Туркманистон Ўзбекистонни Тожикистоннинг иссиқхона помидори бозоридан бутунлай чиқариб юборди. Бу ҳақда Шарқий Европа ва Марказий Осиёдаги сабзавот, мева, резаворлар ва ёнғоқлар бозорига бағишланган EastFruit портали хабар берди.
Портал таҳлилчиларининг фикрича, ўзининг ажойиб кўриниши ва замонавий қадоқланиши билан туркман помидорлари «нарх бўйича жуда рақобатбардош» саналади.
Манба: EastFruit.Манба: EastFruit.
Шу билан бирга, жорий мавсумда Тожикистон иссиқхона корхоналарида помидор етиштириш билан боғлиқ муаммоларга қарамай, бу сабзавотларнинг нархи йилнинг шу даври учун рекорд даражада паст бўлиб қолган.
1 кг учун ўртача улгуржи нарх рекорд даражада паст — 1,46 доллар ва яқин орада ушбу маҳсулотлар нархининг янада пасайиши кутилиши мумкин, дея қайд этади EastFruit.
Бугунги кунда истеъмол қилинадиган иссиқхона помидорининг асосий қисмини импорт қилувчи Тожикистонда уларнинг нархи Ўзбекистонникидан (1,9 доллар) сезиларли даражада паст бўлиб, у ҳанузгача ушбу сабзавотларнинг асосий экспортчиси ҳисобланади.
Портал, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатларида иссиқхона помидорлари нархлари ҳозирда «Шарқий Европа мамлакатларидаги нархлардан унчалик паст эмаслигини» таъкидлайди.
Хусусан, маҳсулотнинг асосий қисмини Туркиядан импорт қилувчи Молдовада помидорнинг улгуржи нархи (1,57 доллар) ҳозирда Ўзбекистонникидан паст, Тожикистондаги нархларга яқин. Польша (1,96) ва Ўзбекистонда (1,9) иссиқхона помидорлари нархи деярли тенг.
EastFruit маълумотларига кўра, энергия тежамкор иссиқхона технологияларини янада ривожлантириш совуқроқ иқлими бўлган мамлакатларга ушбу бозорда нисбатан юқори рақобатбардошликни сақлаб қолиш имконини беради. Бироқ бу мамлакатлардаги истеъмолчилар одатда иссиқхона сабзавотларининг янгилиги ва таъми учун кўпроқ пул тўлашга тайёр.
иссиқхоналар, помидор, туркманистон, eastfruit
Портал декабрь ойида иссиқхона помидорининг улгуржи нархлари кетма-кет тўртинчи йил кўтарилаётган ва тарихда рекорд даражада юқори бўлган, экспорт эса 2020 йилдан бери пасаяётган Ўзбекистонда иссиқхона хўжалигидаги муаммолар ҳақида ёзганди.
Бунинг асосий сабабларидан бири иссиқхоналарда табиий газдан фойдаланишни тақиқлаш ва кўмир билан иситишга мажбурий ўтиш бўлиб, бу «иссиқхона бизнесининг иқтисодини бутунлай ўзгартириб юборди ва иссиқхона сабзавотларини етиштириш самарадорлигини кескин пасайтирди». Шу билан бирга, Ўзбекистон дунёдаги энг йирик газ захираларига эга ва яқин вақтгача йирик газ экспортчиси бўлган.
Айни пайтда Ўзбекистон мамлакат аҳолиси ва корхоналарининг эҳтиёжларини қондириш учун газни импорт қилишни бошлади. Келгусида иссиқхона хўжаликларининг газ таъминотига қайтиши кутилмоқда.
Яна бир сабаб — Ўзбекистоннинг иссиқхона комбинатларида хорижий валютадаги қарздорликнинг юқорилиги, бу эса миллий валютанинг қадрсизланиши фонида кўп ҳолларда қарзга хизмат кўрсатишнинг имкони йўқлиги ва ишлаб чиқарувчиларнинг амалда банкрот бўлишига олиб келган. Иссиқхона эгалари аллақачон кредит тўловларини тўлаш муддатини бир неча бор узайтиришган. Охирги марта ўтган йилнинг август ойида президент 1000 та иссиқхонанинг 2,2 трлн сўмлик кредитларини қайтариш муддатини узайтирганди.
Учинчи сабаб — бозорда рақобатнинг кескин кучайиши, биринчи навбатда, Туркманистон, бу ўзбекистонлик иссиқхоначиларини бир неча йилдан бери анъанавий савдо бозорларидан сиқиб чиқармоқда. Туркманистондан келтирилган помидор ҳам Ўзбекистонда маҳаллийникидан арзонроқ нархда сотилмоқда. Газнинг асосий экспортчиси бўлган Туркманистонда иссиқхоналарнинг ушбу ёнилғини арзон нархларда олишида муаммо йўқ, бу эса ушбу соҳага катта сармоя жалб қилади.
