2019-yilda “Obod qishloq” dasturini amalga oshirishga 4,8 tlrn so‘m ajratiladi. O‘zbekiston prezidenti 20 fevraldagi qarori bilan dastur parametrlarini tasdiqladi.
Hujjatda qayd etilishicha, dastur doirasida har bir tumanda 3 tadan qishloq (mahalla)da aholining yashash sharoitlarini tubdan yaxshilash, turmush tarzi va darajasida sezilarli ijobiy o‘zgarishlarni ta’minlash, mazkur qishloq (mahalla)larning qiyofasini zamonaviylashtirish va unda istiqomat qiluvchilar uchun ish o‘rinlarini yaratish maqsadida qabul qilinmoqda.
Dastur bilan 159 ta tumanida 1,6 million nafardan ortiq aholi istiqomat qiladigan 478 ta qishloqda amalga oshiriladigan qurilish va obodonlashtirish ishlarining asosiy ko‘rsatkichlari tasdiqlandi. Qo‘shimcha ravishda 1,3 trillion so‘m miqdoridagi mablag‘lar hisobidan qishloqlarni obodonlashtirish chora-tadbirlari amalga oshiriladi.
Joriy yilda dastur doirasida umumiy uzunligi 5476 kilometrdan iborat mintaqaviy yo‘llar (ichki ko‘chalar) ta’mirlanadi va rekonstruksiya qilinadi. 36 mingdan ortiq hamda umumiy uzunligi 2458 kilometr bo‘lgan tungi ko‘cha yoritish hamda 21 ta aloqa tizimini yaxshilash belgilandi.
Aholiga transport xizmati ko‘rsatish tizimini takomillashtirish, xususan 556 ta avtobekat qurish hamda umumiy qiymati 46,3 milliard so‘mlik 189 ta zamonaviy avtobus xarid qilish ko‘zda tutilmoqda.
Ichimlik suvi ta’minoti tizimini yaxshilash maqsadida 2219 kilometr yangi tarmoq hamda 221 ta suv inshootini qurish, 729 kilometr tarmoqlar hamda 163 ta suv inshootlarini rekonstruksiya qilish rejalashtirilgan.
361 milliard so‘m miqdoridagi mablag‘lar hisobidan elektr va gaz ta’minoti tizimini yaxshilash chora-tadbirlari tasdiqlandi.
Shuningdek, 214,2 mingta yakka tartibdagi, 1182 ta ko‘p xonadonli uy-joylarni ta’mirlash, 378 ta ko‘p xonadonli uy-joylar hududlarini obodonlashtirish mo‘ljallangan.
280 ta maktabgacha ta’lim, 510 ta maktab, 237 ta sog‘liqni saqlash hamda 439 ta boshqa ijtimoiy soha ob’ektlarini qurish va ta’mirlash belgilandi. Shu bilan birga, jami 2532 ta bozor infratuzilmasi ob’ektlarini qurish va ta’mirlash belgilandi.
Irrigatsiya-melioratsiya sohasida, jumladan, 296 kilometr irrigatsiya va 1538 kilometr melioratsiya ob’ektlarini qurish va ta’mirlash, 584 kilometr irrigatsiya ob’ektlarini tozalash ko‘zda tutiloqda.

На реализацию программы «Обод кишлок» («Благоустроенное село») в 2019 году будет выделено 4,8 трлн сумов. Параметры программы утверждены постановлением президента Узбекистана от 20 февраля.
Как отмечается в документе, программа направлена на «коренное улучшение уровня жизни населения трех махаллей (кишлаков) в каждом районе, обеспечение ощутимых положительных изменений в образе и уровне жизни, модернизацию облика этих махаллей (кишлаков) и создания рабочих мест для проживающих в них».
Программой утверждены основные показатели строительных и благоустроительных работ в 478 кишлаках 159 районов, в которых проживает в общей сложности более 1,6 миллиона человек. Дополнительно 1, 3 трлн сумов будет направлено на мероприятия по благоустройству кишлаков.
В рамках программы текущего года намечены ремонт 214,2 тысячи индивидуальных частных жилых домов, ремонт 1182 многоквартирных домов и благоустройство территорий 378 многоквартирных домов, строительство и ремонт 280 дошкольных образовательных учреждений, 510 школ, 237 объектов здравоохранения и 439 других объектов социальной сферы.
Запланировано улучшение системы электро- и газоснабжения (на эти цели направят 361 млрд сумов), а также системы обеспечения питьевой водой путем строительства 2219 км новых сетей и 221 водного сооружения и реконструкция 729 км сетей и 163 водных сооружений.
Предусмотрен ремонт и реконструкция региональных дорог (внутренних улиц) общей протяженностью 5476 км, улучшение более 36 тысяч систем уличного освещения общей протяженностью 2458 км и 21 системы связи.
Намечены мероприятия по совершенствованию системы оказания транспортных услуг населению, в частности, строительство 556 автобусных остановок, а также закупка 189 автобусов стоимостью 46,3 млрд сумов.
Кроме того, в программу заложены проекты строительства и ремонта 2532 объектов рыночной инфраструктуры, 296 км ирригационных объектов и 1538 км объектов мелиорации, а также очистке 584 км ирригационных объектов.
Программа улучшения условий жизни сельского населения «Обод кишлок» стартовала в апреле прошлого года. В нее включаются преимущественно отдаленные населенные пункты и районы со сложными природно-климатическими условиями. По официальным данным, в 2018 году программа охватила 417 сел.