Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlari juma kuni Ostonada Hindiston va Pokistonni ShHT a’zoligiga qabul qilish jarayonini tugatish va ularga ShHTga a’zo davlat maqomini berish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
SHHTga a’zo davlat maqomini olish uchun Hindiston va Pokiston majburiyatlari to‘g‘risidagi memorandum 2016 yil iyunda ShHTning Toshkent sammitida imzolangan edi.
Sammitda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston va Pokistonning ShHTga a’zo davlat maqomiga ega bo‘lishi ko‘p rejali hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun butkul yangi imkoniyatlarni taqdim etishini ta’kidlab o‘tdi.
ShHT rahbarlari ShHTning ekstremizga qarshi kurash bo‘yicha Konvensiyasini imzolab, Xalqaro terrorizmga qarshi birgalikda kurashish to‘g‘risidagi bayonotni qabul qildi.
ShHTga a’zo davlatlar Kengashi yig‘ilishi doirasida 2017−2018 yillarda turizm sohasida ShHTga a’zo davlatlar hamkorligi dasturini amalga oshirish bo‘yicha Hamkorlikdagi harakatlar rejasi hamda ShHT Kotibiyati va Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasi o‘rtasida o‘zaro tushunish to‘g‘risidagi Memorandum ham imzolandi.

Главы государств-членов Шанхайской организации сотрудничества на саммите в Астане в пятницу подписали решения о завершении процедуры приема Индии и Пакистана в члены ШОС и предоставлении им статуса государств-членов ШОС.
Меморандумы об обязательствах Индии и Пакистана в целях получения статуса государства-члена ШОС были подписаны на Ташкентском саммите ШОС в июне 2016 года.
Выступая на саммите, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев отметил, что получение Индией и Пакистаном статуса членов ШОС создаст «принципиально новые возможности для дальнейшего развития нашего многопланового сотрудничества».
Лидеры ШОС также подписали Конвенцию ШОС по противодействию экстремизму и приняли Заявление о совместном противодействии международному терроризму.
В рамках заседания Совета глав государств-членов ШОС были подписаны План совместных действий по реализации Программы сотрудничества государств-членов ШОС в сфере туризма на 2017−2018 годы и Меморандум о взаимопонимании между Секретариатом ШОС и Международным Комитетом Красного Креста.