Farg‘ona viloyati hokimiyati viloyatning turistik logotipini tasdiqlash to‘g‘risidagi qarorni bekor qilib, uning muallifini o‘zga dizayndan foydalangani uchun sudga beradi. O‘zbekiston Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi viloyat hokimiyati tomonidan tasdiqlangan Farg‘ona viloyati turistik logotipini saralash jarayonini tekshirish natijalari to‘g‘risida ma’lum qildi. tekshiruv OAVda avval taqdim etilgan logotip ko‘chirmakashlik mahsuli ekani xabar qilinganidan so‘ng o‘tkazildi.
Farg‘ona viloyati turistik logotipi bo‘yicha tanlov avgustda e’lon qilingan edi. Komissiyaga ijodiy guruhlar va individual ishtirokchilardan turli ishlar kelib tushgan, ular orasidan g‘olib saralangan edi. Muallif logotipni taqdim etish vaqtida uning original ishi ekanini tasdiqlagan.
![](https://www.gazeta.uz/media/img/2017/11/PFeaoj15114305735223_b.jpg)
Tasvir: Sostav.ru.
Muallifning birinchi marta Brandson Branding Agency ishtirokida ishlab chiqilgan «Maftunkor Rossiya» («Charuyuaya Rossiya») logotipining umumiy dizayni va konsepsiyasini takrorlagani aniqlanganidan so‘ng Farg‘ona viloyati hokimiyati o‘z qarori bekor qildi va muallifni o‘g‘irlangan logotip uchun sudga berishini ma’lum qildi.
Davlat turizm qo‘mitasi Farg‘ona viloyatining turistik logotipi uchun yangi tanlov e’lon qildi. Bundan tashqari, qo‘mita matbuot xizmatidan xabar qilinishicha, viloyatlar hokimiyatlariga mahalliy turistik logotiplarni (brendlarni) saralash va tasdiqlashda loyihalarni Davlat turizm qo‘mitasi va Madaniyat vazirligi, shuningdek Intellektual mulk agentligi bilan kelishish tartibini joriy etish taklif qilingan.

Хокимият Ферганской области отменил решение об утверждении туристического логотипа области и подает в суд на автора за использование чужого дизайна. Государственный комитет Узбекистана по развитию туризма сообщил «Газете.uz» о результатах проверки процесса отбора туристического логотипа Ферганской области, утвержденного облхокимиятом. Проверка была инициирована после сообщений СМИ о том, что представленный ранее логотип оказался плагиатом.
Конкурс на туристический логотип Ферганской области был объявлен в августе. В комиссию поступили работы разных творческих групп и индивидуальных авторов, среди которых была и работа, признанная впоследствии победителем. На момент подачи логотипа автор утверждал, что логотип является его оригинальной работой.
Изображение: Состав.ру.
После обнаружения факта повторения автором общего дизайна и концепции логотипа «Чарующая Россия», впервые разработанного при участии Brandson Branding Agency, хокимият Ферганской области отменил свое решение и заявил о подаче в суд на автора украденного логотипа.
Госкомтуризм предложил объявить новый конкурс на туристической логотип Ферганской области. Кроме этого, как сообщили в пресс-службе комитета, предлагается ввести порядок, при котором впредь хокимияты областей при отборе и утверждении местных туристических логотипов (брендов) должны согласовывать проекты с Госкомтуризмом и Министерством культуры, а также с Агентством по интеллектуальной собственности.