O‘zbekiston internet tezligini to‘rt barobarga oshirish va tarmoqqa ulanish narxlarini pasaytirish uchun tashqi internet kanallariga ulanadi. Bu haqda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Olimjon Umarov 11 yanvar kuni «Taraqqiyot strategiyasi» Markazida bo‘lib o‘tgan brifingda ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, raqobat muhiti bo‘lmagani sababli internetga ulanish narxlari juda yuqori bo‘lgan. Hozirda O‘zbekiston Qozog‘iston va Rossiya orqali o‘tuvchi shimoliy internet-kanallariga qaram.
«Prezident qo‘shimcha muqobil kanallar ochish vazifasini qo‘ydi. Hozirda biz janubiy yo‘nalish — Turkmaniston va Eron, Qirg‘iziston va Xitoy orqali [uni tashkil etish] masalasini ishlab chiqmoqdamiz», — dedi Olimjon Umarov.
Yil oxiriga qadar tanlangan mamlakatlar milliy operatorlari bilan kanallarni sotish va ijaraga olish bo‘yicha bitimlarni imzolash rejalashtirilmoqda.
«Bu shimoliy yo‘nalishdan voz kechishimizni anglatmaydi, shunchaki aholi ehtiyojlarini qoplash mumkin bo‘lgan qo‘shimcha kanallar ochiladi», — dedi vazir o‘rinbosari.

Узбекистан подключит новые внешние каналы интернета для увеличения скорости в четыре раза и снижения цен на доступ к сети. Об этом сообщил заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олимжон Умаров в ходе брифинга в Центре «Стратегия развития» 11 января.
По его словам, высокая цена на доступ к интернету объясняется отсутствием конкурентной среды. Сейчас Узбекистан зависим от северного интернет-канала, проходящего через Казахстан и Россию.
«Президент поставил задачу сделать дополнительный альтернативный канал. Сейчас мы прорабатываем вопрос [его организации] через южное направление — Туркменистан и Иран, Кыргызстан и Китай», — сообщил Олимжон Умаров.
До конца года планируется подписать соглашения по продаже и аренде каналов с национальными операторами выбранных стран.
«Это не значит, что мы откажемся от северного направления, просто откроются дополнительные каналы, которые смогут покрыть потребности населения», — отметил замминистра.
Сохранение существующего и подключение новых каналов позволит не только увеличить скорость, но снизить цены, создав конкурентную среду, подчеркнул Олимжон Умаров.