O‘zbekiston Prezidentining 28 apreldagi qarori bilan Yesemurat Kanyazov adliya vaziri o‘rinbosari — Toshkent davlat yuridik universiteti rektori etib tayinlandi. Bu haqda «Gazeta.uz"ga OTMdan xabar qilindi.
Avval xabar qilganimizdek, davlat rahbarining «Toshkent davlat yuridik universitetida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qaroriga binoan Adliya vazirligi tuzilmasida adliya vaziri o‘rinbosari — TDYUU rektori lavozimi joriy etilgan edi.
Yesemurat Kanyazov (1971 yilda tug‘ilgan, Moskva davlat avtomobil-yo‘l instituti (1993) va Qoraqalpog‘iston davlat universiteti (1999) bitiruvchisi) — 2013 yildan buyon TDYUU rektori hisoblanadi. Avval u adliya vazirining birinchi o‘rinbosari (2011—2013 yillarda) va vazir o‘rinbosari (2005−2011) lavozimlarida faoliyat olib borgan. Adliya vazirligi tizimida 1996 yildan buyon mehnat qiladi.

Постановлением Президента Узбекистана от 28 апреля Есемурат Каньязов назначен заместителем министра юстиции — ректором Ташкентского государственного юридического университета (ТГЮУ). Об этом «Газете.uz» сообщили в вузе.
Как мы уже писали, введение в структуру Министерства юстиции должности замминистра — ректора ТГЮУ было предусмотрено постановлением главы государства «О мерах по коренному совершенствованию системы и повышению эффективности подготовки кадров в Ташкентском государственном юридическом университете».
Есемурат Каньязов (1971 года рождения, выпускник Московского государственного автомобильно-дорожного института — 1993 и Каракалпакского государственного университета — 1999) — является ректором ТГЮУ с 2013 года. Ранее он работал первым заместителем министра юстиции (в 2011—2013 годах) и заместителем министра (2005−2011). В системе Министерства юстиции работает с 1996 года.