Hukumat «O‘zbekenergo» tashkilotlarini moliyaviy sog‘lomlashtirish bo‘yicha 2018 yilgi «yo‘l xaritasi"ni tasdiqladi. Bu haqda Norma.uz xabar berdi.
«O‘zbekenergo» AJ tashkilotlarida zamonaviy «Boshqaruvning axborot tizimi» joriy etilishi lozim. Shuningdek nufuzli xalqaro auditorlik kompaniyalarini jalb etgan holda mustaqil audit o‘tkazilib, faoliyatiga baho beriladi.
Afg‘oniston Islom Respublikasiga elektr energiyasi va elektr texnika mahsulotlarini (tirgaklar, transformatorlar, TBB va boshqalar) yetkazib berish hajmlarini oshirish, qo‘shni energiya tizimlariga elektr energiyasi tranziti bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish rejalashtirilgan.
Zarar ko‘rib ishlayotgan 6 ta korxonani moliyaviy sog‘lomlashtirish nazarda tutilgan. Xususan, «Muborak IEM» AJda qurilishi tugallanmagan va foydalanilmayotgan Muborak gazni qayta ishlash zavodi uchun bug‘ o‘tkazgich va uch korpusli bug‘lash qurilmasi konservatsiya qilinadi, «Navoiy IES» AJda esa qurilishi tugallanmagan «Suvni kimyoviy tozalash 350 tn/soat» inshooti konservatsiya qilinadi.
Shuningdek qaror bilan ochiq savdolarda xususiy mulk sifatida sotiladigan 72 ta ixtisoslashtirilmagan va foydalanilmayotgan aktivlar ro‘yxati, olib qo‘yiladigan va mahalliy ijroiya hokimiyati organlariga beriladigan «O‘zbekenergo» AJ tashkilotlarining 13 ta foydalanilmayotgan yer uchastkalari va ob’ektlari ro‘yxati tasdiqlandi.

Правительство Узбекистана утвердило «дорожную карту» по финансовому оздоровлению и повышению эффективности деятельности организаций «Узбекэнерго» на 2018 год, сообщает Norma.uz.
В организациях «Узбекэнерго» предстоит внедрение современной информационной системы управления, независимый аудит и оценка деятельности с привлечением международных аудиторских компаний.
Запланировано увеличение объемов поставки в Афганистан электрической энергии и электротехнической продукции (опоры, трансформаторы, ЖБИ и другие), а также оказание услуг по транзиту электроэнергии соседним энергосистемам.
Предусмотрено финансовое оздоровление шести убыточных предприятий. В частности, на Мубарекской ТЭЦ будут законсервированы незавершенный строительством и неиспользуемый паровод для Мубарекского газоперерабатывающего завода и трехкорпусная испарительная установка, а на Навоийской ТЭС — незавершенное строительством сооружение «Химводоочистка 350 тн/час».
Кроме того, постановлением также утверждены перечень 72 непрофильных и неиспользуемых активов, реализуемых в частную собственность на публичных торгах, а также 13 неиспользуемых земельных участков и объектов организаций «Узбекэнерго», изымаемых и передаваемых органам исполнительной власти на местах.