фото: ЕВГЕНИЙ СОРОЧИН
24 октябрь куни Тошкент ҳайвонот боғи очилганига 100 йил тўлди. Жониворларнинг яшаш шароитларини яхшилаш ва инфратузилмани янгилаш мақсадида у ерда 2020 йилдан бери таъмирлаш ишлари олиб бориляпти. «Газета.uz» боғ ходимлари билан шу вақтгача қилинган ишлар ва келгуси режалар ҳақида гаплашди.
Тошкент ҳайвонот боғи 1924 йил 24 октябрда Ўрта Осиё давлат университетининг зоолог олимлари ташаббуси билан очилган. Ўшанда у Туркистон генерал-губернаторининг шаҳар ташқарисидаги собиқ дала-ҳовлисининг 3,5 гектар майдонида ташкил этилган эди. 1940-йилларнинг охирига келиб, зоопарк тўлиқ шаклланиб улгурган, унда 200 га яқин жониворлар бор эди. Шароитлар камтарона эканига қарамай, ходимлар тутқунликдаги ҳайвонларни парвариш қилиш ва кўпайтириш билан муваффақиятли шуғуллана олган. Орадан 70 йил ўтибгина Ўзбекистон ҳукумати янги ҳам замонавий ҳайвонот боғи қуриш ҳақида қарор қабул қилади.
Тошкентдаги эски ҳайвонот боғининг асосий дарвозаси
Биз билган бугунги ҳайвонот боғи 1997 йил 1 сентябрда иш бошлаган. 21,5 гектарда 11 та намойиш майдончаси, жониворларни кўпайтириш бўйича питомник ва контактли зоопарк бор. Ҳозирги коллекцияда 340 та турга мансуб 8 мингдан ортиқ жониворлар бор. Фауна вакилларининг саломатлиги ва парваришини таъминлаш учун бу ерда ветеринария клиникаси, токсикологик ва биокимё лабораториялари ишлаб турибди.
Тошкент ҳайвонот боғининг марказий дарвозаси
Ходимларнинг қайд этишича, Тошкент зоопарки кўплаб кўрсаткичлар бўйича жониворларни сақлаш бўйича халқаро талабларга жавоб бера олади. Аммо ўтган йиллар давомида боғдаги объектлар таъмирталаб аҳволга келиб қолган. Зоопаркни янгилаш, ривожлантириш ва халқаро стантдартларга мослаштириш мақсадида муассаса 2019 йил декабрида ҳукумат қарори билан Wildlife Care инвестиция компаниясига ишончли бошқарувга топширилган. 2020 йил январидан Тошкент ҳайвонот боғининг фаолиятида янги бир давр бошланган.
Жониворлар экспозицияси ва боғ инфратузилмасини баҳолаш мақсадида Германиянинг Dan Perlman Group компаниясидан мутахассислар жалб этилган. Улар ҳозир боғни янгилаш бўйича амалга оширилаётган лойиҳанинг асосига айланган мастер-режани тайёрлаган. Янгилаш лойиҳасидан кўзланган асосий мақсадлар — жониворлар турини кўпайтириш, янги қафас (вольер)лар қуриш ва мавжудларини таъмирлаш, жониворлар реабилитацияси марказини ишга тушириш ва зоопарк ходимларининг малакасини ошириш бўйича марказини ташкил этиш, шунингдек, ташрифчилар учун замонавий технологияларни жорий этиш.
«Реконструкция лойиҳаларини ишлаб чиқишда боғ ходимлари ҳам фаол қатнашган. Улар замонавий талабларга ва ҳар бир турнинг табиий эҳтиёжларига жавоб берадиган янги экспозицияларни қуриш ва мавжуд вольерларни янгилаш бўйича ўз таклифларини берди. Ҳозирда реконструкция ишлари зоопаркнинг илмий бўлими таклифлари ва хорижий мутахассисларнинг кўрсатмалари асосида олиб борилмоқда», — дейди капитал қурилиш бўлими бошлиғи Гулнора Сулаймонова.
