Франциянинг Axens компанияси Бухоро нефтни қайта ишлаш заводини модернизация қилишга ёрдам беради, деб хабар қилмоқда БНҚИЗга эгалик қилувчи «Ўзбекнефтгаз» АЖ матбуот хизмати.
Йил бошида Ўзбекистон президенти бош вазир Абдулла Ариповга 2025 йилдан Аи-80 бензинидан бутунлай воз кечиш масаласини ҳал этиш бўйича топшириқ берганди.
«Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти маълумотларига кўра, Бухоро нефтни қайта ишлаш заводини модернизация қилиш натижасида 60 фоиз ва 40 фоиз ҳажмдаги юқори октанли Аи-92 ва Аи-95 бензинларини мос равишда ишлаб чиқариш назарда тутилган. Йилига 1 миллион тоннадан ортиқ ҳажмда ишлаб чиқариладиган барча бензин (дастлаб 1,2 миллион тонна режалаштирилган) Евро-5 экологик синфига мос келади, бу эса Евро-2 синфидаги Аи-80 ишлаб чиқаришдан воз кечишга имкон беради, дейилади ҳисоботда.
2024−2025 йилларда лойиҳалаштириш ва Fast-track режимида қуриш режалаштирилмоқда.
Axens йилига 360 минг тонна нафта гидро тозалаш ўрнатмаси, 380 минг тонна изомеризация ўрнатмаси ва 60 минг тонна пиролиз дистиллатини танлаб гидрогенлаш ўрнатмасини ўз ичига олган технологик ўрнатмаларни лойиҳалаштиради.
Параллель рваишда лойиҳалаштириш учун француз компанияси билан Axens технологияларидан фойдаланиш бўйича лицензия шартномаси, шу жумладан, ходимларни ўқитиш ва лойиҳа ҳужжатлари пакетини ишлаб чиқиш юзасидан келишувга эришилди, бу тахминан 5,5 ой давом этади.
Лойиҳанинг потенциал бош пудратчиси China National Petroleum Corporation бўлиб, икки йил ичида Бухоро нефтни қайта ишлаш заводини модернизация қилади. Ўзбекистон, шунингдек, CNPC корпорациясини ерости газ сақлаш сиғимларини барпо этишга жалб қилиши мумкин.
2019 йилда 553 миллион долларлик заводни уч босқичли модернизация қилиш бошланган. Жанубий Кореянинг SK Engineering компанияси томонидан ишлаб чиқилган лойиҳа 2025 йил охиригача йилига 2,5 миллион тонна нефть ва газ конденсатини қайта ишлаш ва 1,2 миллион тонна Евро-5 бензини, 200 минг тонна авиакеросин, 750 минг тонна дизель ёнилғиси ва 30 минг тонна мазут ишлаб чиқариш бўйича лойиҳа қувватига етишни назарда тутади.
Axens аввалроқ «Ўзбекнефтгаз» билан бошқа лойиҳаларда ҳамкорлик қилган. Масалан, 2020 йилда Франция компанияси технологияси туфайли Бухоро нефтни қайта ишлаш заводида Евро-4 ва Евро-5 стандартидаги дизель ёнилғиси ишлаб чиқариш йўлга қўйилганди.

Французская компания Axens поможет модернизировать Бухарский нефтеперерабатывающий завод, сообщает пресс-служба «Узбекнефтегаза», которая владеет БНПЗ.
Президент Узбекистана в начале года поручил премьер-министру Абдулле Арипову решить вопрос об окончательном отказе от бензина Аи-80 с 2025 года.
По данным «Узбекнефтегаза», за счёт модернизации Бухарского НПЗ предусмотрен выпуск высокооктановых марок бензина Аи-92 и Аи-95 в объёме 60% и 40% соответственно. Весь производимый бензин в объёме свыше 1 миллиона тонн в год (изначально планировалось 1,2 миллиона тонн) будет соответствовать экологическому классу Евро-5, что позволит отказаться от производства Аи-80 класса Евро-2, говорится в сообщении.
Проект планируется реализовать в 2024—2025 годы в режиме Fast-Track с параллельным проектированием и строительством.
Axens будет проектировать технологические установки, включая установку гидроочистки нафты мощностью 360 тысяч тонн в год, установку изомеризации мощностью 380 тысяч тонн в год и установку селективного гидрирования пиролизного дистиллята мощностью 60 тысяч тонн в год.
Для параллельного проектирования с французской компанией достигнуты договорённости по лицензионному соглашению на использованию технологий Axens, включая обучение персонала и соглашение на разработку пакета проектной документации, которая займёт около 5,5 месяцев.
Потенциальным генеральным подрядчиком проекта является китайская China National Petroleum Corporation, которая будет модернизировать Бухарский НПЗ в течение двух лет. Её также хотят привлечь к строительству подземных хранилищ газа.
Трёхэтапная модернизация завода стоимостью 553 млн долларов была начата в 2019 году. Проект, разработанный южнокорейской SK Engineering, предусматривал до конца 2025 года выход на проектную мощность по переработке 2,5 миллиона тонн нефти и газового конденсата и производства 1,2 миллиона тонн бензина стандарта Евро-5, 200 тысяч тонн авиакеросина, 750 тысяч тонн дизельного топлива и 30 тысяч тонн мазута ежегодно.
Axens и ранее сотрудничала с «Узбекнефтегазом» по другим проектам. Например, в 2020 году за счёт технологии французской компании было запущено производство дизельного топлива стандартов Евро-4 и Евро-5 на Бухарском НПЗ.