O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18 aprel kuni «Ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, mamlakatni modernizatsiya qilish, inson huquq va erkinliklarining ishonchli himoyasini ta’minlashda prokuratura organlarining rolini kuchaytirish to‘g‘risida"gi farmonni imzoladi. Hujjat matni dushanba kuni Lex.uz saytida e’lon qilindi.
Hujjatda qayd etilishicha, 2017—2021 yillarda O‘zbekistonni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining samarali ro‘yobga chiqarilishi — mamlakatda qonuniylik va huquq-tartibotni ta’minlash, demokratik, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish hamda inson huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishga qaratilgan qonun hujjatlarini so‘zsiz ijro etish uchun prokuratura organlarining kuch va imkoniyatlarini to‘liq safarbar qilishni taqozo etmoqda.
Jamiyatda qonuniylikni mustahkamlash hamda demokratik, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni ro‘yobga chiqarishga, inson huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishga qaratilgan qonunlarning so‘zsiz ijro etilishi ustidan samarali nazoratni amalga oshirish orqali «Xalq manfaatlariga xizmat qilish» prokuratura organlarining ustuvor vazifasi etib belgilandi. Bunda:
- hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarini so‘zsiz bajarishni, amalga oshirilayotgan islohotlarga to‘siq bo‘luvchi omillar va tizimli kamchiliklarni aniqlash hamda bartaraf etish;
- tadbirkorlik faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash hamda tadbirkorlik sub’ektlarining huquq va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish;
- aholi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ochiq muloqot o‘rnatish, fuqarolar murojaatlarini o‘z vaqtida hal qilishni, aholining huquqiy madaniyatini oshirish, jamiyatda qonun buzilishiga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish;
- profilaktika tadbirlarining, ayniqsa voyaga yetmaganlar va yoshlar o‘rtasidagi tadbirlarning ta’sirchanligini, huquqbuzarliklar sodir etilishining sabab va shart-sharoitlarini o‘z vaqtida aniqlash hamda bartaraf etish;
- kam ta’minlangan oilalarni manzilli ijtimoiy himoya qilish, yangi ish o‘rinlari yaratish dasturlarini amalga oshirish, ish haqi, pensiya, stipendiya va nafaqalarni o‘z vaqtida to‘lash;
- malakali tibbiy yordam ko‘rsatish, aholiga arzon dori vositalarini yetkazish, ta’lim jarayonining sifati va ta’lim muassasalarida o‘quvchilar davomati hamda ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish;
- fuqarolarga arzon uy-joy ajratish, uy-joy sotib olish uchun, birinchi navbatda yosh oilalar, yetim bolalarga kredit resurslaridan foydalanish imkoniyatini yaratish, sifatli kommunal xizmat ko‘rsatish va hisob-kitoblarni o‘z vaqtida amalga oshirish;
- tabiiy resurslar, yer maydonlaridan maqsadli va oqilona foydalanishni ta’minlashga asosiy e’tibor qaratish belgilab berildi.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi tuzilmasida Ijtimoiy qonunchilik ijrosi ustidan nazorat boshqarmasi (Huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat organlarida qonunchilik ijrosi ustidan nazorat boshqarmasi) hamda Iqtisodiy qonunchilik ijrosi ustidan nazorat boshqarmasi (Davlat va xo‘jalik boshqaruv organlari hamda joylardagi ijro hokimiyati organlarida qonunchilik ijrosi ustidan nazorat boshqarmasi negizida) tashkil etildi.
Qonuniylik va huquq-tartibotni ta’minlash muammolarini tahlil qilish sohasidagi faoliyatni tashkil etish va muvofiqlashtirish uchun mas’ul bo‘lgan bosh prokuror o‘rinbosari lavozimi joriy etildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 апреля подписал указ «Об усилении роли органов прокуратуры в реализации социально-экоиомических реформ и модернизации страны, обеспечении надежной защиты прав и свобод человека». Текст документа опубликован в понедельник на Lex.uz.
Как отмечается в документе, эффективная реализация Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017—2021 годах обуславливает необходимость «максимальной мобилизации потенциала органов прокуратуры для обеспечения законности и правопорядка в стране, безусловного исполнения актов законодательства, направленных на реализацию демократических, социально-экономических реформ, надежную защиту прав и свобод человека».
Приоритетной задачей органов прокуратуры определено «Служить интересам народа» посредством укрепления законности в обществе и осуществления эффективного надзора за безусловным исполнением законов, направленных на реализацию демократических, социально-экономических реформ, надежную защиту прав и свобод человека. Особое внимание при этом должно быть обращено на обеспечение:
1. неукоснительного выполнения программ комплексного социально-экономического развития территорий, выявления и устранения факторов и системных недостатков, сдерживающих реализуемые реформы;
2. всемерной поддержки предпринимательской деятельности, надежной защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства;
3. прямого открытого диалога с населением, своевременного разрешения обращений граждан, повышения правовой культуры населения, формирования в обществе нетерпимого отношения к нарушениям закона;
4. действенности профилактических мероприятий, особенно среди несовершеннолетних и молодежи, своевременного выявления и устранения причин и условий совершения правонарушений;
5. адресной социальной защиты малообеспеченных семей, реализации программ создания новых рабочих мест, своевременной выплаты заработных плат, пенсий, стипендий и пособий;
6. квалифицированной медицинской помощи, доступности лекарственных средств для населения, качества образовательного процесса, посещаемости учащимися образовательных учреждений, организации их содержательного досуга;
7. граждан доступным жильем, доступа к кредитным ресурсам на приобретение жилья, в первую очередь, молодых семей, детей-сирот, качества оказания коммунальных услуг и осуществления своевременных расчетов;
8. целевого и рационального использования природных ресурсов, земельных площадей.
В структуре Генеральной прокуратуры Узбекистана образованы Управление по надзору за исполнением социального законодательства (на базе Управления по надзору за исполнением законодательства в правоохранительных и контролирующих органах) и Управление по надзору за исполнением экономического законодательства (на базе Управления по надзору за исполнением законодательства в органах государственного и хозяйственного управления и органах исполнительной власти на местах).
Введена должность заместителя генерального прокурора, ответственного за организацию и координацию деятельности в сфере анализа проблем обеспечения законности и правопорядка.