Тошкент ҳайвонот боғининг янги дарвозаси
Реконструкция жараёнида биринчи бўлиб фламинголар қафаси янгиланди. Фламинголар биринчи марта зоопаркка олиб келинган вақти улар қушларнинг қишки павильонида сақланаётган эди, шу боис улар учун алоҳида, кенг ҳамда саёз сув ҳавзасига эга ёзги вольер қуришга қарор қилинди. Қишки вольер ҳам иситиладиган бассейн ва иссиқ пол билан жиҳозланди. Деворларга эса қушларни кўпдек қилиб кўрсатадиган кўзгулар ўрнатиб чиқилди — шу тариқа фламинголар ўзини худди ёввойи табиатдагидек катта тўда ичида ҳис қилади.
Шундан сўнг ўтган йили Исроилдан олиб келинган гамадрил маймунлари учун мўлжалланган вольер реконструкция қилинди. Улар учун ёзги қафас бунёд этилди ва у «Маймунлар» бўлимининг қишки иншооти билан махсус кўприк орқали боғланди — бу кўприк орқали маймунлар 4,5 метр баландликда одамлар боши узра юриши мумкин бўлди. Жониворларни яхшироқ томоша қилиш имкони бўлиши, шунингдек, томошабинлар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида қафас деворлари кўп қатли мустаҳкам шишадан ўрнатилди.
«Жониворларнинг совуқда, тозалаш ва овқатлантириш вақтида павильонлар орасидаги кўчишини енгиллаштириш учун кўприк қурдик. Кўприкнинг эшикчаси (шибер) очилиши билан, маймунлар қизиқиш билан бир вольердан бошқасига қараб ҳаракатланади. Ёзги қафасда ҳозир Саша лақабли эркак маймун Юваль ва Галия номли икки урғочи билан бирга яшаяпти, қишки павильонда яна иккита урғочи маймун бор. Уларни ҳозир вақтинча ажратиб қўйишган, аммо ҳар куни уларга ҳам кўприкка чиқиш, турдошлари билан кўришиш имкони берилади», — дейди Тошкент ҳайвонот боғининг илмий ходими Феруза Мирсолиҳова.
Энг катта ўзгаришлар «Туёқлилар» бўлимининг жирафа ва зебралар яшайдиган қисмида юз берди. Иккита вольер бирлаштирилиб, Африка жониворлари бирга яшайдиган бўлди. Бу ҳудудни катталаштириш ва турлараро мулоқотни юзага келтириш имконини берди. Келгусида бу ерга Африка туяқушларини ҳам кўчириш режалаштирилган — улар ҳозир «Қушлар» бўлимида яшаяпти. Янги қўшнилар учун аллақачон усти ёпиқ қафаслар қурилган, жирафаларнинг қишки вольери эса иссиқ пол ва автоматик сув бериш тизимлари ўрнатилгани ҳолда капитал таъмирдан чиқарилган. Буғу ва туялар яшайдиган ҳудудларда ўтлоқлар янгиланиб, майдоннинг ўзи ҳам кенгайтирилган.
«Жирафаларнинг энди олиб келган вақтимиз улар ҳали бир ёшга ҳам тўлмаганди. Улар сал нарсага чўчиб кетарди, одамлардан қўрқарди. Вақтинча ёғоч тўсиқ ортида яшаган зебралар билан қўшиб юборилгач, жирафаларнинг мослашуви ҳам нисбатан тезлашди. Ҳозир бу жониворлар ўзини анча хотиржам ва дадил тутади, буни уларнинг ҳаракатларидан ҳам сезиш мумкин. Зебралар билан қўшничилик нисбатан табиий социал муҳитни ҳосил қилди, ахир табиатда ҳам бу турларнинг бир тўда бўлиб ҳаракатланиши кузатилади», — дейди Феруза Мирсолиҳова.
Филнинг очиқ вольери ҳам таъмирланди. Унда жониворни сақлаш учун зарур барча шароитлар, хусусан, сув ҳавзаси ва соябонлар ҳозирланди. Путри лақабли урғочи филнинг вольерига қўшни иншоот эса яқин вақт ичида Тошкентга олиб келиниши кутилаётган эркак фил учун реконструкция қилинди.
