Markaziy bank va Soliq qo‘mitasi shubhali p2p o‘tkazmalari (kartadan kartaga o‘tkazmalar) bo‘yicha ma’lumotlar almashinuvini boshlashi mumkin. Bu haqda “Gazeta.uz” o‘rganib chiqqan “Yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish to‘g‘risida”gi prezident qarori loyihasida so‘z yuritiladi.
Hujjatga ko‘ra, jismoniy shaxslarning tovarlar va xizmatlar uchun kartadan kartaga to‘lovlarini “tartibga solish” maqsadida Markaziy bank va Soliq qo‘mitasiga ikki oy muddatda agar ma’lum chegaradan oshib ketsa, shu turdagi operatsiyalar bo‘yicha o‘zaro ma’lumot almashish to‘g‘risida memorandum imzolash taklif qilinmoqda.
Jismoniy shaxslar uchun limit yiliga 100 million so‘m, tadbirkorlar uchun esa yiliga 500 million so‘m qilib belgilanishi mumkin.
Xavfsiz kanallar orqali o‘zaro ma’lumotlar bazalari bilan integratsiyalashgan tizimni 10-iyulgacha yaratish rejalashtirilgan. U ma’lumotni qayta ishlashi va xavflarni aniqlashi kerak.
P2p o‘tkazmalarini “tartibga solishga” urinishlar
2020-yil aprel oyida Soliq qo‘mitasi taklif qilgan qaror loyihasida banklar jismoniy shaxslarning barcha kartalariga 30 million so‘mdan ortiq mablag‘ tushsa va p2p tranzaksiyalari soni 10 tadan oshsa, bu haqda soliq organlarini xabardor qilish tartibini joriy etish ko‘zda tutilgandi.
Aholi noroziligidan so‘ng loyiha qabul qilinmagan. O‘shanda Savdo-sanoat palatasi va Senat qo‘mitasi Soliq kodeksida banklar uchun jismoniy shaxslarning kartalaridagi pul muomalasi to‘g‘risida Soliq qo‘mitasini xabardor qilish haqida talab mavjud emasligini ma’lum qilgandi. SSP ham bank siri to‘g‘risidagi qonunga rioya qilish muhimligini ta’kidlagandi.
Uzcard qo‘mitani jismoniy shaxslarning kartalari haqida xabardor qilish taklifi naqd pul olishning yangi sxemalari paydo bo‘lishiga, naqd pul aylanmasining oshishiga va tadbirkorlik subyektlarining yashirin sektorga o‘tib ketishiga xizmat qilishini ta’kidlagan.
2023-yil 1-maydan boshlab to‘lov tashkilotlari jismoniy shaxslar o‘rtasidagi pul o‘tkazmalari uchun elektron hisobvaraq-fakturalarni tayyorlashlari shart. Adliya vazirligi ushbu band prezident qarori loyihasi ekspertizadan o‘tkazilayotganda yo‘q bo‘lganini ma’lum qilgandi.
Markaziy bank jismoniy shaxslar o‘rtasidagi pul o‘tkazmalari uchun elektron hisobvaraq-fakturalar tayyorlashga, ya’ni bu ma’lumotlarni soliq organlariga topshirishga qarshi chiqqandi. Mutaxassislarning qayd etishicha, mazkur qoida bank siri to‘g‘risidagi qonun va Konstitutsiyaga ziddir. Keyinchalik bu qoida prezidentning boshqa farmoni bilan bekor qilingandi.

Центральный банк и Налоговый комитет могут начать обмениваться данными о подозрительных p2p-переводах (переводах с карты на карту). Об этом говорится в проекте указа президента о мерах по борьбе с теневой экономикой, с которым ознакомилась «Газета.uz».
Согласно документу, для «упорядочивания» платежей с карты на карту физических лиц за товары и услуги Центробанку и Налоговому комитету предлагается в течение двух месяцев подписать меморандум о взаимном обмене информацией о таких транзакциях, если они превысят определённый лимит.
Для физлиц предел могут установить в размере 100 млн сумов в год, а для предпринимателей — 500 млн сумов в год.
Систему, интегрированную со взаимными базами данных через защищённые каналы, планируется создать до 10 июля. Она должна будет обрабатывать информацию и выявлять риски.
Попытки «упорядочить» p2p-переводы
Налоговый комитет в апреле 2020 года предложил проект постановления, согласно которому банки должны сообщать налоговым органам об обороте поступивших денег на всех картах физлиц при превышении суммы в 30 млн сумов в месяц, а также при количестве p2p-транзакций более 10.
После недовольства общественности проект не был принят. Торгово-промышленная палата и комитет Сената тогда заявляли, что в Налоговом кодексе нет требования, чтобы банки информировали НК об обороте денег на картах физлиц. В ТПП также отмечали важность соблюдения закона о банковской тайне.
В Uzcard заявляли, что предложение комитета об информировании по картам физлиц будет способствовать появлению новых схем обналичивания, росту оборота наличных и уходу бизнеса в теневой сектор.
С 1 мая 2023 года платёжные организации обязали составлять электронные счета-фактуры за переводы между физлицами. В Минюсте заявили, что при экспертизе проекта указа президента этого пункта не было.
Центробанк выступил против составления электронных счёт-фактур за переводы между физлицами, то есть передачи этих данных налоговым органам. Эксперты отмечали, что норма противоречит закону о банковской тайне и Конституции. Позже эту норму отменили другим указом президента.