O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida 11 aprel kuni kengaytirilgan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Oliy Majlisi palatalari rahbarlari, Prezidentning Davlat maslahatchilari, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar, kompaniya va uyushmalar rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar, Toshkent shahar, mamlakatdagi shahar va tumanlari hokimlari, jamoatchilik vakillari ishtirok etdi, deb xabar qildi O‘zA.
Selektor yig‘ilishida dastlab hayotiy muhim masalalar bo‘yicha fuqarolarning murojaatlarini ko‘rib chiqish borasidagi ishlarning ahvoli muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahrida, mamlakatning barcha shahar va tumanlarida O‘zbekiston Prezidentining Xalq qabulxonalari hamda davlatimiz rahbarining Virtual qabulxonasi tashkil etilib, o‘z faoliyatini boshlagani xalq manfaatlarini ta’minlash, mamlakatni yangilash va demokratlashtirish yo‘lidagi ulkan amaliy qadam bo‘lgani alohida ta’kidlandi.
Joriy yil boshidan buyon Virtual qabulxonaga 315 mingta murojaat kelib tushgan. Joylardagi Xalq qabulxonalarida 47 mingdan ortiq fuqaro qabul qilingan va ularni qiynayotgan muammolarni hal etish bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatilgan.
Shu bilan birga, joylarda ba’zi rahbarlarning aholining eng muhim hayotiy ehtiyojlari va haqli talablariga befarq munosabatda bo‘layotgani ko‘zga tashlanmoqda. Shikoyatlarning 70 foizi bevosita mahalliy hokimlik va idoralarning vakolatiga kiradigan masalalar bo‘yicha bo‘lsa-da, afsuski, ko‘tarilayotgan muammolar joyida hal etilmasdan qolmoqda. Shuning uchun aholi va yuridik shaxslar markaziy idoralarga murojaat qilishga majbur bo‘lmoqda.
Yig‘ilishda mavjud kamchilik va nuqsonlarni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilanib, Bosh vazir Abdulla Aripov, Prezidentning Davlat maslahatchisi Tursinxon Xudoyberganovga ko‘plab murojaatlar, ayniqsa, takroriy murojaatlarga sabab bo‘layotgan tizimli muammolarni bir oy muddatda o‘rganib chiqib, ularni hal etish yuzasidan kompleks takliflar tayyorlash vazifasi topshirildi.
Selektor yig‘ilishida kun tartibidagi navbatdagi masala — mamlakat oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash borasidagi dolzarb vazifalar muhokama qilindi.
Ayni vaqtda mamlakatning ayrim hududlarida bu borada jiddiy oqsoqlik ko‘zga tashlanmoqda. Ba’zi mintaqalarda yaratilayotgan qulay sharoit va imkoniyatlarga qaramasdan, ayrim qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan o‘z aholisini to‘liq ta’minlashga erishilmagan. Masalan, Qashqadaryo viloyatida mahalliy aholini hududda yetishtirilgan meva bilan ta’minlash darajasi 71 foizni, Sirdaryo viloyatida 85 foizni tashkil etmoqda.
Yig‘ilishda bu boradagi mavjud muammolarni hal etish yo‘llaridan biri — bu aholining tomorqa yerlaridan samarali foydalanishi bilan uzviy bog‘liq ekani ta’kidlandi. Afsuski, bu boradagi ahvol hamma joyda ham talab darajasida, deb bo‘lmaydi. Masalan, joriy yil davomida o‘tkazilgan o‘rganishlar shuni ko‘rsatdiki, Navoiy viloyatida 27 foiz, Samarqand viloyatida 45 foiz, Buxoro viloyatida 47 foiz, Jizzax viloyatida 50 foiz tomorqa yerlarida, afsuski, oziq-ovqat ekinlari va mevali daraxtlar ekilmagan.
Ana shu masalalarni hal qilish yuzasidan Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi va hokimliklar rahbarlariga oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash va eksport hajmini ko‘paytirish uchun bir qator chora-tadbirlarni amalga oshirish vazifasi topshirildi. Jumladan, meva-sabzavotchilikka ixtisoslashtirilgan 66 tumandagi 455 ming gektar unumdor yerdan, 2017−2020 yillarda paxta va g‘alladan bo‘shaydigan 215 ming gektar maydondan unumli foydalanish zarurligiga urg‘u berildi. Shuningdek, mamlakatdagi 4 million 600 ming xonadonga tegishli 515 ming gektar tomorqa yerlariga joriy yilning 1 mayiga qadar oziq-ovqat ekinlarini to‘liq ekishni ta’minlash lozimligiga alohida e’tibor qaratildi.
Selektor yig‘ilishida yana bir muhim masala — hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishda mahalliy rahbarlarning o‘rni va mas’uliyatini oshirish masalasi ko‘rib chiqildi. Avvalo, mahalliy rahbarlarning joylarda sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish sohasi va eksportni kengaytirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish, aholi jon boshiga daromadlar o‘sishini ta’minlashga qaratilgan ishlarni tashkil qilish va ularning qat’iy nazoratini amalga oshirish borasidagi muhim vazifalari belgilandi. Mahallalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish, yoshlarni xalqimizga begona bo‘lgan turli oqimlar ta’siridan himoya qilish va ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Joylardagi moliya-soliq organlarining asosiy vazifasi sifatida mahalliy byudjetning daromadlar bazasini mustahkamlash bo‘yicha qo‘shimcha zaxiralarni aniqlash va ulardan samarali foydalanishni tashkil etish zarurligi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev selektor yig‘ilishida muhokama qilingan masalalar haqida to‘xtalib, biz barchamiz mamlakatimiz va uning hududlarini ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan izchil va mutanosib rivojlantirish, xalqimiz bilan doimiy va ochiq muloqot olib borish orqali yurtdoshlarimizni tashvishga solayotgan hayotiy muammolarni o‘z vaqtida va samarali hal etish, aholi uchun har tomonlama munosib turmush sharoitlarini yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli vazifalarni o‘z zimmamizga olganimizni doimo yodimizda tutib, shu asosda faol ish olib borishimiz kerak, deb ta’kidladi.
