Toshkent prokuraturasi Anhor kanali bo‘yidagi buzilayotgan 78-uyda yashovchilarni ko‘chirishga mas’ul poytaxt hokimiyatining Davlat aktivlarini boshqalari markazi vakili Otabek M.ga nisbatan intizomiy javobgarlik to‘g‘risida ish qo‘zg‘atdi, deya xabar qildi shahar prokuraturasi «Gazeta.uz"ga.
Tashkilotning buzilayotgan hududlardan ko‘chirish va inventarizatsiya bo‘yicha ishlarni tashkil etish bo‘limining yetakchi inspektori o‘z majburiyatlarini yetarlicha bajarmagani, odamlarni ko‘chirish masalasiga beparvolik bilan qaragani va jarayon ustidan nazoratni yetarlicha olib bormagani fuqarolarning qonuniy huquq va manfaatlarining buzilishiga olib keldi, deyiladi nazorat organi xabarida.
78-uyda odamlar yashab turgan bo‘lsa ham buzish ishlari olib borilgani to‘g‘risida «Gazeta.uz» 24 fevral kuni (avvalroq — 20 fevralda) yozgan edi. Maqoladagi holatlarni tekshirgan prokuratura 2-(Erkin N.), 4- (Xosiyat X.) va 7-(Lyubov Sh.) kvartiralarda odamlar yashayotganiga qaramasdan uch qavatli uyda buzish ishlari olib borilganini aniqladi.
Ayni vaqtda uyda istiqomat qilayotganlarning barchasi ko‘chirilgan, 2 ta kvartirada faqat mol-mulklar qolgan.
Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, 18 kvartirali uy joylashgan hudud shahar hokimiyatining 2017 yil 8 sentyabrdagi qarori bilan «Navro'z Bog’i» kompaniyasiga 17 ga maydonda «Navro‘z» parkini qurish uchun doimiy foydalanishga berilgan.
O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 23 oktyabrdagi yig‘ilishi bayonnomasiga ko‘ra, 20 noyabrga qadar uydagi barcha fuqarolar ko‘chirilishi, uy esa o‘tgan yilning 10 dekabriga qadar buzilishi lozim edi.
Toshkent hokimiyai bu yerda yashovchilar ko‘chishi uchun Mirzo Ulug‘bek tumani Qori Niyoziy ko‘chasidagi yangi uydan 10 ta, Shayxontohur tumani Qozirobod ko‘chasidagi yangi uydan 8 ta kvartira ajratgan.

Прокуратура Ташкента возбудила дело о дисциплинарной ответственности в отношении представителя Центра по управлению муниципальными активами хокимията столицы Отабека М., ответственного за расселение жильцов сносимого дома №78 на набережной Анхора. Об этом «Газете.uz» сообщили в городской прокуратуре.
Ведущий инспектор отдела организации работ по расселению с территорий сноса и инвентаризации привлечен к ответственности за ненадлежащее исполнение своих обязанностей, халатное отношение к вопросу переселения людей и ненадлежащий контроль за процессом, что привело к нарушению прав и законных интересов граждан, отметили в надзорном органе.
О том, что дом №78 продолжают разбирать, несмотря на то, что в нем все еще живут люди, «Газета.uz» писала 24 февраля (а до этого — 20 февраля). Проверка, проведенная прокуратурой по фактам в публикации, установила, что работы по сносу трехэтажного дома велись, несмотря на проживание людей в квартирах 2 (Эркин Н.), 4 (Хосият Х.) и 7 (Любовь Ш.).
На данный момент все жильцы полностью переселены, а в квартире 2 осталось только имущество, сообщили в столичной прокуратуре.
По имеющимся данным, территория, на которой находится 18-квартирный жилой дом, решением хокимията города от 8 сентября 2017 года была выделена в постоянное пользование компании «Navro'z Bog’i» для строительства на площади 17 га нового парка «Навруз».
Согласно протоколу заседания Кабинета Министров Узбекистана от 23 октября 2018 года, до 20 ноября все жильцы должны были быть переселены, а дом планировалось снести до 10 декабря прошлого года.
Хокимият Ташкента выделил для переселения жильцов 10 квартир в новостройке на ул. Кары Ниязова в Мирзо-Улугбекском районе и 8 квартир в новом доме на ул. Козиробод в Шайхантахурском районе.