Toshkent hokimiyati tadbirkorlik sub’ektlarini qo‘llab-quvvatlash, chet el investitsiyalarini jalb qilish va davlat-xususiy sektor hamkorligini rivojlantirish bo‘yicha loyihani ishga tushirdi. Bu haqda poytaxt ma’muriyati matbuot xizmati «Gazeta.uz"ga xabar qildi.
14 iyul kuni hokimiyatda tadbirkorlar va chet ellik sarmoyadorlar ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda shaharning barcha 11 tumanida amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan 8,13 trln so‘mlik 67 ta yirik loyiha taqdimoti o‘tkazildi. Ularni amalga oshirish uchun 894,2 mln so‘mlik chet el sarmoyasi va 218,9 mln so‘mlik bank kreditlarini jalb qilish, 9300 dan ortiq ish o‘rinlarini ochish rejalashtirilmoqda.
Foto: fb.com/Toshkenthokimligi
Toshkent hokimi v. b.Jahongir Ortiqxo‘jayev har bir loyihani ko‘zdan kechirib, o‘z tavsiyalarini berdi. U Toshkentda turar-joy qurishni rejalashtirayotgan tadbirkorlar uchun loyihalarni tasdiqlashning yangi tartiblarini ma’lum qildi.
Endilikda turar-joy qurilishi yakuniga yetganidan so‘ng davlatga ko‘chmas mulkni sotishdan foizlar to‘lanmaydi, kvartiralarning 10−15 foizi esa hokimiyat tasarrufiga beriladi. Shahar ma’muriyati mazkur uylarni mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari, nogironligi bo‘lgan shaxslar va ijtimoiy himoyaga muhtoj boshqa fuqarolarga beriladi.
Ochiq eshiklar kunlari yakuniga yetganidan so‘ng hokimiyat xodimlari har bir loyihaning borishi bilan tanishib boradi, sarmoyador va tadbirkorlar bilan uchrashib, muammolarni o‘rganadi, ularning savollariga javob beradi.
Dushanba kuni hokimiyat Mirobod City loyihasi uchun 300 mln dollar sarmoya kiritishni maqsad qilgan investorlarni qabul qildi. Ushbu loyiha doirasida savdo markazi, turar joy, mehmonxona, biznes markazi, ijtimoiy va boshqa ob’ektlar quriladi. Jami 20,05 gektar maydon ajratiladi. Buziladigan uylar sohiblari xuddi shu joydan yangi uylarga ko‘chib o‘tadi, deya tasdiqladi Elegant Perspective Building kompaniyasi vakili.

Хокимият Ташкента запустил проект по поддержке субъектов предпринимательства, привлечению иностранных инвестиций и развитию государственно-частного партнерства, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе администрации столицы.
14 июля в хокимияте прошла встреча с предпринимателями и иностранными инвесторами, на которой были представлены 67 крупных проектов во всех 11 районах города на общую сумму 8,13 трлн сумов. Для их реализации планируется привлечь иностранные инвестиции в размере 894,2 млн сумов и банковские кредиты — 218,9 млрд сумов, создав более 9300 рабочих мест.
Фото: fb.com/Toshkenthokimligi
И. о. хокима Ташкента Джахонгир Артыкходжаев рассмотрел каждый проект и дал свои рекомендации. Он также озвучил новый порядок утверждения проектов для предпринимателей, планирующих строить жилые дома в Ташкенте.
Теперь после завершения строительства жилых домов государству не будут выплачиваться проценты от реализации недвижимости, а 10−15% от общего числа квартир будут передаваться в распоряжение хокимията. Городская администрация передаст эти дома сиротам, людям с инвалидностью и другим нуждающимся в социальной защите гражданам.
После проведения дня открытых дверей сотрудники хокимията отслеживают каждый проект, встречаясь с инвесторами и предпринимателями, чтобы изучить имеющиеся проблемы и ответить на их вопросы.
«Мы хотим донести мысль, что можно прийти в хокимият и решить проблемы, препятствующие реализации достигнутых соглашений и проектов. Каждый день мы приглашаем бизнесменов, уточняем состояние проекта, консультируем их. Раньше они месяцами ждали встречи, не могли достучаться до дверей хокимията, сейчас они всегда открыты», — отметили в столичной администрации.
В понедельник хокимият принимал инвесторов, которые намерены вложить 300 млн долларов в проект Mirobod City, где будут построены торговый центр, жилые дома, отель, бизнес-центр, социальные и другие объекты. Общая площадь выделяемой земли — 20,05 га. Жильцы сносимых домов получат квартиры в новостройках на этом же месте, утверждает представитель компании Elegant Perspective Building.
Кроме того, был представлен проект современного торгового центра на месте Паркентского рынка в Яшнабадском районе. Стоимость проекта составляет 18 млн долларов, инвестором выступает люксембургская компания Silkroad Investments.
День открытых дверей, на котором будут представляться перспективные проекты, планируется проводить в хокимияте каждую субботу.