O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov va Vengriya tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri Peter Siyarto Toshkent shahridagi Vengriya elchixonasining rasmiy ochilishi hamda Elchixona binosida Vengriya va Yevropa Ittifoqi bayroqlari ko‘tarilishiga bag‘ishlangan marosimda ishtirok etdilar. Bu haqda TIV matbuot xizmati xabar qildi.
Mazkur marosimda Vengriya Elchisi Peter Santo, O‘zbekiston va Vegriya TIV rahbarlari nutq so‘zladilar.
Vazir Abdulaziz Kamilov o‘z nutqida Vengriya delegatsiyasini qutlar ekan Vengriya Elchixonasi davlatlarimiz o‘rtasida yaqin va manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashda faol bog‘lovchi bo‘g‘in vazifasini bajarishiga ishonch bildirdi.
Vazir Peter Siyartoning davlatlarimiz o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 25 yilligiga to‘g‘ri kelgan mazkur tashrifiga O‘zbekistonda ikki tomonla munosabatlardagi muhim voqea sifatida qaraladi. Ushbu tashrif do‘stlik, teng huquqlilik va o‘zaro manfaatlarni inobatga olish ruhidagi an’anaviy rivojlanayotgan O‘zbekiston-Vengriya hamkorligiga jo‘shqinlik berishga ikki tomnda ham qiziqish va intilish borligini tasdiqlaydi.
Abdulaziz Kamilov Vengriya delegatisiyasining O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi, Tashqi ishlar vazirligi, Tashqi savdo vazirligi, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Investitsiya bo‘yicha Davlat qo‘mitasi hamda Savdo-sanoat palatasi rahbariyati bilan bugun bo‘lib o‘tgan konstruktiv va samarali muzokaralarini mamnuniyat bilan qayd etdi. Mazkur uchrashuvlar davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion va gumanitar sohalarda ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
«Ishonch bilan aytishni istardimki, bugun biz O‘zbekiston-Vengriya munosabatlari tarixida yangi sahifani ochmoqdamiz va mamlakatlarimiz o‘rtasida o‘zaro manfaatli va samarali hamkorlikni faol ilgari surish bo‘yicha birgalikdagi faoliyatimizni davom ettiramiz», — dedi O‘zbekiston TIV rahbari.

Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов и министр внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петер Сийарто во вторник приняли участие в церемонии открытия в Ташкенте венгерского посольства и поднятия над зданиемновой дипломатической миссии флагов Венгрии и Европейского союза. Об этом сообщила пресс-служба МИД Узбекистана.
Выступая на церемонии, Абдулазиз Камилов выразил уверенность, что посольство Венгрии будет играть активную роль связующего звена между двумя странами по содействию укреплению тесного и взаимовыгодного сотрудничества.
«Хочу выразить уверенность, что сегодня мы открываем новую страницу в истории узбекско-венгерских отношений и продолжим совместную работу по активному продвижению взаимовыгодного и плодотворного сотрудничества между нашими странами», — сказал глава МИД Узбекистана.
Визит Петера Сийарто в год 25-летия установления дипломатических отношений между государствами в Узбекистане рассматривают в качестве знаменательного события в двусторонних отношениях, отмечалось на церемонии. Данный визит подтверждает наличие обоюдного интереса и стремления придать динамизм узбекско-венгерскому сотрудничеству, традиционно развивающемуся в духе дружбы, равноправия и взаимного учета интересов.
Абдулазиз Камилов также с удовлетворением отметил конструктивные и продуктивные переговоры венгерской делегации в Кабинете Министров, с руководством министерств иностранных дел, внешней торговли, сельского и водного хозяйства, Государственного комитета по инвестициям и Торгово-промышленной палаты. На них обсуждались состояние и перспективы двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной и гуманитарной сферах.