Шавкат Мирзиёев февраль ойида иссиқхона хўжаликларини кредитлаш механизмини қайта кўриб чиқиш бўйича кўрсатма берганди. Илгари иссиқхоналар ташкил этиш учун катта миқдорда кредитлар ажратиларди. Савдо-саноат палатаси раҳбари Даврон Ваҳобовнинг таъкидлашича, айрим тадбиркорлар ушбу имтиёзли кредитларни (имтиёзли муддат билан) меҳмонхоналар қуриш, бошқа бизнес лойиҳаларини молиялаштириш ёки шахсий эҳтиёжларига сарфлагани, аммо қарзни тўлаш вақти келганда, иссиқхоналарни назорат қилмагани ва унумдорлигини оширишга ҳаракат қилмагани учун ҳамма ҳам мажбуриятларни бажара олмаган. Ҳосилга совуқ ҳаво ва газ муаммоси ҳам таъсир кўрсатган.

Туркменистан полностью вытеснил Узбекистан с рынка тепличных помидоров Таджикистана. Об этом сообщает портал EastFruit, посвящённый рынку овощей, фруктов, ягод и орехов Восточной Европы и Центральной Азии.
По информации аналитиков портала, при отличном внешнем виде и современной упаковке туркменские помидоры являются «очень конкурентоспособными по цене».
Источник: EastFruit.Источник: EastFruit.
При этом, несмотря на проблемы с производством томатов и у таджикских тепличных комбинатов в текущем сезоне, цены на эти овощи находятся на рекордно низком уровне для этого периода года.
Средняя оптовая цена на уровне 1,46 доллара за 1 кг является рекордно низкой, и в ближайшее время можно ожидать дальнейшего снижения цен на эту продукцию, отмечают в EastFruit.
Сегодня в Таджикистане, который импортирует большинство потребляемых тепличных помидоров, цены на них значительно ниже, чем в Узбекистане (1,9 доллара), являющимся пока что крупным экспортёром этих овощей.
Портал также указывает, что цены на тепличные помидоры в странах Центральной Азии на данный момент «не настолько уж низкие по сравнению с ценами в странах Восточной Европы, чтобы говорить о перспективах развития экспорта в этом направлении».
В частности, оптовая цена на помидоры в Молдове (1,57 доллара), импортирующей основную массу продукции из Турции, сейчас ниже, чем в Узбекистане и близка к ценам в Таджикистане. Цены на тепличные помидоры в Польше (1,96) и Узбекистане (1,9) практически сравнялись.
По данным EastFruit, дальнейшее развитие энергосберегающих тепличных технологий позволяет странам с более холодным климатом сохранять сравнительно высокий уровень конкурентоспособности на этом рынке. При этом потребители в этих странах обычно готовы платить больше за свежесть и вкусовые качества тепличных овощей.
помидоры, теплицы, туркменистан
В декабре портал писал о проблемах тепличных хозяйств в Узбекистане, где оптовые цены на тепличные помидоры растут четвёртый год подряд и являются рекордно высокими за всю историю, а экспорт падает с 2020 года.
Одной из главных причин называется запрет на использование природного газа теплицами и принудительный переход на отопление углём, что «полностью изменило экономику тепличного бизнеса и резко снизило эффективность выращивания тепличных овощей». При этом Узбекистан обладает одними из крупнейших запасов газа в мире и до недавнего времени являлся крупным экспортёром газа.
В то же время Узбекистан начал импортировать газ, чтобы обеспечить потребности населения и предприятий страны. Ожидается, что тепличным хозяйства в будущем позволят вернуть возможность подключения к газоснабжению.
Ещё одна причина — высокий уровень закредитованности узбекских тепличных комбинатов с долгами в иностранной валюте, что на фоне девальвации национальной валюты часто приводило к невозможности обслуживания долга и фактическому банкротству производителей. Собственникам теплиц уже несколько раз продлевали выплаты кредитов. В последний раз, в августе прошлого года, президент продлил срок возврата займов на 2,2 трлн сумов для 1000 тепличных хозяйств.
Третья причина — резкий рост конкуренции на рынке, прежде всего со стороны Туркменистана, который уже пару лет вытесняет узбекистанских тепличников с их традиционных рынков сбыта. Помидоры из Туркменистана продаются и в Узбекистане по цене ниже местных. В Туркменистане, который является крупным экспортёром газа, тепличные комбинаты без проблем получают доступ к этому топливу по низкой цене, что привлекает в эту отрасль значительные инвестиции.
В феврале президент Шавкат Мирзиёев поручил пересмотреть механизм кредитования тепличных хозяйств. Ранее на создание теплиц выделялись кредиты на большие суммы. Глава Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов отмечал, что некоторые предприниматели использовали эти льготные займы (с льготным периодом) для строительства гостиниц, финансирования других бизнес-проектов или тратили на личные нужды, однако когда пришло время уплаты долгов, не все могли выполнить обязательства, поскольку не следили за теплицами и не работали над повышением их урожайности. На урожай также повлияли холода и проблемы с газом.