«Осиё ва Африка» номли янги экспозиция икки қаватли томоша майдончасига эга: биринчи қавати мустаҳкам триплекс шишасидан қурилган ёпиқ йўлак бўлса, юқори қават — очиқ томоша галереяси. У Африка жониворлари ва филнинг вольерлари орасида жойлашган. Уларни айнан томоша майдончаси ажратиб туради.
Худди шу тамойил асосида янги — «Австралия» экспозициясида ҳам икки турга мансуб жониворлар бирлаштирилган. Туяқушлар учун мўлжалланган эски вольерда иссиқ полли қўшимча қишки иншоотлар қурилган. Энди бу ерда Австралия жонзотлари — кулранг кенгурулар ва эму туяқушлари бирга яшамоқда.
«Туёқлилар» бўлими ҳам четда қолмаган: Камерун эчкилари вольерига ёғоч платформалар, арғимчоқ ва кўприкчалар ўрнатиб чиқилган. Биноларнинг олд томони, хизмат хоналари таъмирланган. Ёлдор қўйлар, Камерун эчкилари, ланлар (буғу тури), гарн антилопалари ва бошқа хил туёқлилар сақланадиган қафасларнинг панжаралари алмаштирилди.
Реконструкция жараёни тропик жониворлар учун махсус иқлим шароитларини яратиш имконини берувчи климатронни ҳам қамраб олди. «Тўтиқушлар» ва «Маймунлар» бўлимларида косметик таъмирлар қилинди. Тозалаш қийин бўлган ва кўришни қийинлаштирувчи темир панжаралар ва оддий ойналар ўрнига мустаҳкам триплекс панеллар ўрнатилди. Бу янгилик жониворлар томошасини янада яхшилади ва экспозицияни тозалашни осонлаштирди. Маймунларнинг вольерларидаги декорацияларнинг янгиланиши ва ёрқин рангларнинг қўшилиши уларнинг умумий кайфиятига яхши таъсир қилди, чунки маймунлар рангларин ажрата олади.
«Ўйинчоқлар ҳамда дор йўли, гамак, арқон нарвонлар, осма охур каби маконни бойитиш воситалари маймунларга ўзининг табиий хулқ-атворини фаолроқ намоён қилиш имконини беради. Цезарь лақабли орангутан гамакда ётишни, чамбарак ўйнашни ва конусларни бошига қалпоқ кийиб олишни яхши кўради. Гиббонлар автошиналардан ясалган арғимчоқларда мазза қилиб учади, макака ва мартишкалар эса осма охурларга осилиб олиб, ундан егулик олиб ейишга ишқибоз», — дея тушунтиради Феруза Мирсолиҳова.
Ёзда бўри ва айиқларнинг ёзги вольерлари таъмири битди. Янгиланган дизайн ярусли конструкциялар ва яшил қопламни ҳам ўз ичига олган, бу эса жониворлар ҳаракатланиши мумкин бўлган майдонни кенгайтирган ва уларнинг жисмоний фаоллиги учун имкониятларни кўпайтирган. Бўрилар учун, улар яшириниб, дам ололиши учун, қоя ва ғорларнинг имитацияси қилинган. Айиқларнинг вольерларида эса ёғоч ходалар, айланувчи столлар ва тебранма стуллар билан ўйнаса бўладиган майдончалар пайдо бўлган. Буларнинг бари уларнинг жисмоний фаоллиги ва ақли стимуляциясига таъсир қилади.
«Айиқлар ярусли янги конструкциялар бўйлаб югуришни, унинг турли жойларидан егуликларни топишни ва ташрифчилар кўра оладиган баландликда осилиб, дам олишни жуда яхши кўради. Рауль ва Зинка лақабли айиқларимиз бу ерда жуда кўп вақт ўтказади. Бўриларга ҳам вольернинг иккинчи поғонасидаги яшил қоплама жуда ёқди. Ҳаммадан ҳам Боня лақабли урғочи бўримиз яхши кўради уни», — дейди Феруза Мирсолиҳова.
Ҳозирда йўлбарс ва шерларнинг вольерларида ҳам худди шундай дизайнерлари ишлари олиб борилмоқда. Бу жониворларнинг вольерларига ҳозиргача ёғоч платформалар ўрнатилиб, қум сепиб бўлинган.
