Britaniyaning The Guardian gazetasi Samarqandni 2019-yilda sayohatchilar uchun 40 ta eng yaxshi yo‘nalish ro‘yxatiga kiritdi.
2016-yilda hokimiyatga Shavkat Mirziyoyev kelganidan so‘ng O‘zbekistonda bosqichma-bosqich o‘zgarishlar sodir bo‘lmoqda, deb yozadi nashr.
“Mamlakat mehmondo‘stligi, ajoyib arxitekturasi va Ipak yo‘li merosini ko‘zdan kechirishga intilgan sayyohlar uchun sharoitlar tez sur’atlarda yaxshilanmoqda”, — deya qayd etadi gazeta.
The Guardian elektron vizalar joriy etilgani, ularni rasmiylashtirishning soddalashtirilgani, (maqola e’lon qilingan kun — 5-yanvarda — Buyuk Britaniya fuqarolari 1-fevraldan O‘zbekistonga vizasisiz sayohatga kela olishlari ma’lum bo‘ldi) va chegaralarni kesib o‘tishning soddalashtirilgani Markaziy Osiyodagi qo‘shni davlatlarga tashrif buyurgan holda mamlakatga qo‘shma sayohatlarni amalga oshirishga imkon beradi, deya qayd etadi.
Istanbundan Samarqandga aviaqatnovlarning ochilishi esa Londondan qadimiy shaharga kelishni yanada osonlashtirdi, asosiy turistik shaharlar tezyurar poyezdlar orqali tutashtirildi.
“Go‘zal Toshkent metrosida fotosuratga olishga taqiqning bekor qilingani munosabati bilan poytaxt Toshkentga ham tashrif buyurmaslik xato bo‘lardi”, — deya yozadi gazeta.

Британская газета The Guardian включила Самарканд в список 40 направлений для путешественников в 2019 году.
После прихода к власти президента Шавката Мирзиёева в 2016 году в Узбекистане происходят постепенные изменения, пишет издание.
«Для туристов, стремящихся испытать знаменитое гостеприимство страны, впечатляющую архитектуру и наследие Шелкового пути, условия быстро улучшаются», — отмечает газета.
The Guardian отмечает ввод электронных виз, значительно облегчивших процесс их оформления (в день выхода списка — 5 января — стало известно, что с 1 февраля туристы из Великобритания смогут посещать Узбекистан без визы) и упрощение перехода границ, что позволяет совместить визит в страну с посещением соседних республик Центральной Азии.
С открытием рейсов из Стамбула в Самарканд посещать древний город из Лондона стало еще проще, а основные туристические города теперь связаны скоростным железнодорожным движением.
«Было бы ошибкой не посетить столицу Ташкент, — отмечает газета, — в том числе в связи с отменой (наконец-то) запрета на фотографирование в красивом Ташкентском метро».