Toshkentning «Obod» futbol klubi O‘zbekiston Professional Futbol Ligasi Ijroiya Qo‘mitasining O‘FF bilan birga kelishilgan qaroriga ko‘ra, futbol bo‘yicha 2017 yilgi O‘zbekiston chempionati qatnashchilari safidan chiqarildi.
Futbol federatsiyasi matbuot xizmatining xabar qilishicha, qarorning qabul qilinishiga bir necha sabablar asos bo‘lgan. Birinchi navbatda — «Obod"ning PFL oldidagi 120 mln so‘mlik qarzi. Ikkinchidan, litsenzion hujjatlarning yo‘qligi va moliyaviy hujjatlarni taqdim etishdan bosh tortish. Mazkur holat shubhali va tushunarsiz moliyalashtirish manbalari bor, degan taxminning ilgari surilishiga sabab bo‘lmoqda.
Uchinchidan, O‘FFga xalqaro «Federbet» notijorat federatsiyasi kotibiyatidan 20-tur doirasida «Obod"ning «So‘g‘diyona» (2:2) va 22-turda Nasaf (0:6) bilan uchrashuvlarining shubhali natijalar bilan tugagani to‘g‘risida xat kelib tushgan.
23 tur yakunlari bo‘yicha «Obod» 9 ochko bilan turnir jadvalining so‘nggi pog‘onasini egallab turibdi.

На заседании исполнительного комитета Профессиональной футбольной лиги 5 октября по согласованию с Федерацией футбола Узбекистана было принято решение об исключении ташкентского клуба «Обод» из состава участников чемпионата Узбекистана-2017.
Как сообщила пресс-служба Федерации футбола, причинами решения стал несколько факторов. В первую очередь — задолженность «Обод» перед ПФЛ в размере 120 млн сумов. Во-вторых, отсутствие лицензионных документов и отказ от предоставлении финансовых документов, что влечет подозрения в непонятных источниках финансирования.
В-третьих, в адрес ФФУ поступили письма от генерального секретаря международной некоммерческой федерации «Федербет» о подозрительных результатах в матчах 20-го тура между командами «Обод» и «Согдиана» (2:2) и матча 22-го тура между «Обод» и «Насафом» (0:6).