O‘zbekiston hakamlarga videoyordam tizimlarini (VAR) joriy etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi birinchi vitse-prezidenti Umid Ahmadjonovning Hawk-Eye Innovations Ltd kompaniyasi Osiyo mintaqasi bo‘limining boshqaruvchi direktori Ben Krossing bilan uchrashuvida ma’lum qilindi.
«O‘zbek futboliga VAR tizimini olib kirish ham bugungi kunda oldimizda turgan dolzarb masalalardan biri hisoblanadi», — dedi Umid Ahmadjonov.
Ben Krossing VAR tizimini o‘rnatish uchun 4−8 oy vaqt ketishini ma’lum qildi. Xorijiy kompaniya VAR tizimini joriy etish bilan bir qatorda mutaxassislar uchun treninglar tashkil etishda ham ko‘maklashishi lozim.
VAR tizimi 2016 yilda Futbol assotsiatsiyalari xalqaro kengashi tomonidan tasdiqlangan. Hozirda VAR ko‘plab Yevropa chempionatlari - ispan La Ligasi, Italiya, A Seriyasi, Germaniya Bundesligasi va Fransiya 1-Ligasida foydalanib kelinmoqda.

Узбекистан рассматривает возможность внедрения системы видеопомощи арбитрам (VAR). Об этом стало известно на встрече первого вице-президента Ассоциации футбола Умида Ахмаджонова с управляющим директором Hawk-Eye Innovations по региону Азии Беном Кроссингом.
«Сегодня актуальнейшим вопросом является система VAR и ее внедрение в наш футбол», — заявил Умид Ахмаджонов.
Бен Кроссинг сообщил, что процедура установки VAR занимает от четырех до восьми месяцев. Помимо внедрения VAR, иностранная компания должна оказать содействие в организации тренинга специалистов.
Тестирование системы VAR было одобрено Международным советом футбольных ассоциаций в 2016 году. Сейчас VAR используется во многих европейских чемпионатах — испанской Примере, итальянской Серии А, немецкой Бундеслиге и французской Лиге 1.
Английская Премьер-лига достигла принципиального соглашения по введению системы видеопомощи арбитрам с сезона-2019/20