19-oktyabr kuni Toshkentda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining VIII syezdi bo‘lib o‘tdi. Unda partiya siyosiy kengashi a’zosi Shavkat Miromonovich Mirziyoyev nomzodini Prezidentlikka tasdiqlash to‘g‘risidagi qaror qabul qilindi.
O‘zLiDeP matbuot xizmatining xabar qilishicha, syezdda Shavkat Mirziyoyevning keng miqyosli islohotlarni amalga oshirish, mustaqil davlatchilik asoslarini barpo etish va mustahkamlashda, bozor tamoyillariga asoslangan mutlaqo yangi iqtisodiy tizimni shakllantirishda O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovga uzoq yillar yelkadosh bo‘lib ishlagan inson ekanligi ta’kidlandi.
Mamlakat taraqqiyotining xozirgi bosqichida O‘zLiDePdan O‘zbekiston Prezidentligiga nomzod sifatida mustaqilligimizni yanada mustahkamlash, o‘tgan yillar davomida yurtimizda amalga oshirilgan rivojlanish yo‘lini yangi, yuksak bosqichga ko‘tarishga qodir, islohotlarning tub mohiyatini aniq biladigan, ularni amalga oshirish jarayonlarining faol ishtirokchisi bo‘lgan, xalq taqdirini o‘z taqdiri bilan chambarchas bog‘lab, doimo el-yurt tashvishi bilan yashaydigan, tashabbuskor va tashkilotchi shaxs nomzodini ilgari surish zarurligi alohida qayd etildi.
Syezd ishtirokchilari chiqishlarida Shavkat Mirziyoyev o‘zining butun mehnat faoliyatini Vatan ravnaqiga bag‘ishlab kelayotgan inson ekanligi, o‘zining amaliy faoliyati bilan yurtdoshlarimiz orasida haqli ravishda katta hurmat va obro‘-e'tibor qozongangani qayd etildi. Ular O‘zLiDeP tomonidan ko‘rsatilayotgan nomzod shu yilning 4-dekabrida bo‘lib o‘tadigan saylovlarda xalq tomonidan qo‘llab-quvvatlanishiga ishonch bildirdi.
Syezd ishtirokchilari tomonidan yurtimizda har tomonlama o‘zini oqlagan islohotlarning davomiyligini, Vatanimizdagi tinchlik va osoyishtalik, xalqimiz farovonligini ta’minlash yo‘lida faol ish olib borish vakillik organlarida eng ko‘p deputatlik o‘rinlariga ega bo‘lgan yetakchi siyosiy kuch sifatida O‘zLiDeP uchun bundan buyon ham asosiy maqsad bo‘lib qolishi ta’kidlandi.

VIII съезд Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП), состоявшийся в Ташкенте 19 октября, принял решение о выдвижении члена политического совета партии Шавката Миромоновича Мирзиёева кандидатом в Президенты.
Как сообщила пресс-служба УзЛиДеП, на съезде подчеркивалось, что Шавкат Мирзиёев был ближайшим соратником первого Президента Узбекистана Ислама Каримова в деле реализации широкомасштабных реформ, создания и укрепления основ независимости, формирования новой экономической системы.
Отмечалось, что на нынешнем этапе развития Узбекистана жизнь требует выдвижения кандидатом в Президенты от УзЛиДеП человека, способного еще более укрепить независимость страны, вывести на новый высокий уровень процесс преобразований, а также имеющего четкое понимание сути и значения реформ и принимающего активное участие в их реализации, неразрывно связавшего свою судьбу с судьбой народа, радеющего за его благополучие, инициативного и талантливого лидера.
Шавкат Мирзиёев посвятил всю свою трудовую деятельность развитию Родины, практическими делами по праву завоевал уважение и авторитет среди сограждан, отмечалось в выступлениях участников съезда. Они выразили уверенность, что на предстоящих 4 декабря выборах кандидат от УзЛиДеП получит всемерную поддержку народа Узбекистана.
Участники съезда подчеркивали, что основными задачами УзЛиДеП как ведущей политической силы, занимающей наибольшее количество мест в представительных органах власти, остаются продолжение реализации оправдавших себя реформ, обеспечение мира и спокойствия в стране, а также непрерывного роста благосостояния населения.