Shisha buyumlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan «Kvars» kompaniyasi O‘zbekistonda birinchi bo‘lib muvaffaqiyatli ravishda IPO (birlamchi ommaviy taklif orqali aksiyalarni joylashtirish) o‘tkazgani to‘g‘risida ma’lum qildi.
2017 yil 5 dekabrdan boshlab joylashtirish uchun 4,5million donadan ortiq «Kvars» aksiyalari taqdim etildi. Aksiyalar taklif qilingan eng yuqori narx ustuvorligi hisobga olingan holda sotildi.
Jismoniy va yuridik shaxslar, shuningdek investitsion vositachilardan arizalar O‘zbekiston milliy banki filiallarida qabul qilindi. Har bir aksiya narxi 3000 dan 9100 so‘mgacha diapazonda baholandi, deya xabar qildi Davlat raqobat qo‘mitasi.
Aksiyalar uchun arizalar 3 aprelda yakuniga yetdi. «Toshkent» respublika fond birjasi ma’lumotlariga ko‘ra, jami bo‘lib 2,475 million dona aksiya yoki jami chiqarilgan aksiyalarning 54 foizi sotildi. Spot’ning yozishicha, ularning jami miqdori 7,5 mlrd dollardan ziyodroqni tashkil etdi.
9 apreldan «Kvars» ikkilamchi qimmatli qog‘ozlar bozoriga murojaat qiladi.
3305 kishi kompaniyaning yangi aksiyadorlariga aylandi. Korxona joylashgan Farg‘ona viloyatida eng ko‘p — 5 mlrd so‘mdan ortiq bo‘lgan 1,7 million dona aksiya sotildi. Toshkentda esa qariyb 2 mlrd so‘mlik 655 mingta aksiya sotilgan

Компания «Кварц», выпускающая изделия из стекла, сообщила об успешном завершении IPO (размещение акций посредством первичного публичного предложения), которое стало первым в Узбекистане.
С 5 декабря 2017 года для размещения было выставлено свыше 4,5 миллиона штук акций «Кварц». Акции продавались с учетом приоритета наивысшей предложенной покупной цены. Одно лицо могло приобрести не более 0,05% от всего объема выпущенных акций.
Заявки физических и юридических лиц принимались в филиалах Национального банка Узбекистана, а также инвестиционными посредниками в диапазоне от 3000 до 9100 сумов за акцию, сообщила пресс-служба Госкомконкуренции.
Подписка на акции завершилась 3 апреля. По данным Республиканской фондовой биржи «Тошкент», всего продано 2,475 миллиона или 54% от общего объема выпущенных акций. Как пишет Spot, сумма составила более 7,5 млрд сумов. С 9 апреля акции «Кварц» обращаются на вторичном рынке ценных бумаг.
Новыми акционерами компании стали 3305 человек. Больше всего акций выкупили жители Ферганской области, где находится предприятие — 1,7 миллиона штук на сумму более 5 млрд сумов. На втором месте оказался Ташкент — 655 тысяч акций почти на 2 млрд сумов.