O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30 aprel kuni Sariosiyo tumanidagi To‘palang gidroelektr stansiyasini borib ko‘rdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Bu yerda har biri 15 megavatt bo‘lgan ikkita agregat ishlab turgan edi. Prezident topshirig‘iga muvofiq, avvaliga To‘palang suv ombori to‘g‘oni 20 metrga ko‘tarildi. Natijada uning sig‘imi 380 million kub metrdan 500 millionga yetkazildi. Ayni paytda jami quvvati 145 megavattli yana ikkita agregat o‘rnatish bo‘yicha ish olib borilmoqda.
Bundan tashqari, har biri qariyb 38 megavatt bo‘lgan Zarchob-1 va Zarchob-2 kichik gidroelektr stansiyalari ham barpo etilyapti. Shu tariqa energiya olish quvvati jami 250 megavattga yetkaziladi.
Ahamiyatlisi shundaki, bu resurslar tabiiy va qayta tiklanuvchandir. Ekologiyaga hech qanday zarar yetkazmagan holda barqaror energiya ishlab chiqarilib, sanoat korxonalari, turli idoralar va aholiga yetkazib beriladi.
Davlat rahbari yangi to‘g‘on va gidroelektr stansiyani ko‘zdan kechirdi.
«Bu tarixiy voqea, — dedi Shavkat Mirziyoyev. — Bu ishlarkelajak uchun, bolalarimiz uchun. Kelgusida Surxondaryo gidro energiya hisobidan bemalol iqtisodiyotini ta’minlasa bo‘ladi».
Shu yerda suv omborlari va gidroelektr stansiyalari holatini monitoring qilishga ixtisoslashgan texnik tizimlar taqdimoti ham o‘tkazildi.
Prezident suv omborlari to‘g‘onlarini mustahkamlash va doimiy nazorat qilish, xavfsizligini ta’minlash, ilmiy ishlanmalar asosida ulardan foydalanish koeffitsentini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 апреля ознакомился с ходом модернизации Тупалангской гидроэлектростанции в Сарыасийском районе Сурхандарьинской области, сообщила пресс-служба главы государства.
Прежде здесь работали два агрегата мощностью 15 МВт каждый. По поручению президента высота плотины Тупалангского водохранилища была увеличена на 20 м, в результате его вместимость доведена с 380 млн до 500 млн кубометров. Сейчас ведутся работы по монтажу еще двух агрегатов общей мощностью 145 МВт.
Кроме того, строятся малые гидроэлектростанции Зарчоб-1 и Зарчоб-2, мощность каждой — почти 38 МВт. Таким образом, общая мощность выработки энергии будет доведена до 250 МВт.
По словам президента, в дальнейшем Сурхандарья благодаря гидроэнергетике сможет полностью покрывать потребность своей экономики в электроэнергии.
Главе государства были презентованы технические системы для мониторинга состояния водохранилищ и обеспечения их безопасности.
Президент дал указания по укреплению плотин и постоянному контролю их безопасности, а также повышению эффективности эксплуатации водохранилищ на основе научных разработок.