«Реконструкциядан сўнг, вольерлардаги шароит табиийсига яқинлашди. Жониворлар майса, қум, шағал, ёғоч тарашаси каби табиий майдон узра ҳаракатланиш имконига эга, бу уларнинг саломатлиги учун ҳам фойдали. Улар завқ билан вольерларнинг янги бурчакларини ўрганади, ўйин ва дам олиш ускуналаридан фойдаланади, ўт-ўлан ва юмшоқ қум устида думалаб ётади», — дейди Феруза Мирсолиҳова.
Унинг сўзларига кўра, янгиланган вольерлар маконни бойитишнинг янги услубларидан фойдаланиш имконини беради. Масалан, турли сатҳларга ўйинчоқлар, буюмлар ва хўракларни қўйиб чиқиш, шунингдек, уларни яшириб қўйиб, жониворларни ўзининг табиий кўникмаларини намойиш этишга мажбурлаш мумкин. Вольерларда зоопарк «аҳолиси» билан тренинглар ўтказиш мумкин бўлган жойлар ҳам кўзда тутилган, унда, хусусан, ҳайвонларни ветеринария кўригидан нисбатан осон ўтказиш мумкин.
Зоопарк директори Азамат Мақсудовнинг сўзларига кўра, фақат инфратузилма эмас, балки коллекция ҳам янгиланган. Ҳайвонот боғида жирафалар, зебралар, Патагония маралари, бенгал йўлбарслари, оқ шерлар, пантералар, шунингдек, йўлбарс питоннинг альбиноси, шиншиллалар ва катта кулранг кенгурулар пайдо бўлди.
Энди раҳбарият каркидонлар, мушуксимон лемурлар, капибаралар, йўлбарслар, эркак фил ва япон турналарини олиб келмоқчи. Улар учун янги экспозициялар ташкил этилади.
Боғ ходимлари ҳам эътибордан четда қолгани йўқ. «Қўлга ўргатилган ҳайвонлар», «Йиртқичлар», «Туёқлилар» ва «Қушлар» бўлимларида хизмат хоналари таъмирланди. Деярли барча биноларда сантехника, дераза ва эшиклар алмаштирилди. Ошхона тартибга келтирилди, янги иситиш тизими ўрнатилди.
Реконструкция ташрифчилар учун мўлжалланган ҳудудларни ҳам қамраб олди. 2022 йил баҳорида боғнинг ғарбий қисмида назорат пункти ва бепул автотураргоҳи бор янги дарвозаси очилди. Асосий дарвоза ҳозирда таъмирлаш учун ёпилган ва 2025 йил бошида очилиши кутилмоқда.
Одамлар зоопаркка қулай келиб-кетиши учун муассасага кириш жойлари пандуслар билан жиҳозланган, санузеллар таъмирланган ҳамда она ва бола хоналари қўшилган. Йўлакча ва тротуарларни янгилаш, фаввора ва микроклиматлар ташкил этиш, скамейкалар ўрнатиш ишлари давом этмоқда. Боғ ҳудудида ёзги верандаси ва 46 ўринли зали бор «Байрам» кафеси ҳам очилган.
Адашиб қолмаслик учун бутун боғ бўйлаб йўлкўрсатгичлар (навигация) ўрнатиб чиқилган. Вольерларга эса ҳар бир турнинг ўзига хосликлари ҳақида маълумот берувчи ахборот лавҳалари илинган.
Болалар ўйин аттракционларини жониворлардан узоқроққа — рекреацион зонага кўчириш ва уларнинг шовқинини имкон қадар камайтириш режалаштирилмоқда. Бундан ташқари, боғ ичидаги егулик сотадиган дўкончалар сонини уч баробар қисқартирилади. Зоопарк ҳудудидаги тирлар эса аллақачон йўқ қилинган.
