AstraZeneca суд ҳужжатларида биринчи марта COVID-19`га қарши вакцинаси ТТС синдроми (тромбоцитопенияли тромбоз синдроми) деб аталадиган кам учровчи ножўя таъсирга олиб келиши мумкинлигини тан олди, деб ёзди The Telegraph.
Газетанинг таъкидлашича, ушбу тан олиш «вазиятни аниқ ўзгартиради» ва AstraZeneca учун кўп миллион долларлик товон тўлаш хавфини туғдириши мумкин.
Фармацевтика гиганти Оксфорд университети билан биргаликда ишлаб чиққан вакцинаси ўнлаб ҳолларда ўлимга ёки жиддий жароҳатларга сабаб бўлгани ҳақидаги даъвога дуч келмоқда.
Англия ва Уэльс Олий судига жами 51 та шикоят келиб тушган, уларнинг муаллифлари компаниядан 100 миллион фунт стерлинггача бўлган зарарни қоплашни талаб қилмоқда. Даъвогарларнинг адвокатлари AstraZeneca вакцинаси «нуқсонли» эканини, самарадорлиги «ўта бўрттирилган»ини айтмоқда.
Илк даъвогарлардан бири IT муҳандиси Жейми Скотт бўлиб, у 2021 йилда вакцина олганидан кейин қон ивиши оқибатида даволаб бўлмайдиган травматик мия жароҳати олганини даъво қилмоқда.
AstraZeneca бу каби ҳолатлар ва вакцинаси ўртасидаги боғлиқлик бўйича баҳслашмоқда, лекин февраль ойида судга тақдим этган ҳужжатларидан бирида компания вакцинаси «жуда камдан-кам ҳолларда» ТТСни келтириб чиқариши мумкинлигини тан олди. Компаниянинг таъкидлашича, «бунга сабаб бўлган механизм номаълум» ва ТТС AstraZeneca (ёки бошқа ҳар қандай ишлаб чиқарувчининг) вакцинаси қабул қилинмаган ҳолда ҳам содир бўлиши мумкин, шунинг учун ҳар бир ҳолат учун эксперт хулосалари талаб қилинади.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) 2021 йил февраль ойида AstraZeneca COVID-19 вакцинасини тасдиқдан ўтказганди. Эмлаш кампанияси бошланганидан кўп ўтмай, олимлар AstraZeneca вакцинаси ва янги касаллик — вакцинациядан келиб чиқадиган иммун тромботик тромбоцитопения (ВИТТ) ўртасидаги боғлиқликни аниқлаган. Даъвогарларнинг адвокатлари ВИТТ ТТСнинг бир тури эканини таъкидламоқда, аммо AstraZeneca бу атамани тан олмаяпти.
Буюк Британиянинг Дори-дармонлар ва соғлиқни сақлаш маҳсулотларини тартибга солиш агентлигининг (MHRA) расмий маълумотларига кўра, Буюк Британияда камида 81 ўлим тромбоцитлар даражаси паст бўлган одамларда тромбоз шаклланишига сабаб бўлган салбий реакция билан боғлиқ деб тахмин қилинган.
Буюк Британия ҳукумати эмлашнинг салбий оқибатлари учун компенсация схемасини жорий қилган, бироқ жабрланувчиларнинг айтишича, 120 минг фунт стерлинг миқдоридаги бир марталик тўлов етарли эмас. Telegraph томонидан олинган маълумотлар шуни кўрсатадики, Британия ҳукумати томонидан 2024 йил февралигача тўланган 163 та компенсациянинг камида 158 таси AstraZeneca вакцинаси билан эмланганларга берилган.

Компания AstraZeneca впервые признала в судебных документах, что её вакцина против COVID-19 может вызвать редкий побочный эффект — синдром СТТ (синдром тромбоза с тромбоцитопенией), пишет издание The Telegraph.
Газета отмечает, что это признание «явно меняет ситуацию» и может быть чревато для AstraZeneca выплатой многомиллионной компенсации.
Фармацевтическому гиганту предъявлен коллективный иск, в котором утверждается, что вакцина, разработанная им совместно с Оксфордским университетом, в десятках случаях привела к смерти или серьёзным травмам.
Всего в Высший суд Англии и Уэльса поступила 51 жалоба, их авторы требуют от компании возмещения ущерба на сумму до 100 млн фунтов. Адвокаты истцов заявляют, что вакцина AstraZeneca является «дефектной», а её эффективность «значительно преувеличена».
Одним из первых истцов стал IT-инженер Джейми Скотт, утверждающий, что он получил необратимую черепно-мозговую травму в результате тромба, возникшего после вакцинации в 2021 году.
AstraZeneca оспаривает связь между подобными случаями и вакцинацией своим препаратом, но в одном из документов, который компания представила в суд в феврале, признает, что её вакцина «в очень редких случаях» может вызвать СТТ. В компании при этом указывают, что «причинный механизм неизвестен» и добавляют, что СТТ может возникнуть и без получения вакцины AstraZeneca (или любого другого производителя), поэтому для каждого случая требуются экспертные заключения.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) одобрила вакцину AstraZeneca против COVID-19 в феврале 2021 года. Вскоре после начала прививочной кампании учёные выявили связь между вакциной AstraZeneca и новым заболеванием — вакцино-индуцированной иммунной тромботической тромбоцитопенией (ВИТТ). Адвокаты истцов утверждают, что ВИТТ — это разновидность СТТ, но AstraZeneca не признает этот термин.
Официальные данные британского Агентства по регулированию лекарственных средств и товаров медицинского назначения (MHRA) показывают, что по меньшей мере 81 смерть в Великобритании была предположительно связана с побочной реакцией, вызвавшей образование тромбов у людей с низким уровнем тромбоцитов.
Правительство Великобритании ввело собственную схему компенсации за негативные последствия вакцинации, но потерпевшие утверждают, что единовременная выплата в размере 120 тысяч фунтов недостаточна. Данные, полученные Telegraph, показывают, что минимум 158 из 163 таких компенсаций, выплаченных британскими властями к февралю 2024 года, получили привившиеся вакциной AstraZeneca.