19 may kuni Turkmanistonga amaliy tashrif bilan borgan Prezident Shavkat Mirziyoyev «Avaza» milliy sayyohlik zonasida hordiq chiqarayotgan o‘zbekistonlik bolalar bilan uchrashdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar qildi.
Joriy yilning may oyi boshida Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning telefon orqali muloqotida Turkmaniston Prezidenti Kaspiy sohilidagi bolalar sog‘lomlashtirish markazlari o‘zbekistonlik bolalarni qabul qilishga tayyorligini bildirgan edi.
Ushbu taklifga binoan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Navoiy va Xorazm viloyatlaridan 100 nafar bola «Dayanch» bolalar sog‘lomlashtirish markaziga yuborildi.
Shavkat Mirziyoyev bolalar bilan dam olish taassurotlari, turkmanistonlik tengdoshlari bilan do‘stlik munosabatlari to‘g‘risida suhbatlashdi, sog‘lomlashtirish markazida yaratilgan sharoitlar bilan qiziqdi. Bolalarga sovg‘alar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев, 19 мая прибывший с рабочим визитом в Туркменистан, встретился с детьми из Узбекистана, отдыхающими в национальной туристической зоне «Аваза». Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
В начале мая в телефонном разговоре Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым руководитель соседней страны выразил готовность детских оздоровительных центров Каспийского побережья принять детей из Узбекистана.
Согласно предложению 100 детей из Каракалпакстана, Бухарской, Навоийской и Хорезмской областей прибыли в детский оздоровительный центр «Даянч».
Шавкат Мирзиёев побеседовал с детьми об их впечатлениях от отдыха, дружеских отношениях со сверстниками из Туркменистана, ознакомился с созданными в оздоровительном центре условиями. Он также вручил детям подарки.