O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev dushanba kuni Turkiyaning yetakchi banklari, kompaniya va firmalari rahbarlarining qo‘shma biznes-forumida ularga Toshkentning yangi hokimi — Jahongir Ortiqxo‘jayevni tanishtirdi. Biznes-forum Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘onning davlat tashrifi doirasida bo‘lib o‘tdi.
«Men O‘zbekiston tarixida birinchi marta o‘zim ishongan tadbirkorni Toshkent hokimi lavozimiga tayinladim», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
«Hozirgi islohotlarni tushunib yetgan, byurokratiyadan uzoq, Toshkent shahrining ertangi kuni qanday bo‘lishini tasavvur qiluvchi, zamonaviy bo‘lgan mana shu yigit O‘zbekistonga toza havo olib kirish, investorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun tayinlandi», — dedi prezident.
«U bizning ko‘plab rahbarlarimiz kabi biror byurokratik tizimda: raykom, partiya yoki boshqa joyda ishlamagan. U tadbirkor. Shunga qaramasdan, men shu tadbirkorni bizning mintaqadagi eng yirik shahrimiz — Toshkentga rahbar etib tayinladim», — dedi davlat rahbari.
«Ertangi kunni men faqat tadbirkorlarga ishonaman. Shuning uchun qaror qildim: tadbirkor — Toshkent shahar hokimi», — dedi u.
«Bugun u ikki majburiyatni zimmasiga olgan, — qo‘shimcha qildi Shavkat Mirziyoyev. — Agar siz (turk investorlari — tahr.) Toshkentda biror to‘siqqa duch kelsangiz, undan so‘raysiz».
Akfa kompaniyalar guruhi asoschisi, Artel Engineering va Tashkent City direktori Jahongir Ortiqxo‘jayev o‘tgan payshanba kuni Toshkent hokimi v. b. lavozimiga tayinlandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая в понедельник в Ташкенте перед руководителями бизнеса и банков Турции, представил им нового хокима Ташкента — Джахонгира Артыкходжаева. Бизнес-форум состоялся в рамках государственного визита президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который также присутствовал на встрече.
«Я впервые в истории Узбекистана назначил предпринимателя, которому я доверяю, хокимом Ташкента. Такого в истории не было», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Вот этот парень, понимающий нынешние реформы, далекий от бюрократии, представляющий, каким будет завтрашний день города Ташкента, современный, назначен для поступления в Узбекистан чистого воздуха, поддержки инвесторов», — отметил президент.
«Он не работал ни в одной бюрократической системе: райкоме, партии или в других местах, как многие наши руководители. Это предприниматель. Несмотря на это, я этого предпринимателя назначил руководителем нашего самого крупного региона — Ташкента», — сказал глава государства.
«Завтрашний день я доверяю только предпринимателям. Поэтому я принял решение: предприниматель — хоким города Ташкента», — заявил он.
«С сегодняшнего дня он несет двойную ответственность, — добавил Шавкат Мирзиёев. — Если вы (турецкие инвесторы — ред.) столкнетесь хоть с одним препятствием в Ташкенте, спрос будет с него».
Джахонгир Артыкходжаев, основатель группы компаний Akfa, директор Artel Engineering и Tashkent City, был утвержден и. о. хокима Ташкента в минувший четверг.