«Биз видеокузатув тизимини янгилаб, ташрифчиларнинг хатти-ҳаракатларини кузатиб туриш ва жониворларни ҳимоя қилиш учун қўшимча камералар ўрнатдик. Айрим бўлимларда вольерлар олдида ходимлар навбатчилик ҳам қиляпти. Улар келган меҳмонлар жониворларни овқатлантирмаслиги ёки уларнинг қафасига чиқинди ташламаслигини назорат қиляпти. Шунингдек, жониворлар еб қўйиши эҳтимоли билан боғлиқ бахтсиз ҳодисаларнинг олдини олиш мақсадида полиэтилен идишда бўладиган ҳар қандай маҳсулот савдосини тақиқладик. Илмий бўлимимиз алоҳида турларни боқишда фойдаланилиши мумкин бўлган маҳсулотлар рўйхатини тузди, улар тегишли қафаслар олдида қоғоз идишларда сотилади», — дейди Гулнора Сулаймонова.
Келаси йили маймунлар учун қишки қишки маймунхонадан кириб-чиқиш имконига эга бўлган янги ёзги вольерлар қурилиши режалаштирилган. Юқорида таъкидланганидек, ҳозирча гамадрил маймунлари учун шунақаси қуриб бўлинган. Ходимлар Цезарь лақабли орангутаннинг ёзги вольерини ҳам янгиламоқчи ва унинг учун кенг қишки қафас қурмоқчи.
Зоопаркдаги ўзгаришлардан яна бири сифатида «Йиртқичлар» бўлимида пантералардан иборат янги экспозиция ташкил этилишини айтиш мумкин.
«Сув қушлари» бўлимидаги турналар учун, улар қишни қушхонада ўтказишларига зарурат туғилмаслиги учун, ёзги вольерининг ёнидан қишки иншоот қурилиши кўзда тутилган.
Яқинда капитал таъмирдан чиққан «Қўлга ўргатилган жониворлар» бўлимида оғмахонлар, қуёнлар, денгиз чўчқачалари, типратиканлар, олмахон ва тошбақалар очиқ ҳавода сайр қила олиши учун ёзши вольерлар қурилади.
«Террариум» ва «Аквариум» бўлимлари ҳам капитал таъмирга муҳтож бўлиб турибди. Умуман, балиқлар бўлими бу жараёндаги энг мураккаб лойиҳа, чунки бунда барча аквариумлар ва техник тизимларни янгилаш зарур. Бунда, шунингдек, сув ҳарорати, фильтрация ва ёритиш каби экотизимнинг ўзига хосликларини ҳам инобатга олишга тўғри келади.
«Ҳайвонот боғимиз ўз «аҳолиси»нинг ҳаёт сифатини яхшилаб, бу муҳим ишдаги ютуқларини жамиятга кўрсатиб, ривожланишда давом этяпти», — дея таъкидлади Азамат Мақсудов.
Боғдаги барча қурилиш-таъмирлаш ишларини 2025 йилда якунлаш режалаштирилган. Бу ишларга қарамай, зоопарк аввалгидек тартибда ишлашда давом этмоқда. Унга ҳар куни соат 8:00 дан 20:00 гача бориш мумкин.
Матн муаллифи — Фарзона Ҳамидова.
Матн ва барча график материалларга бўлган ҳуқуқлар «Газета.uz» нашрига тегишли. «Газета.uz» интернет-нашрида эълон қилинган материаллардан фойдаланиш шартлари билан бу ерда танишишингиз мумкин.

фото: ЕВГЕНИЙ СОРОЧИН
Сегодня Ташкентский зоопарк отмечает свой 100-й день рождения. С 2020 года его реконструируют, чтобы улучшить условия содержания животных и обновить инфраструктуру. «Газета.uz» поговорила с сотрудниками о проделанной работе и планах на будущее.
Ташкентский зоопарк открылся 24 октября 1924 года по инициативе учёных-зоологов Средне-Азиатского Университета. Он занимал площадь 3,5 гектара на территории бывшей загородной дачи генерал-губернатора Туркестана. К концу 40-х годов зоопарк был полностью сформирован, а его экспозиция насчитывала около 200 видов. Несмотря на скромные условия, сотрудники успешно занимались разведением разных животных в неволе. Лишь спустя 70 лет Кабинет министров Узбекистана принял решение о строительстве нового современного зоопарка.
