Toshkentda taniqli tadbirkor Fattoh Shodiyevнинг otasi Qayum Shodiyev 99 yoshda hayotdan ko‘z yumdi. Daft marosimi seshanba kuni poytaxtda bo‘lib o‘tdi.
Qayum Shodiyev, Mulla Shodining o‘g‘li, o‘tgan yuz yillik boshida qishloq oilasida tug‘ilgan. Onasidan erta ajralgan va otasi qo‘lida tarbiya topgan. To‘qimachilik institutini tamomlab, muhandis-mexanik bo‘lib ishlagan. Andijon va Toshkent viloyatlaridagi ikki paxta tozalash zavodi qurilishida ishtirok etgan. 1950−1960 yillarda Jizzax paxta zavodi direktori bo‘lgan.
1964 yilda Paxta-qayta ishlash sanoati vazirligi qarori bilan Sirdaryo viloyatida paxta jamlash va qayta ishlash boshqarmasi boshlig‘i bo‘lgan. 1979 yilda Qayum Shodiyev Jizzax viloyati paxta yig‘ish va qayta ishlash boshqarmasiga boshliq etib tayinlangan. «Hurmat belgisi» ordeni bilan taqdirlangan.

В Ташкенте на 99-м году жизни скончался Каюм Шодиев — отец известного бизнесмена Фаттаха Шодиева. Похороны прошли в столице во вторник.
Каюм Шодиев, сын Муллы Шоди, родился в начале прошлого столетия в сельской семье. Рано лишившись матери, воспитывался отцом. Окончив Текстильный институт, работал инженером-механиком. Участвовал в восстановлении двух хлопкозаводов в Андижанской и Ташкентской областях. С 1950 по 1960 годы работал директором Джизакского хлопкозавода в Голодной степи.
В 1964 году решением коллегии Министерства хлопко-перерабатывающей промышленности был назначен начальником управления заготовки и переработки хлопка в Сырдарьинской области. В 1979 году Каюм Шодиев был назначен начальником Джизакского областного управления заготовки и переработки хлопка. Был награжден Орденом «Знак Почета».