O‘zbekiston prezidentining Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida tinchlik va o‘zaro aloqalarni o‘rnatishdagi sa’y-harakatlari e’tirof etildi.
«2016 yil dekabrida prezidentlikka saylangan vaqtdan buyon u iqtisodiyotni ochish va inson huquqlarini yaxshilash uchun islohotlar o‘tkazdi, siyosiy mahbuslarni ozod qildi», — deya ma’lum qilinadi AJA xabarida.
«Iqtisodiyot» yo‘nalishida uyushma LG Group korporatsiyasining sobiq rahbari Ku Bon-Muni konglomeratni global kompaniyaga aylantirishga qo‘shgan hissasi uchun mukofotladi.
Futbol bo‘yicha Vetnam terma jamoasining koreyalik murabbiyi Pak Xan-Seo Vetnam jamoasi g‘alabalari uchun jamiyat va madaniyat sohasida yil odam deb e’lon qilindi. U o‘z rahbarligi ostida vetnam xalqi birligi hamda uning Koreyada tan olinishiga hissa qo‘shdi, deyiladi xabarda.
Xuddi shu toifada Afrikada o‘zining Magdi Yacoub Institution jamg‘armasi orqali bepul yurak ko‘chirib o‘tkazish operatsiyalarini o‘tkazib, ko‘plab bolalarning hayotini qutqarib qolgan misrlik torakal jarroh Magdi Xabib Yaqub ham mukofotga loyiq deb topildi.

Ассоциация журналистов Азии (AJA), штаб-квартира которой находится в Сеуле, назвала Шавката Мирзиёева «Человеком года в Азии» в 2018 году в категории «Политика», пишет The Korea Times.
Президент Узбекистана отмечен титулом за усилия по установлению мира и взаимодействия между странами Центральной Азии.
«С момента избрания президентом в декабре 2016 года он провел реформы для открытия экономики и улучшения защиты прав человека, освободив политических заключенных», — заявили в AJA.
В категории «Экономика» ассоциация присудила награду покойному бывшему главе LG Group Ку Бон-Му, который добился превращения конгломерата в глобальную компанию. LG также учредила награду для признания людей, которые пожертвовали собой ради социальной справедливости.
Корейский тренер сборной Вьетнама по футболу Пак Хан-Сео назван человеком года в области общества и культуры за последовательные победы вьетнамской команды. Своим руководством он внес вклад в единство вьетнамского народа и повышению его признания в Корее, говорится в сообщении.
Еще одним обладателем награды в этой же категории стал Магди Хабиб Якуб, египетский торакальный хирург, который спас жизни многих детей в Африке, предоставив бесплатные пересадки сердца через свой фонд Magdi Yacoub Institution.