсадида келган, мутахассислиги бўлмаса-да, фан ўқитувчиси тадбирда бўлгани учун унга рус тили ва адабиёти фанидан дарс беришга рухсат берилган.
Аёлнинг сўзларига кўра, у ўқувчиларга дарсни ўзбек тилида олиб боришини айтган, ҳамма рози бўлган, бироқ икки ўқувчи дарсни рус тилида ўтишни сўраган. Равшанова уларга рус тилидан алоҳида дарс беришга ваъда берганини айтган. Судланувчи дарсни давом этаркан шу пайтда жабрланувчи унга қарши нимадир деган ва тартибни бузган, аёл уни тартибга чақириш учун у қулоғидан тортди. Эртаси куни ота-онаси унга қўнғироқ қилиб, босим ўтказа бошлаган, аёл эса жаҳли чиқиб, уларни ҳақорат қилган.
Суд иш материалларини, шу жумладан видео ва аудио далилларни ўрганиб чиқиб, ишнинг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги 41-моддаси (Ҳақорат қилиш), 52-модданинг 2-қисми (Қасддан баданга енгил тан жароҳати етказиш) ва 59−2-моддаси (Оилавий (маиший) зўравонлик) билан тўғри квалификация қилинганини қайд этган.
Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги кодекснинг 34-моддаси (Бир неча ҳуқуқбузарликни содир этганлик учун маъмурий жазо қўлланиш) инобатга олинган ҳолда, Озода Равшановага давлат фойдасига БҲМнинг 20 баравари миқдорида жарима (6,8 млн сўм) тайинланди. Қарордан норози бўлган тарафлар 10 кун ичида апелляция ёки норозилик шикояти беришлари мумкин.
Воқеа муҳокамаси қандай қилиб давлатлараро даражага етди?
25 сентябрь куни Россия Ташқи ишлар вазирлиги расмий вакили Мария Захарова Ўзбекистондан «расмий тушунтириш» ва «болаларга нисбатан зўравонлик содир этган шахсга нисбатан зудлик билан чора кўришни» сўраганини айтган. «Икки давлат ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчиликка асосланган дўстона муносабатларда ҳеч қандай адоватга, айниқса, тил масаласида ўрин йўқ ва бўлиши ҳам мумкин эмас», — деди у. Ўзбекистоннинг Москвадаги элчисига эса «русийзабон болани урган ўқитувчи бўйича» тақдимнома киритилди.
Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари Алишер Қодиров бунга жавобан шундай деди: «Бола ҳуқуқи Ўзбекистон Республикасининг мактабида, Ўзбекистон фуқаросининг боласига нисбатан бузилди ва чораси Ўзбекистон халқи номидан қабул қилинган қонунлар асосида кўрилади. Бизни ички ишларимиз ҳақида бош қотиргунча муаммоларга тўла ўзларининг ишлари билан шуғулланишса, тўғри бўлар эди».
26 сентябрь куни Россотрудничество агентлиги раҳбари Евгений Примаков мактабдаги ҳодисани «болага нисбатан зўравонлик ва тажовуз шаклида» намоён бўлган «ёвуз русофобия кўриниши» деб атади. У агентликнинг тегишли органларга «ушбу русофоб шахсга» Россияга киришни тақиқлаш имкониятини кўриб чиқиш бўйича мурожаат қилишини билдирди. Шунингдек, Примаков шундай таъкидлади: «Ушбу шахс ва унинг яқин қариндошлари Россияда ҳеч қачон таълим олмайди, стажировкаларда иштирок этмайди ва ҳеч қандай имкониятларга эга бўлмайди, чунки улар Россотрудничество томонидан умрбод ҳисобга олинган». Примаков Ўзбекистонни «цивилизациялашган давлат» деб ҳисоблашига ишонч билдирди ва Озода Равшановни жиноий жавобгарликка тортишига ишонч билдирди.
Ўзбекистон Миллий оммавий ахборот воситалари ассоциацияси раиси, Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети ректори Шерзодхон Қудратхўжа бўлиб ўтган воқеаларни изоҳлар экан, шундай деди: «Мактабда куч ишлатишга мутлақо йўл қўйиб бўлмайди. Ўқитувчининг ўқувчига нисбатан куч ишлатишига икки карра йўл қўйиб бўлмайди. Мамлакатимизнинг ички ишларига бошқа давлатнинг аралашувига мутлақо йўл қўйиб бўлмайди. Ташқаридан ушбу даҳшатли, аммо маҳаллий ҳодисага миллатлараро ва тиллараро маъно беришга уриниш мутлақо қабул қилиниши мумкин эмас».