Главный вход в старый Ташкентский зоопарк
Зоопарк, который мы знаем сегодня, начал свою работу 1 сентября 1997 года. На площади 21,5 гектаров расположены 11 экспозиционных отделов, питомник по разведению животных и контактный зоопарк. Нынешняя коллекция животных насчитывает 340 видов и более восьми тысяч особей. Для обеспечения здоровья и ухода представителей фауны действует ветери­нарная клиника, токсикологическая и биохимическая лаборатории.
Центральный вход в Ташкентский зоопарк
Сотрудники отмечают, что по многим параметрам зоопарк отвечает международным требованиям содержания животных. Однако за годы эксплуатации объектам понадобились капитальный ремонт и реконструкция. Для обновления зоопарка, его развития и соответствия современным международным стандартам постановлением правительства в декабре 2019 года он был передан в доверительное управление инвестиционной компании Wildlife care. С января 2020 года в жизни Ташкентского зоопарка начался новый период.
К оценке экспозиции животных и инфраструктуры зоопарка привлекли немецких экспертов из компании dan perlman Group. Они разработали мастер-план, элементы которого стали основой для текущего проекта. Его главная цель — увеличить видовой состав животных, построить новые и реконструировать действующие вольеры, организовать центр реабилитации для животных и учебный центр повышения квалификации для сотрудников зоопарка, а также внедрить современные технологии для посетителей.
«В разработке проектов реконструкции принимали активное участие сотрудники зоопарка. Они давали свои предложения по созданию новых экспозиций и обновлению существующих вольеров, которые бы отвечали современным требованиям и естественным потребностям каждого вида животного. Сейчас реконструкция проходит согласно предложениям научного отдела зоопарка и рекомендациям зарубежных специалистов», — рассказывает Гульнара Сулейманова, начальник отдела капитального строительства.
Новый вход в Ташкентский зоопарк
Первым в ходе реконструкции зоопарка обновили вольер для фламинго. В первое время после поступления в зоопарк они жили в зимнем павильоне для птиц, поэтому было решено создать для них отдельный просторный летний вольер с мелководным водоёмом. Зимний вольер также оснастили бассейном с подогревом и отапливаемым полом. Стену отделали зеркалами, чтобы создать визуальную иллюзию большего количества птиц — так фламинго чувствуют себя в большой стае, как в дикой природе.
Далее реконструировали вольер для гамадрилов, которых летом прошлого года привезли из Израиля. Для приматов построили летний вольер, связанный с зимним помещением отдела «Приматы». Обезьяны могут перемещаться над головами посетителей на высоте 4,5 метров по специальному сетчатому мосту. Для хорошего обзора животных и безопасности людей ограждения выполнены из прочного многослойного стекла.
«Чтобы облегчить переход животных между павильонами во время холодов, уборки и кормления, мы построили для них мост. Как только открывается дверца (шибер), животные с любопытством перемещаются из одного вольера в другой. В летнем вольере сейчас живёт самец Саша с двумя самками — Юваль и Галиёй, а в зимнем — ещё две самки. Их временно разделили, но каждый день мы выпускаем их погулять по посту, давая им возможность видеться и общаться», — рассказывает Фирюза Мирсалихова, научный сотрудник Ташкентского зоопарка.
Самые масштабные изменения произошли в отделе «Копытные» с жирафами и зебрами. Два вольера объединили, разместив животных вместе. Это позволило увеличить территорию и создать условия для общения между видами. В будущем сотрудники планируют заселить к животным африканских страусов, которые сейчас проживают в отделе «Птицы». Для новых соседей уже построены крытые вольеры, а в зимнем вольере для жирафов проведён капитальный ремонт с установкой тёплого пола и автопоилки. В зонах обитания оленей и верблюдов обновили пастбище и расширили площадь.
«Когда мы только привезли жирафов, им не было и года. Они были очень пугливые и боялись людей. После объединения их с зебрами, которые находились за временной деревянной оградой, жирафы начали адаптироваться гораздо быстрее. Сейчас животные чувствуют себя намного спокойнее и увереннее, что заметно сказывается на их поведении. Соседство с зебрами создало более естественную социальную динамику, ведь в природе этим видам свойственно сбиваться в стада», — делится Фирюза Мирсалихова.