Bu vazifalarni bajarish O‘zbekiston Prezidenti, Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, hukumatning har bir a’zosidan boshlab, eng quyi bo‘g‘indagi idora va tashkilotlar rahbarlari, barcha xodimlardan mas’uliyatni chuqur his etib, qat’iy tartib-intizom bilan fidokorona mehnat qilishni, eng muhimi, amaliy natijalarga erishishni talab etishi alohida qayd etildi.
Mamlakatda qabul qilinayotgan har bir qonun, farmon, qaror va farmoyish, barcha topshiriqlar o‘z vaqtida, sifatli va so‘zsiz bajarilishi zarur, dedi davlat rahbari.
Yig‘ilishda Prezidentning Davlat maslahatchilari, Bosh vazir o‘rinbosarlari, Bosh prokuror, vazirlik va idoralar rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar, Toshkent shahar, respublika tumanlari va shaharlari hokimlari, mahalliy idoralar rahbarlarining hisobotlari tinglandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во вторник провел расширенное видеоселекторное совещание с участием руководителей палат Олий Мажлиса, государственных советников Президента, руководителей Кабинета Министров, министерств и ведомств, компаний и ассоциаций, председателя Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, хокимов областей, Ташкента, городов и районов.
Как сообщила программа «Ахборот» телеканала «Узбекистан», на совещании рассматривались положение дел в сфере рассмотрения обращений граждан, а также вопросы социально-экономического развития регионов, укрепления продовольственной безопасности, создания рабочих мест и воспитания молодежи.
Согласно озвученной на заседании статистике, с начала года в виртуальную приемную Президента поступило 315 тысяч обращений. В народных приемных Президента, открытых по всей стране, приняты более 47 тысяч граждан. Несмотря на решение многих проблем, волнующих граждан, на местах наблюдается безразличное и безответственное отношение некоторых руководителей к важнейшим жизненным потребностям и справедливым требованиям населения, отмечалось на совещании.
Несмотря на то, что 70% жалоб касаются вопросов, непосредственно входящих в компетенцию местных органов государственной власти и управления, поднимаемые проблемы остаются нерешенными. Поэтому физические и юридические лица вынуждены обращаться в центральные органы.
Президент поручил премьер-министру Абдулле Арипову и государственному советнику Турсинхану Худайбергенову в течение месяца изучить системные проблемы, которые становятся причиной обращений граждан, особенно повторных, и предложить комплексные предложения по их решению.
Другой вопрос, рассмотренный на совещании, — повышение роли и ответственности руководителей местных структур за социально-экономическое развитие территорий. Отмечалось, что перед ними поставлены важные задачи по организации работы и осуществлению строгого контроля за ее выполнением в сфере расширения промышленного и сельскохозяйственного производства, оказания услуг, увеличения объемов экспорта, развития предпринимательства, создания новых рабочих мест и обеспечения роста доходов. Особое внимание было уделено улучшению социально-духовной атмосферы в махаллях, ограждению молодежи от воздействия чуждых идей и течений, воспитания подрастающего поколения в духе любви и преданности Родине.
В ходе обсуждения вопроса укрепления продовольственной безопасности страны подчеркивалось, что в некоторых областях население не полностью обеспечено отдельными видами сельхозпродукции. Например, в Кашкадарьинской области уровень обеспечения выращенными в регионе фруктами составляет 70%, а в Сырдарьинской — 85%. Одним из путей решения проблемы названо более эффективное использование населением приусадебных участков. Изучение, проведенное в этом году, показало что на 27% приусадебных участков в Навоийской области, 45% — в Самаркандской, 47% — в Бухарской и 50% — в Джизакской области не выращиваются продовольственные культуры и фруктовые деревья.
Руководители Министерства сельского и водного хозяйства и хокимиятов получили поручения реализовать меры по укреплению продовольственной безопасности и увеличению экспорта. Говорилось о необходимости эффективного использования 455 тысяч га плодородных земель в 66 районах, специализирующихся на плодоовощеводстве, а также 215 тысяч га площадей, высвобождаемых в 2017—2020 годах от хлопка и зерна. К 1 мая должны быть полностью засеяны 515 тысяч га приусадебных участков, находящихся в распоряжении 4,5 миллиона семей.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул: «Все мы должны всегда помнить о взятых на себя широкомасштабных задачах по последовательному и сбалансированному социально-экономическому развитию нашей страны и ее регионов, своевременному и результативному решению волнующих наших соотечественников жизненных проблем путем постоянного и открытого диалога с народом, созданию достойных условий жизни и быта для населения, и именно с учетом этого необходимо вести активную плодотворную работу»
.Он отметил, что выполнение этих задач требует и от Президента, и от премьер-министра и его заместителей, и от всех сотрудников, ведомств и организаций «глубокого осознания своей ответственности, самоотверженного труда, соблюдения строгой дисциплины и порядка и самое главное — достижения практических результатов».
Каждый принимаемый закон, указ, постановление и распоряжение, все поручения должны выполняться своевременно, качественно и неукоснительно, сказал глава государства.