Qarshida O‘zbekiston xalq shoiri, O‘zbekiston Qahramoni Abdulla Oripov haykali o‘rnatiladi, deb xabar qildi O‘zA. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryoga safari davomida yakshanba kuni Abdulla Oripov haykali, Abul-Mu’iyn Nasafiy ziyoratgohi rekonstruksiyasi loyihalari bilan tanishdi.
O‘zbekiston Davlat madhiyasining muallifining haykali Qarshi shahridagi O‘zbekiston ko‘chasida bunyod etiladi. Prezident haykal loyihasini takomillashtirish, bu yerda Abdulla Oripov nomidagi maktab va uning ijodiga bag‘ishlangan muzey tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
Abul-Mu’iyn Nasafiy XI asrda yashagan, islom madaniyati rivojiga ulkan hissa qo‘shgan allomalardan biridir. Uning ilmiy asarlari bugungi kun uchun ham g‘oyat ahamiyatlidir.Prezident bu qadamjoni keng va obod ziyoratgohga aylantirish, ziyoratchilarga zarur sharoitlar yaratish, bu maskanda kutubxona tashkil etish, alloma asarlarini tarjima qilib, xalqqa yetkazish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Prezident Qarshi shahridagi Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘ida amalga oshirilayotgan rekonstruksiya ishlari bilan tanishdi. «Asinza-BZ» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan amalga oshirilayotgan madaniyat va istirohat bog‘ining qiymati 8,7 milliard so‘mni tashkil etadi. Xitoyning Zhengzhou Beston Amusement Equipment Co. Ltd. kompaniyasida ishlab chiqariladigan zamonaviy attraksionlar olib kelib o‘rnatish, zamon talablari asosida sport va bolalar maydonchalari qurish rejalashtirilmoqda.
«Asosiy maqsadimiz — xalqimizni rozi qilish, odamlarning farovon yashashi uchun barcha imkoniyatlarni yaratishdir, — dedi Shavkat Mirziyoyev. — Odamlar ishdan bo‘sh vaqtida bu yerga kelib maroqli dam olsa, farzandlari, nabiralarining sho‘x-shodonligini ko‘rsa, kulgularini eshitsa, hayotdan ko‘ngli to‘ladi, ruhi ko‘tarilib, yangi-yangi marralarga intiladi».

В Карши будет установлен памятник народному поэту, Герою Узбекистана Абдулле Орипову, сообщило УзА. В ходе поездки в Кашкадарьинскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами памятника Абдулле Орипову и реконструкции мавзолея Абул-Муина Насафи.
Памятник поэту, написавшему текст государственного гимна Узбекистана, будет установлен на улице Узбекистон в Карши. Знакомясь с проектом, глава государства отметил необходимость открыть здесь школу имени Абдуллы Орипова и посвященный его жизни и творчеству музей.
Абул-Муин Насафи — великий ученый XI века, внесший огромный вклад в развитие исламской культуры. Его труды по сей день имеют высокую научную ценность. Президент дал рекомендации по благоустройству мавзолея, созданию условий для паломников, организации здесь библиотеки, а также переводу произведений ученого.
В Карши Шавкат Мирзиёев также посетил реконструируемый парк культуры и отдыха имени Алишера Навои. Проект стоимостью 8,7 млрд сумов реализуется ООО «Асинза-БЗ». В парке планируются установка современных аттракционов производства китайской Zhengzhou Beston Amusement Equipment, строительство спортивных и детских площадок.
«Наша основная цель — удовлетворение нужд населения, создание всех возможностей для благоприятной жизни людей, — сказал Президент. — Если люди в свободное от работы время будут здесь достойно отдыхать, видеть радость и слышать веселый смех своих детей и внуков, это будет воодушевлять их на новые свершения».