O‘zbekiston Bosh prokuraturasi huzurida Majburiy ijro byurosi tashkil etilganiga bir yildan kam vaqt o‘tgan bo‘lsa, ushbu davr mobaynida davlat inspektorlariga qarshilik ko‘rsatish bo‘yicha 121 holat qayd etildi. Bu haqda «O‘zbekiston 24» telekanali «Axborot 24» dasturi xabar qildi.
56 ta holat bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan bo‘lsa, 20 kishi byuro xodimlariga tan jarohati yetkazgani uchun ozodlikdan mahrum etildi.
Joriy yil yanvar oyida byuro iste’molchilardan 3,135 trln so‘m miqdoridagi qarzdorlikni undirdi. Jumladan, elektr energiyasidan — 924 mlrd so‘m, tabiiy gazdan — 2,166 trln so‘m, ichimlik suvidan — 45,3 mlrd so‘mlik qarzlar to‘landi.
Reportajda qayd etilishicha, byuro xodimlari ba’zida juda keskin vaziyatlarga duch kelmoqda. Odamlar ularga nisbatan tajovuzkorona munosabatda bo‘lib, haqoratlash va hattoki tan jarohati yetkazish holatlari ham uchramoqda.
Tabiiy gazdan 1,5 mln so‘m qarzi bo‘lgan fuqarolardan biri byuro mol-mulklari va xodimlar salomatligiga tahdid qilib, inspektorlar faoliyati haqida reportaj tayyorlayotgan «O‘zbekiston 24» operatoriga ham tashlanib qoldi.
Samarqand viloyati Bulung‘ur tumanida istiqomat qiluvchi fuqaroga esa ana shunday xatti-harakatlar sodir etgani uchun sud tomonidan uch yil muddatga axloq tuzatish ishlariga jalb qilish va oylik maoshining 10 foizidan ushlab qolish ko‘rinishidagi jazo chorasi tayinlandi. U elektr energiyasidan 7,5 mln so‘m qarzi bo‘lib turib uyni elektr tarmog‘idan uzish uchun kelgan byuro xodimini haqoratlab, kaltaklagan.
Xuddi shunday holat Namangan viloyati Norin tumanida ham sodir bo‘ldi. Erkak kishi qarindoshlari bilan inspektorga musht tushirib, uning shifoxonaga yotishiga sabab bo‘lgan. Qonunbuzarlik uchun jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
17 fevral kuni Qashqadaryo viloyatining Koson tumanida elektr tarmog‘iga noqonuniy ulangan do‘konni aniqlagan byuro xodimi shifoxonaga yotqizildi. Dalolatnoma tuzish vaqtida savdo nuqtasi egasining do‘sti mast holatda kelib inspektor bilan janjallashi, pichoq yordamida unga tan jarohatini yetkazadi. Jabrlanuvchining hayoti qutqarib qolindi, zo‘ravonga nisbatan jinoiy javobgarlik tayinlanadi.
Ko‘rsatuvda qayd etilishicha, davlat inspektorlari u yoki bu oiladagi vaziyatni ob’ektiv o‘rgangan holda qarzlarni undirishni vaqtincha kechiktirish haqidagi masalani ko‘rib chiqishlari mumkin.

Менее чем за год, прошедший с момента создания Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Узбекистана, зафиксирован 121 случай оказания сопротивления государственным инспекторам, сообщила программа «Ахборот 24» телеканала «Узбекистан 24».
По 56 таким случаям были возбуждены уголовные дела, 20 лиц приговорены к лишению свободы за нанесение телесных повреждений сотрудникам бюро.
В январе текущего года бюро взыскало с потребителей 3,135 трлн сумов задолженности, в том числе за электроэнергию — 924 млрд сумов, за природный газ — 2,166 трлн сумов, за питьевую воду — 45,3 млрд сумов.
Сотрудникам бюро иногда приходится сталкиваться с «очень напряженными ситуациями», говорится в репортаже: агрессивным поведением, оскорблениями и даже нанесением травм.
Один из неплательщиков, задолжавший 1,5 млн сумов за природный газ, угрожал имуществу и здоровью сотрудников бюро, а также оператору «Узбекистан 24», который снимал репортаж о работе инспекторов.
В одном из случаев жителю Булунгурского района Самаркандской области суд назначил наказание в виде трех лет исправительных работ с удержанием 10% зарплаты. При задолженности по электроэнергии в 7,5 млн сумов он оскорбил и избил сотрудника бюро, прибывшего отключить дом от электросети.
Аналогичная ситуация произошла в Нарынском районе Наманганской области. Мужчина вместе с родственником накинулся с кулаками на инспектора, который был впоследствии доставлен в больницу. На нарушителя заведено уголовное дело.
17 февраля в больницу Касанского района Кашкадарьинской области был доставлен сотрудник бюро, обнаруживший магазин, незаконно подключенный к электросети. Во время составления акта друг владелицы торговой точки учинил ссору с инспектором и нанес ему ножевое ранение. Жизнь пострадавшего удалось спасти, а нападавшему грозит уголовная ответственность.
Согласно статье 198 Кодекса об административной ответственности, невыполнение законных требований или воспрепятствование выполнению служебных обязанностей представителя власти влечет наложение штрафа на граждан до трех, а на должностных лиц — до пяти минимальных зарплат.
По статье 219 Уголовного кодекса оказание сопротивления, то есть активное противодействие правомерной деятельности представителя власти, исполняющего служебные обязанности, наказывается штрафом до 50 МРЗП или лишением свободы до 5 лет.
Как отмечается в передаче, при законной возможности государственные инспекторы могут рассмотреть вопрос о временной отсрочке платежа, объективно оценив ситуацию в той или иной семье.
Стоит отметить, что по данным Центра «Стратегия развития» в 2017 году в Виртуальную приемную президента по деятельности бюро поступило 67 тысяч обращений и жалоб от населения. Больше обращений — только по МВД (134 тысячи), Верховному суду (89 тысяч) и Генеральной прокуратуре (86 тысяч).