Bugungi kunda amaliyotda loyihalarni amalga oshirishda yuzaga kelayotgan kamchiliklar, xususan istiqbolli yirik loyihalarni aniqlash va ularni amalga oshirish, xorijiy zayomlarning samarasiz o‘zlashtirilishi toifali mutaxassislarning, jumladan loyihalarni boshqarish qobiliyatiga ega bo‘lgan boshqaruvchilarning yo‘qligidan dalolat beradi.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbariyati tomonidan bir necha bor mamlakatning rivojlanishi va aholi turmush sharoitining farovonligini oshirishda muhim o‘rin tutadigan iqtisodiyotning barcha jabhalarida loyihalarni samarali amalga oshirish zarurligi to‘g‘risida ta’kidlanib kelinmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi prezidentining qaroriga asosan, 2018 yilning sentyabr oyidan Loyiha boshqaruvi milliy agentligi huzuridagi Korporativ boshqaruv ilmiy-ta’lim markazida bir yillik loyiha boshqaruvi mutaxassisligi bo‘yicha magistratura yo‘nalishi yo‘lga qo‘yilmoqda.
Yaqin kungacha respublikamizda tegishli boshqaruvchi o‘qitadigan va loyiha boshqaruvi sohasi bo‘yicha xalqaro darajadagi sertifikatlarni taqdim qiladigan birorta o‘quv yurti mavjud emas edi.
Loyiha boshqaruvi yo‘nalishi bo‘yicha magistratura dasturi ta’lim jarayonida ushbu sohada sertifikatlangan murabbiylarni, milliy va xalqaro ekspertlarni jalb qilinadi. Shu bilan birga, ta’lim jarayoni kompetentlilik yondashuvi asosida olib boriladi, jumladan bilimlarni nafaqat xorijiy tajriba va keng tarqalgan xalqaro standartlar hamda loyiha boshqaruvi metodologiyalariga («PMBOK» va ISO 21500) tayangan holda berish, balki ularni amaliyotda qo‘llash ko‘nikmalari va salohiyatli loyiha rahbarlarining shaxsiy fazilatlariga e’tibor qaratish ham ko‘zda tutiladi.
Shunday qilib, bitiruvchilar loyihalarni boshqarish bo‘yicha to‘liq rejalarni ishlab chiqish, xavflarga javob bera olish, asoslantirilgan va hisoblab chiqilgan boshqaruv qarorlarini qabul qilish, loyiha jamoasini shakllantirish hamda o‘zaro samarali faoliyatni yo‘lga qo‘yish, loyiha boshqaruvi murakkab tizimini samarali tashkil etish va boshqarishni chuqur o‘rganib oladilar.
Shuni ta’kidlash joizki, Korporativ boshqaruv ilmiy-ta’lim markazi MBA (Biznesni boshqarish) dasturi bo‘yicha magistrlarni tayyorlashda olti yildan ortiq tajribaga ega. Ushbu davr mobaynida «O‘zbekneftgaz» AJ, «O‘zbekenergo» AJ, «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ, «O‘ztransgaz» AK, «O‘zsanoatqurilishbank» ATB, «Coca-Cola Ichimligi O‘zbekiston» QK, «O‘zbekoziqovqatxolding» XK, «GM Uzbekistan» AJ uchun 120 nafar magistr tayyorlandi.
Talabalar uchun qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida jahon ilm-fanidagi eng so‘nggi tadqiqotlarning 80 foizdan ortiq ma’lumotlar bazasiga ega Web of Science va EBSCO, shuningdek, Rossiya ilmiy matndan parcha keltirish ko‘rsatkichi (RIMNPKK) — rus olimlarining ilmiy nashrlar bibliografik ma’lumotlar bazasidan bepul foydalanish imkoniyati mavjud.

На сегодняшний день часто встречаются просчеты в определении и реализации при внедрении крупных перспективных проектов, а также нерациональное освоение иностранных заемных средств. Это свидетельствует об отсутствии квалифицированных специалистов, в том числе руководителей, владеющих инструментарием проектного управления.
Правительство неоднократно подчеркивает важность эффективной реализации проектов во всех секторах экономики, что играет одну из ключевых ролей в успешном развитии страны и повышении уровня благосостояния населения. Согласно постановлению президента Республики Узбекистан, с сентября 2018 года в Научно-образовательном центре корпоративного управления (НОЦКУ) при НАПУ запускается годичная программа магистратуры по специальности «Проектное управление».
До недавнего времени в Узбекистане не было ни одного учебного заведения, которое бы обучало соответствующих менеджеров и выдавало международные сертификаты мирового образца в сфере проектного управления.
Магистерская программа по направлению «Проектное управление» будет организована с привлечением сертифицированных тренеров в области проектного менеджмента, а также местных и иностранных экспертов. Она основывается на компетентном подходе к образовательному процессу, то есть не только на передаче знаний по передовому зарубежному опыту и наиболее распространенным международным стандартам и методологиям управления (PMBoK и ISO 21500), но и на умениях их применять на практике и концентрироваться на личных качествах потенциальных руководителей проектов.
Так, выпускники смогут:
- разрабатывать полноценные планы управления проектами;
- уметь реагировать на риски;
- принимать обоснованные и просчитанные управленческие решения;
- формировать и взаимодействовать с командой проекта;
- грамотно выстраивать и администрировать комплексную систему руководства проектами.
НОЦКУ имеет за плечами шестилетний опыт подготовки магистров по программе MBA (управление бизнесом). За этот период подготовлено 120 магистров для таких передовых организаций, как: «Узбекнефтегаз», «Узбекэнерго», «Узбекистон темир йуллари», «Узтрансгаз», «Узпромстройбанк», Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd., «Узбекозиковкатхолдинг», GM Uzbekistan и так далее.
Дополнительное удобство для студентов обеспечивает свободный доступ к реферативным базам данных Web of Science и EBSCO, в которых собрано более 80% информации о новейших исследованиях в мировой науке, а также РИНЦ — библиографической базы данных научных публикаций российских ученых.