Rossiyalik tadbirkor va dasturchi Pavel Durov Buyuk Britaniya yuridik shaxslari reyestridagi Telegram Messenger LLP kompaniyasini tugatish o‘g‘risida ariza berdi. Tadbirkor tomonidan 19 dekabrda imzolangan arizada kompaniyani ro‘yxatga olishni to‘xtatish va uni Buyuk Britaniya yuridik shaxslari reyestridan chiqarish iltimos qilingan.
RKB so‘rov o‘tkazgan ekspertlar tugatish jarayonini kompaniyalar guruhining Telegram Messenger LLP Britan Virgin Orollari (BVO) va Beliz yuridik shaxslari tomonidan ta’sis etilgani bilan bog‘lamoqda. BVO qonunchiligida 2 yanvarda kuchga kirgan o‘zgarish ko‘plab yirik kompaniyalarni faoliyatini tuzilmaviy qayta tashkil etishga majbur etmoqda. Mutaxassislarning taxminlariga ko‘ra, yuridik shaxsning tugatilishi shu nomdagi messenjer ishiga ta’sir qilmaydi.
Telegram Messenger LLP 2014 yil fevralida ta’sis etilgan. 2017 yildan kompaniya Rossiyaning axborot tarqatishni tashkil etuvchilar reyestriga kiritilgan bo‘lib, u foydalanuvchilar yozuvlarini deshifrofka qilish uchun ma’lumotlarni FSBga topshirishi lozim.
2018 yil aprelida Telegram FSB talabini bajarishdan bosh tortgani uchun sud qarori bilan Rossiyada bloklandi.

Российский предприниматель и программист Павел Дуров подал заявление о ликвидации компании Telegram Messenger LLP, внесенную в реестр юридических лиц Великобритании. Заявление, подписанное предпринимателем 19 декабря, содержит просьбу прекратить регистрацию компании и исключить ее из реестра юридических лиц Великобритании, сообщила Meduza.
Эксперты, опрошенные РБК, связывают ликвидацию с реструктуризацией группы компаний в связи с тем, что Telegram Messenger LLP была учреждена юридическими лицами Британских Виргинских Островов (БВО) и Белиза. Изменения в законодательстве БВО, вступившие в силу 2 января, вынуждают многие крупные компании в данный момент реструктурировать деятельность. Специалисты полагают, что ликвидация юрлица не повлияет на работу одноименного мессенджера.
Telegram Messenger LLP была учреждена в феврале 2014 года. С 2017 года компания включена в России в реестр организаторов распространения информации, которые должны предоставлять ФСБ данные для дешифровки переписки пользователей.
В апреле 2018 года мессенджер Telegram был заблокирован в России по решению суда из-за отказа выполнить требования ФСБ. Иск подал Роскомнадзор, ответчиком по нему была указана Telegram Messenger LLP. Несмотря на блокировку, мессенджер остается основным средством коммуникации, в том числе в госорганах.