O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 13 iyuldagi qarori bilan «Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni ta’sis etildi.
Ko‘krak nishoni bilan jamiyatda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining o‘rni va rolini kuchaytirish, joylarda ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash, millatlararo do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash, yosh avlodni ona Vatanga muhabbat va istiqlol g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash, aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, keng qamrovli profilaktika tadbirlari va jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, mahalla fuqarolar yig‘inlarining moddiy-texnika bazasini rivojlantirish ishlariga munosib hissa qo‘shib kelayotgan faol, tashabbuskor fuqarolar va jamoatchilik tuzilmalari vakillari taqdirlanadi.
Ko‘krak nishoni bilan O‘zbekiston fuqarosi bo‘lmagan shaxslar ham taqdirlanishi mumkin.
Ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar eng kam oylik ish haqining to‘rt baravari miqdorida bir yo‘la to‘lanadigan pul mukofoti oladilar. Bir yo‘la to‘lanadigan pul mukofotlari O‘zbekiston «Mahalla» xayriya jamoat fondi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Ko‘krak nishoni, uning guvohnomasi va pul mukofoti Mustaqillik kuni bayrami arafasida tantanali vaziyatda topshiriladi
Ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar «Mahalla» xayriya jamoat fondi hisobidan mamlakat sanatoriylarida davolanishlari uchun bir marotabalik bepul yo‘llanma olish huquqiga ega bo‘ladilar.

Постановлением Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 13 июля учрежден нагрудный знак «Махалла ифтихори» («Гордость махалли»).
Нагрудным знаком будут награждаться «активные и инициативные граждане, представители общественных структур, внесшие достойный вклад в дело усиления роли и значения органов самоуправления граждан в обществе, обеспечения стабильности духовной среды на местах, укрепления межнациональной дружбы и согласия, воспитания молодого поколения в духе любви к Родине и верности идеям независимости, осуществления социальной поддержки населения, широкомасштабных профилактических мероприятий и общественного контроля, развития материально-технической базы сходов граждан махаллей».
Нагрудным знаком могут награждаться и лица, не являющиеся гражданами Узбекистана.
Предложения по награждению нагрудным знаком вносятся сходами граждан махалли на основе решений собрания представителей граждан в районный (городской) совет по координации деятельности органов самоуправления граждан. Затем они рассматриваются территориальными советами Каракалпакстана, областей и Ташкента и сдаются ежегодно до 1 мая в Республиканский совет по координации деятельности органов самоуправления граждан. Рассмотрением кандидатов занимается постоянно действующая комиссия при совете.
Лица, награжденные нагрудным знаком, получают единовременное денежное вознаграждение в размере четырехкратной минимальной заработной платы за счет средств благотворительного общественного фонда «Маҳалла».
Нагрудный знак и денежное вознаграждение вручаются председателем накануне празднования Дня независимости Узбекистана.
Лицам, награжденным нагрудным знаком, предоставляется право на одноразовые бесплатные путевки для лечения в санаториях страны за счет фонда «Маҳалла».