O‘zbekistonning birinchi Prezidenti Islom Karimov haykalini yaratish bo‘yicha eng yaxshi loyihalar xalqaro tanlovida Ilhom Jabborov g‘olib bo‘ldi, deb xabar qildi Badiiy akademiya “Gazeta.uz"ga.
Birinchi va ikkinchi o‘rinlarni mos ravishda Jasvand Annazarov va To‘lagan Tojixo‘jayev egalladi. To‘lagan Yorqulov va Farit Axmetzyanov, shuningdek janubiy koreyalik haykaltaroshlar Kang Chul Xi, Li Chong An va Chung Yung Su rag‘batlantiruvchi mukofotlarni qo‘lga kiritdi.
Ilhom Jabborov —Mustaqillik maydoniga o‘rnatilgan Mustaqillik va ezgulik monumenti hamda poytaxt markazidagi Amir Temur haykali muallifi.
Badiiy akademiya Markaziy ko‘rgazmalar zalida tanlov yakunlari bo‘yicha o‘tkazilgan marosimda akademiya raisi Akmal Nur eng munosib ishlarni tanlab olish juda murakkab kechgani, g‘oliblikka ko‘plab nomzodlar bo‘lganini ta’kidlab o‘tdi.
Uning qo‘shimcha qilishicha, haykaltaroshlar oldida ulkan vazifalar turibdi. O‘zbekistonning turli shaharlarida Sharof Rashidov, Abdulla Oripov, Ozod Sharofuddinov, Said Ahmad va Saida Zunnunova, Muhammad Yusuf haykallari barpo etilishi lozim.
Toshkent, Samarqand va Qarshida Islom Karimovning qanday haykallari o‘rnatilishi hozircha ma’lum emas. Davlat buyurtmasi bajarishga kirishilganda ushbu masalaga oydinlik kiritiladi.
Tanlovda O‘zbekiston, Turkmaniston, Ukraina, Janubiy Koreya, Italiya, Germaniya va Avstraliyadan 58 nafar muallif tomonidan taqdim etilgan 68 loyiha namoyish etildi. G‘oliblar san’at, madaniyat, adabiyot va arxitektura sohasining yirik namoyondalaridan iborat 11 kishilik maxsus komissiya tomonidan aniqlandi.

Победителем международного конкурса на лучший проект памятника первому Президенту Узбекистана Исламу Каримову стал Ильхом Джаббаров, сообщили «Газете.uz» в Академии художеств.
Второе и третье места заняли Жасванд Анназаров и Туляган Таджиходжаев соответственно. Поощрительные премии получат Тулаган Ёркулов и Фарит Ахметзянов, а также скульпторы из Южной Кореи Канг Чул Хи, Ли Чонг Ан и Чунг Юнг Су.
Ильхом Джаббаров — автор Монумента независимости и гуманизма на площади Мустакиллик (Независимости) в Ташкенте и памятника Амиру Тимуру в центре столицы.
На церемонии подведения итогов в Центральном выставочном зале Академии художеств председатель академии Акмаль Нур отметил, что определить самые достойные работы было очень сложно, так как претендентов на победу было много.
Он добавил, что перед скульпторами стоят новые грандиозные задачи — памятники великих сынов и дочерей страны будут установлены во многих городах Узбекистана. Акмаль Нур призвал скульпторов принять активное участие в конкурсах по созданию памятников Шарафу Рашидову, Абдулле Орипову, Озоду Шарафутдинову, Саиду Ахмаду и Саиде Зуннуновой, Мухаммаду Юсуфу.
В Академии художеств уточнили, что для создания памятника Исламу Каримову скульпторов могут объединить в группу сообразно их творческой специализации. Какие именно памятники будут установлены в Ташкенте, Самарканде и Карши и будут ли они одинаковыми, пока не сообщается. Этот вопрос прояснится, когда поступит государственный заказ на исполнение скульптуры.
В конкурсе участвовали 68 проектов 58 авторов из Узбекистана, Туркменистана, Украины, Южной Кореи, Италии, Германии и Австралии. Победителей выбирала специальная комиссия из 11 человек, в которую вошли известные деятели искусства, культуры, литературы и архитектуры.