O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yer usti xalqa metro liniyasi qurilishi bilan tanishdi, deya xabar qildi O‘zA.
Umumiy uzunligi 52,1 kilometrdan iborat mazkur metro yo‘nalishining 50,5 kilometri balandligi 6 metrlik estakadalar orqali o‘tkaziladi, 1,6 kilometri yer ustida quriladi.
2017−2021 yillarga mo‘ljallangan loyiha besh bosqichda amalga oshiriladi. Dastlabki bosqichda Toshkent metropolitenining «Do‘stlik» bekatidan Qo‘yliq bozorigacha bo‘lgan qismi quriladi. Uzunligi 11 kilometr bo‘lgan ushbu qismda sakkizta bekat bunyod etilishi mo‘ljallanmoqda.
Ikkinchi bosqich Qo‘yliq bozori bilan «Olmazor» bekatini bog‘laydi. Uchinchi bosqichda «Olmazor"dan «Beruniy» bekatigacha bo‘lgan qism barpo etiladi. Keyingi bosqichda inshoot «Beruniy"dan «Bodomzor» bekatigacha quriladi, so‘nggi bosqichda «Do‘stlik» bekatiga ulanadi.
Ayni paytda estakadalar uchun monolit usulda beton ustunlar quyish ishlari boshlandi. Qurilish «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyatiga qarashli «Ko‘prik qurilish tresti» unitar korxonasi bunyodkorlari tomonidan amalga oshirilmoqda.
«Har tomonlama qulay, arzon va xavfsiz bo‘lgan mazkur transport tarmog‘i barpo etilishi poytaxtimiz uchun ulkan iqtisodiy-ijtimoiy ahamiyatga ega», — dedi Shavkat Mirziyoyev. Prezident yangi liniyani 2020 yilgacha foydalanishga topshirishga ko‘rsatma berdi.
Xuddi shu kuni davlat rahbari Tashkent City xalqaro biznes markazi bo‘ladi. Mazkur zamonaviy kompleks poytaxtimizning Alisher Navoiy, Olmazor, Islom Karimov va Furqat ko‘chalari oralig‘idagi 80 gektar hududda barpo etiladi. Loyihaga muvofiq Tashkent Cityda biznes markazlar, savdo majmualari, mehmonxonalar, ofislar, kongress-xol, ko‘rgazma zallari, ko‘p qavatli zamonaviy uylar, restoranlar, sun’iy ko‘l, favvoralar, ijtimoiy va boshqa ob’ektlar quriladi.
Hozirgi kunda hududni qurilishga tayyorlash ishlari amalga oshirilmoqda. Markazni loyihalashtirish va qurishga mamlakatimiz va xorijiy davlatlarning yetakchi loyiha institutlari, chet ellik investorlar jalb etilmoqda. Vazirlar Mahkamasi huzurida Tashkent Sity xalqaro biznes markazi hududidagi ob’ektlarni qurish va ekspluatatsiya qilish bo‘yicha direksiya tuzilgan.
Prezident Toshkent bo‘ylab safari jarayonida Kichik xalqa yo‘li va Farg‘ona yo‘li ko‘chalari kesishgan joyda qurilgan yo‘l o‘tkazgichni ham borib ko‘rdi. 2008 yilda demontaj qilingan mazkur uchastka davlat rahbari topshirig‘i bilan yoz davomida qaytadan qurilgan edi.
![](https://www.gazeta.uz/media/img/2017/10/7GjPWe15091986782213_b.jpg)
Bundan tashqari, Shavkat Mirziyoyev Yashnobod tumanida qurib bitkazilgan «Ashxobod saylgohi"ni borib ko‘rdi. Umumiy maydoni 10 gektardan ortiq bo‘lgan ushbu saylgohga kiraverishda katta favvora qurilgan. Manzarali daraxtlar o‘tqazilib, o‘rindiqlar o‘rnatilgan. Prezident saylgoh atrofi, unga tutash hududlarni yanada obodonlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в субботу ознакомился с ходом строительства надземной кольцевой линии метро, сообщило УзА.
Общая протяженность новой линии составит 52,1 км, из них 50,5 км будут проложены над землей по эстакаде высотой 6 м, а 1,6 км — по земле.
Проект, рассчитанный на 2017−2021 годы, будет реализован в пять этапов. На первом этапе будет построен отрезок от станции «Дустлик» (бывшая «Чкалов») Ташкентского метрополитена до рынка Куйлюк. Протяженность линии составит 11 км, на ней намечается построить 8 станций.
На втором этапе линия метро свяжет рынок Куйлюк и станцию метрополитена «Олмазор» (бывшая «Собир Рахимов»). На третьем этапе будет построен участок между станциями «Олмазор» и «Беруни». На следующем этапе линия свяжет станции «Беруни» и «Бодомзор». На последнем этапе линия будет соединена со станцией «Дустлик».
В настоящее время начата закладка монолитных бетонных стоек для эстакады. Строительные работы осуществляются унитарным предприятием «Куприк курилиш трести» при АО «Узбекистон темир йуллари».
«Строительство этой всесторонне удобной, доступной и безопасной транспортной сети имеет огромное социально-экономическое значение для столицы», — сказал Шавкат Мирзиёев. Президент дал поручение полностью сдать новую линию до 2020 года.
В этот же день глава государства ознакомился с проектом строительства делового центра столицы Tashkent City. Он разместится между улицами Алишера Навои, Олмазор, Ислама Каримова и Фурката на площади 80 га. На территории Tashkent City будут построены бизнес-центры, торговые комплексы, гостиницы, офисы, конгресс-холл, выставочные залы, многоэтажные жилые дома, рестораны, созданы искусственное озеро и фонтаны, социальные и другие объекты.
В настоящее время идет подготовка территории к строительству. К проектированию и строительству центра привлекаются отечественные и зарубежные проектные институты, а также иностранные инвесторы. При Кабинете Министров образована дирекция по строительству и эксплуатации объектов на территории международного делового центра Tashkent Сity.
В ходе поездки по Ташкенту Президент осмотрел путепровод, восстановленный на пересечении Малой кольцевой автодороги и улицы Фаргона йули. Участок дороги, демонтированный в 2008 году, был вновь построен в течение лета по поручению главы государства.
Кроме того, Шавкат Мирзиёев побывал в новом парке «Ашхабад» в Яшнабадском районе. У входа в парк общей площадью 10 га построен большой фонтан. Высажены декоративные деревья, установлены скамейки. Президент дал поручения по благоустройству парка и прилегающей территории.