Открытый вольер слоновника тоже отремонтировали. В нём создали все необходимые условия для содержания животного, включая водоём и навесы, а для безопасности установлен изгородь под электрическим напряжением. Соседний вольер слонихи Путри был реконструирован для содержания самца слона, которого в скором времени планируется привезти в Ташкент, чтобы у любимца зоопарка появилась компания.
Новая экспозиция «Азия и Африка» включает смотровую площадку на двух уровнях: нижний закрытый проход из прочного стекла триплекс и верхний открытый с навесом в конце смотровой галереи. Она расположена между вольерами африканских животных и слонов. Разделяет их галерея со смотровым залом. Специальная перфорированная пленка на стекле позволяет посетителям наблюдать за животными, оставаясь незамеченными для них благодаря нанесенному изображению природного пейзажа.
По тому же принципу объединили два вида животных в новой экспозиции «Австралия». В старом вольере для страусов построили зимние помещения с тёплым полом. Теперь здесь живут большие серые кенгуру и эму — обитатели того же природного ареала.
Отдел «Копытные» не остался в стороне: в вольере камерунских коз установлены деревянные платформы, качели и мостики. Отремонтированы фасады зданий, служебные помещения. Заменены ограждения для гривистых баранов, камерунских коз, ланей, винторогих антилоп гарн и других копытных животных.
Реконструкция охватила и климатрон, где поддерживаются специальные климатические условия для тропических животных. Косметический ремонт сделали в отделах «Попугаи» и «Приматы». Вместо решёток и обычного стекла, которые затрудняли мытьё и ограничивали обзор, установили прочные триплексные панели. Нововведение улучшило видимость и упростило уход за экспозицией. Обновление декораций и яркие цвета в вольерах обезьян позитивно повлияли на общее настроение животных, так как они имеют цветное зрение.
«Игрушки и предметы обогащения среды, такие как канаты, гамаки, верёвочные лестницы, подвесные кормушки позволяют обезьянам активнее проявлять своё естественное поведение. Орангутан Цезарь любит лежать в гамаке, играть с обручем и конусами, которые надевает на голову как шляпу. Гиббоны обожают качаться на качелях из автошин, а макаки и мартышки с усердием возятся с подвесными кормушками, извлекая из них корм», — объясняет Фирюза Мирсалихова.
Летом завершилась реконструкция летних вольеров для волков и медведей. Обновлённый дизайн включает ярусные конструкции и травянистый покров, что позволяет увеличить площадь для перемещения животных и физической активности. Для волков сделали имитацию скал и пещер, в которых они могут прятаться и отдыхать. В вольерах медведей появились площадки для игр с брёвнами, вращающимися столами и креслами-качалками. Это способствует их физической активности и умственной стимуляции.
«Медведям очень нравится бегать по новым поверхностям ярусных конструкций, искать разложенные корма на них и просто отдыхать на этих возвышенностях на уровне глаз посетителей. Рауль и Зинка проводят здесь много времени. Волки оценили мягкий травянистый покров, поднявшийся на второй уровень вольеров, а секретная деталь — кусочки навоза копытных — помогла им адаптироваться к новому интерьеру. Больше всех довольна удобной возвышенной лежанкой наша молодая волчица Боня», — утверждает Фирюза Мирсалихова.
В настоящее время аналогичные дизайнерские работы ведутся в вольерах для тигров и львов, где уже установлены деревянные платформы и насыпан песок.
«После реконструкции условия в вольерах приблизились к природным. Животные имеют возможность передвигаться по естественному грунту: траве, песку, гравию, древесной щепе, что полезно для здоровья. Они с удовольствием изучают новые уголки вольеров, используют сооружения для игр и отдыха, валяются на траве и мягком песке», — рассказывает Фирюза Мирсалихова.
По её словам, обновлённые вольеры позволяют внедрять новые методы обогащения среды. Например, на различных поверхностях можно раскладывать игрушки, предметы и корма, а также прятать их в сооружениях, заставляя животных проявлять естественные навыки. В вольерах предусмотрены места для проведения тренингов с обитателями зоопарка, которые упрощают ветеринарный осмотр и позволяют управлять поведением животных.
