Joriy yilda O‘zbekistondagi saylovda imkoniyati cheklangan fuqarolarning saylash huquqini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rildi.
Muqaddam mustaqil ravishda ovoz bera olmagan ko‘zi ojiz fuqarolar ilk bor Brayl yozuvidan foydalanilgan holda chop etilgan byulletenlar sharofati bilan o‘zgalar yordamisiz ovoz berdi.
Shuningdek, uchastka saylov komissiyalari muayyan sabab bilan (salomatligi, nogironligi bo‘yicha) uchastkaga kela olmaydigan fuqarolar uchun ham sharoitlar yaratildi. Ular uchun uylariga borish tashkil etildi.
Uchastka saylov komissiyasi a’zos saylovchining uyiga tashrif buyurmoqda.
96 yoshli Pelageya Guseva.
86 yoshli Mirza Toirov — O‘zbekiston Davlat konservatoriyasi sobiq professori, o‘zbek xalq cholg‘ulari orkestri solisti.

На выборах текущего года в Узбекистане были предприняты дополнительные меры по обеспечению избирательных прав граждан с ограниченными возможностями.
Впервые незрячие граждане, которые раньше не могли проголосовать самостоятельно, получили возможность сделать это без посторонней помощи благодаря бюллетеням, напечатанным с использованием шрифта Брайля.
Участковые избирательные комиссии также создали все условия для граждан, которые не в состоянии (по состоянию здоровья, по причине инвалидности) прибыть в помещения для голосования. Для них голосование было организовано на дому.
Член участковой избирательной комиссии выезжает на дом к избирателю.
96-летняя Пелагея Гусева.
86-летний Мирза Таиров — заслуженный артист Узбекской ССР, профессор Государственной консерватории Узбекистана, солист оркестра узбекских народных инструментов.