27 сентябрь куни сенатор, Россия Федерация Кенгашининг халқаро ишлар бўйича қўмитаси раиси ўринбосари Андрей Климов Лента.ru сайтига берган интервьюсида Алишер Қодировнинг баёнотига қуйидагича изоҳ берди: «Бутун Марказий Осиёда жанжаллашмоқчи бўлганлар жуда кўп. Россия билан ва ўзаро. Узоқ вақт давомида шундай йўл тутган бир мамлакат аллақачон мавжуд эди. Энди у жуда қийин вазиятга тушиб қолди. Бу каби ҳодисалар бунинг учун унумли замин бўлади.»
Шу куни Нью-Йоркда БМТ Бош ассамблеяси сессияси доирасида Ўзбекистон ва Россия ташқи ишлар вазирларининг учрашуви чоғида мактабдаги можаро кўтарилган эди. Учрашув якунлари бўйича Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов давлатлар бир-бирларининг ички ишларига аралашмаслик тамойилига амал қилиш муҳимлигини таъкидлаган. Унинг қўшимча қилишича, учрашувда «стратегик шерикликнинг долзарб мавзулари ҳар томонлама муҳокама қилинган». Россия Ташқи ишлар вазирлиги вакили Мария Захарова, ўз навбатида, учрашувда «миллатлараро сабабларга кўра муросасизлик кўринишларига қарши курашиш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди», деб ёзган.

В субботу, 28 сентября, в Чиланзарском районном суде по уголовным делам Ташкента прошло открытое судебное заседание по административному делу в отношении 44-летней Озоды Равшановой, избившей 23 сентября на уроке в школе №188 учащегося шестого класса. «Газета.uz» ознакомилась с решением суда и узнала дополнительные обстоятельства событий двух дней с участием этой женщины.
Мы писали, что на следующий день после избиения школьника, 24 сентября, Озода Равшанова вступила в конфликт с руководством другой школы — №204 в Яшнабадском районе, куда она была вызвана в связи с поведением её дочери, учащейся в восьмом классе. Там она избила и повалила заместителя директора на землю. Затем оказала грубое сопротивление прибывшему наряду ППС и Национальной гвардии. В отношении Равшановой был составлен протокол о нарушениях по статье 183 «Мелкое хулиганство», части 1 статьи 194 «Невыполнение законных требований сотрудника ОВД» и статье 197−5 «Незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагогического работника» Кодекса об административной ответственности. 25 сентября Яшнабадский районный суд по уголовным делам назначил ей административный арест сроком на 7 суток.
Что произошло на уроке
Как сообщили «Газете.uz» источники в правоохранительных органах, Озода Равшанова, официально нигде не трудоустроенная (с 2014 года периодически выезжала в РФ и Казахстан на заработки), 23 сентября пришла на собеседование на должность замдиректора (завуча) школы №188. Директор школы без оформления документов, в качестве стажёра поставила её преподавать русский язык и литературу в шестых классах с русским языком обучения.
В первый же день на уроке литературы в 6 «В» классе Озода Равшанова устроила конфликт с учащимся. Женщина вела урок на двух языках: русском и узбекском. Один из учеников (по национальности татарин) попросил её вести урок на русском языке. На видео видно, что после спора с мальчиком женщина дёрнула его за ухо, вытолкала к доске, нанесла пощёчины по лицу и била головой о доску.
Узнав об инциденте, родители ученика в тот же день обратились в УКД ОВД Чиланзарского района. Мать мальчика в суде рассказала, что сын в тот день пришёл домой в подавленном состоянии и заявил, что не хочет идти в школу. Мать также отвела его к врачу.
На следующий день, 24 сентября, когда мать позвонила Равшановой, чтобы прояснить ситуацию, та в ответ оскорбила её. Затем она попросила позвонить Равшановой своего мужа. В ходе телефонного разговора Равшанова оскорбила и отца мальчика. Мужчина представил суду запись разговора.
В тот же день в социальных сетях появилось видео с камеры наблюдения в классе. Инцидент описала одна из пользовательниц Facebook, сообщившая, что конфликт произошёл после просьбы мальчика вести урок на русском языке. Пост был позже по неизвестной причине удалён. Произошедшее вызвало резонанс не только в стране, но и за рубежом, в первую очередь, в России, СМИ и комментаторы которой по-разному интерпретировали удалённый пост в соцсети. Начавшись с требования разъяснений, заявления постепенно достигли уровня угроз в адрес Узбекистана от некоторых официальных лиц (об этом — ниже).
Хокимият района в этот день провёл совещание с родителями и администрацией школы. Директор школы №188 была уволена с занимаемой должности в связи с допуском к занятиям постороннего человека без оформления каких-либо документов.
25 сентября судебно-медицинская экспертиза ребёнка установила, что ему было нанесено лёгкое телесное повреждение.