По словам директора зоопарка Азамата Максудова, обновление коснулось не только инфраструктуры, но и коллекции. В ней появились новые виды животных: жирафы, зебры, патагонские мары, бенгальские тигры, белые львы, пантеры, а также тигровый питон-альбинос, шиншиллы и большие серые кенгуру.
Теперь руководство планирует привезти носорогов, кошачьих лемуров, капибар, тигров, самца слона и японского журавля. Для них также будут созданы новые экспозиции, что позволит улучшить условия их содержания и предоставить посетителям возможность увидеть уникальных представителей фауны.
Не остались без внимания и работники зоопарка. Отремонтированы служебные помещения в четырёх отделах — «Прирученные животные», «Хищные», «Копытные» и «Птицы». Почти во всех зданиях заменили сантехнику, окна и двери. Привели в порядок столовую, установили новую отопительную систему.
Реконструкция затронула и зоны для посетителей. Весной 2022 года на западной стороне зоопарка открылся новый вход с контрольным пунктом и бесплатной парковкой. Вторые ворота также оборудованы навесом для защиты от осадков. Центральный вход сейчас закрыт на реконструкцию и откроется в начале следующего года.
Чтобы обеспечить комфортное пребывание гостей в зоопарке, при входе в здания установлены пандусы, отремонтированы санузлы и добавлены комнаты для матери и ребенка. Продолжается обновление дорожек и тротуаров, создание фонтанов и микроклимата, установка скамеек и беседок для отдыха. На территории открылось кафе «Байрам» с летней верандой и залом на 46 мест для проведения праздников.
Для навигации по всей территории зоопарка установлены указатели. У вольеров размещены новые информационные таблички, которые знакомят посетителей с особенностями каждого вида.
Детские игровые аттракционы планируется перенести в рекреационную зону, подальше от животных, и сделать их максимально бесшумными. Кроме того, количество магазинов и ларьков с едой будет сокращено более чем в три раза. Тиры с территории зоопарка уже убрали.
«Мы обновили систему видеонаблюдения и установили дополнительные камеры, чтобы следить за поведением посетителей и защитить животных. В некоторых отделах рядом с вольерами дежурят сотрудники. Они следят за тем, чтобы люди не кормили животных и не бросали в них мусор. Мы также ввели запрет на продажу любых продуктов в полиэтиленовых пакетах, чтобы избежать несчастных случаев, когда животные могут их проглотить. Научный отдел составил список разрешённых продуктов для кормления отдельных видов, которые продаются в бумажных конвертах около соответствующих вольеров», — рассказывает Гульнара Сулейманова.
В следующем году планируется построить новые летние вольеры для обезьян с переходами из зимнего павильона в отделе «Приматы». Такие уже создали для гамадрилов. Сотрудники также собираются обновить летний вольер орангутана Цезаря и построить просторный зимник с возможностью наблюдать за ним в холодное время года.
Ещё одним шагом в преображении зоопарка станет создание новой экспозиции с пантерами, которая разместится в отделе «Хищные».
Планируется пристроить к летним вольерам зимние помещения для журавлей в отделе «Водоплавающие птицы», чтобы не переводить их на зимовку в птичник.
В отделе «Прирученные животные», где сотрудники недавно провели капитальный ремонт, построят летние вольеры, чтобы хомяки, кролики, морские свинки, ежи, белки и черепахи могли гулять на свежем воздухе.
В капитальном ремонте также нуждаются отделы «Террариум» и «Аквариум». Последний объект пока остаётся самым сложным проектом, поскольку требует обновления всех аквариумов и технических систем. Необходимо учесть особенности экосистемы, чтобы обеспечить правильный уровень температуры, фильтрации воды и освещения.
«Наш зоопарк развивается, улучшая качество жизни своих питомцев и демонстрирует обществу свои достижения в этом важном деле!», — подчеркнул Азамат Максудов.
Завершить все работы на территории планируется в 2025 году. Несмотря на реконструкцию и ремонт, зоопарк продолжает функционировать в прежнем режиме. Посетить его можно через вход, расположенный справа от центральных ворот, и западные ворота ежедневно с 8:00 до 20:00.