Решение суда
В суде, куда Озода Равшанова была доставлена под конвоем из спецприёмника, где отбывает арест, она частично признала свою вину. Она рассказала, что 23 сентября пришла в школу с целью трудоустройства, и, хотя у неё нет специальности, её допустили вести урок литературы на русском языке, поскольку учитель предмета была на мероприятии.
По её словам, она сообщила учащимся, что будет вести урок на узбекском языке, все согласились, но два ученика попросили вести урок на русском. Она сказала, что обещала им отдельно провести для них урок на русском языке. Во время урока, продолжила подсудимая, пострадавший что-то говорил против неё и нарушал порядок; чтобы призвать его к порядку, она потянула его за ухо. На следующий день его родители, позвонив ей, начали оказывать на неё давление, и она, разозлившись, оскорбила их, рассказала женщина.
Изучив материалы дела, в том числе видео- и аудиодоказательства, суд признал правильной квалификацию дела по статье 41 (оскорбление, штраф от 20 до 40 базовых расчётных величин) и части 2 статьи 52 (умышленное причинение лёгкого телесного повреждения, не повлёкшее кратковременного расстройства здоровья или незначительную стойкую утрату трудоспособности, при отсутствии признаков правонарушения, предусмотренного статьёй 59−2 «Семейное (бытовое) насилие», штраф от 2 до 4 БРВ) КоАО.
С учётом статьи 34 «Применение административного взыскания за совершение нескольких правонарушений» КоАО Озоде Равшановой было назначено наказание по статье, предусматривающей более строгое административное взыскание, — штраф в пользу государства в размере 20 БРВ, что равно 6,8 млн сумов. Стороны, не согласные с решением, могут в 10-дневный срок подать апелляционную жалобу или протест.
Как обсуждение инцидента вышло на межгосударственный уровень
25 сентября представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что узбекистанской стороне был направлен запрос на получение разъяснений и «настоятельная просьба» принять меры к виновнику жестокого обращения с ребёнком. «В дружественных отношениях стратегического партнёрства и союзничества двух государств нет и не может быть места какой-либо неприязни, тем более на языковой почве», — отметила она. Послу Узбекистана в Москве было сделано «представление в связи с ударившей русскоязычного ребёнка учительницей».
Вице-спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Алишер Кадиров Алишер Кадиров в ответ заявил: «Право ребёнка нарушено в школе Республики Узбекистан, в отношении ребёнка гражданина Узбекистана, и меры будут приняты на основании законов, принятых от имени народа Узбекистана! Вместо того, чтобы беспокоиться о наших внутренних делах, было бы правильно, если бы они занимались собственными проблемами, которых у них предостаточно».
26 сентября глава агентства Россотрудинчество Евгений Примаков назвал инцидент в школе проявлением «подлой русофобии», которая проявилась «в форме насилия и агрессии по отношению к ребёнку». Он заявил, что агентство обратится к компетентным органам с просьбой рассмотреть возможность запрета «для этой русофобской особи» возможности въезда в РФ. «Ни данная особь, ни её близкие родственники никогда не будут получать образование в России, участвовать в стажировках, получать какие-либо возможности для себя, так как пожизненно нами, Россотрудничеством, учтены», — отметил он. Примаков также выразил уверенность, что «Узбекистан и власти республики считают себя страной цивилизованной, а не первобытно-общинной», и поэтому привлекут Озоду Равшанову к уголовной ответственности.
Председатель Национальной медиа-ассоциации Узбекистана, ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Шерзодхон Кудратходжа, комментируя происходящее, написал: «Применение силы в школе абсолютно неприемлемо. Применение силы со стороны учителя по отношению к ученику абсолютно неприемлемо вдвойне. Вмешательство другого государства во внутреннее дело нашей страны абсолютно неприемлемо. Попытка извне придать данному вопиющему, но локальному инциденту межэтнический и межъязыковой оттенок абсолютно неприемлема также вдвойне».
27 сентября сенатор, заместитель председателя комитета Совета Федерации РФ по международным делам Андрей Климов в интервью «Ленте.ру» так прокомментировал заявление Алишера Кадирова: «Есть огромное количество желающих перессорить всю Центральную Азию с Россией и между собой. Уже была одна страна, которая таким образом себя вела довольно долго. Теперь она оказалась в очень тяжёлом положении. Такого рода инциденты — питательная почва для этого».
В этот же день конфликт в школе был затронут в ходе встречи министров иностранных дел Узбекистана и России на полях сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке. По итогам встречи глава МИД Узбекистана Бахтиёр Саидов заявил, что для укрепления взаимного доверия важна приверженность принципу невмешательства стран во внутренние дела друг друга. Он добавил, что на встрече состоялось «всестороннее обсуждение актуальных тем нашего стратегического партнёрства». Представитель МИД РФ Мария Захарова, в свою очередь, сообщила, что на встрече «особое внимание было обращено на необходимость противодействия проявлениям нетерпимости на межэтнической почве».