Aprelda tovar va xizmatlarning iste’mol narxlari o‘rtacha 0,9 foizga o‘sdi, deya xabar qildi O‘zbekiston Davlat statistika qo‘mitasi.
Bir oy ichida tovarlar narxi 1 foizga o‘sdi. Jumladan, oziq-ovqat tovarlari o‘rtacha 1 foiz, nooziq-ovqat mahsulotlari — 1,1 foizga qimmatlashdi. Xizmatlar esa 0,6 foizga qimmatladi. Solishtirish uchun: 2018 yil aprelida oziq-ovqatlar narxi 0,3 foiz, nooziq-ovqat mahsulotlari — 0,4 foiz, xizmatlar — 2,7 foizga oshgan edi.
Yanvar-aprel oylarida oziq-ovqat tovarlari 7,4 foiz, nooziq-ovqat mahsulotlari — 3,9 foiz, xizmatlar — 3,1 foizga qimmatlashdi. Yillik hajmda esa (2019 yil aprelida 2018 yil apreliga nisbatan) oziq-ovqat tovarlari 16 foiz, nooziq-ovqat mahsulotlari — 11,1 foiz, xizmatlar — 13,3 foizga qimmatlashdi.
Oziq-ovqat tovarlari guruhida ikkinchi oyki meva-sabzavot va sut mahsulotlari narxi o‘sishda yetakchilik qilmoqda (mos ravishda bir oyda 2,4 va 1,1 foiz). Tuxum narxi esa uchinchi oydirki tushmoqda (fevralda — 0,2 foiz, martda — 1,2 foiz, aprelda — 3,1 foiz).
Yanvar-aprel oylarida eng ko‘p meva-sabzavot (20,5%), sut mahsulotlari (9,3%) va umumiy ovqatlanish (8,8%) narxlari ko‘tarildi.
2018 yil oxiriga nisbatan mevalar 27,8 foiz, sabzavotlar — 16,2 foiz, kartoshka — 7,9 foizga o‘sdi.
Bir oyida narxi sezilarli darajada o‘sgan meva-sabzavotlar ichida karam (20,1%), piyoz (17,3%), uzum (15,7%), oshqovoq (15,5%), sabzi (8,5%) va kartoshkani (6,6%) keltirish mumkin. Bodring esa 46,6 foizga arzonlashdi.
Guruch narxi 1,4 foiz, sut — 1 foizga oshgan bo‘lsa, tovuq go‘shti (tovuq oyoqlaridan tashqari) 1,8 foizga, tuxum esa 3,1 foizga arzonladi.
O‘tgan yilning apreli bilan taqqoslanganda, guruch narxi 63,3 foizga, sut — 21,7 foizga, mol go‘shti 20,9 foizga va qo‘y go‘shti 18,9 foizga o‘sdi.
Nooziq-ovqat mahsulotlari ichida tamaki (5%), shaxsiy gigiyena, mato va ip-kalava (2,1%) oy davomida eng ko‘p oshgan bo‘lsa, avtomobillar uchun yoqilg‘ilar narxi propanning 2,2 foizga arzonlashishi hisobiga 0,2 foizga tushdi.
Aprelda avtomobillar uchun ehtiyot qismlar (2%), mebel, gilam va gilam mahsulotlari (1,8%), oshxona jihozlari va buyumlari (1,5%), asosiy maishiy tovarlar va elktr uskunalar (1,4%), aloqa vositalari (1,2%), yuvish va tozalash vositalari (0,9%) narxlarining o‘sishi qayd etildi.
Aholiga pulli xizmatlar tariflarining oshirilishi aprelda 0,6 foizni tashkil etdi. Yil boshidan buyon ushbu sohada narxlar o‘rtacha 3,1 foizga o‘sdi. O‘tgan yilning aprel oyi bilan taqqoslanganda esa tariflar 13,3 foizga qimmatlashdi.
Maishiy xizmatlar (1,9%), dam olish, turar joy-komunal xo‘jaliklari, tibbiyot (0,5%dan) va yo‘lovchi transporti (0,2%) sohalarida narxlar ko‘tarildi.
Maishiy xizmatlar sohasida aprelda avtoturargohlar (5,6%), kiyim-kechaklarni ta’mirlash (3,7%) va ijara (3,3%) narxining o‘sishi yaqqol ko‘zga tashlandi.
2018 yil aprelidan joriy yil apreliga qadar eng ko‘p ta’lim (23,1%), sport (16,4%) va turar joy-kommunal (15,3%) xizmatlar narxlari o‘sdi.

В апреле потребительские цены на товары и услуги в среднем повысились на 0,9%, говорится в отчете Государственного комитета Узбекистана по статистике.
Товары за месяц подорожали на 1%, в том числе продовольственные — на 1%, непродовольственные — на 1,1%. Услуги стали дороже на 0,6%. Для сравнения: в апреле 2018 года продтовары прибавили в цене 0,3%, непродовольственные товары — на 0,4%, услуги — на 2,7%.
В целом за январь-апрель продовольственные товары подорожали на 7,4%, непродовольственные — на 3,9%, услуги — на 3,1%. В годовом выражении (апрель 2019 года по отношению к апрелю 2018 года) цены на продовольственные товары повысились на 16%, непродовольственные товары — на 11,1%, услуги — 13,3%.
В группе продовольственных товаров второй месяц подряд лидерство по росту цен принадлежит плодоовощной и молочной продукции (соответственно 2,4% и 1,1% за месяц). Цены на яйца снижаются третий месяц подряд (в феврале — на 0,2%, марте — на 1,2%, апреле — 3,1%).
В тройку лидеров по росту цен в целом за январь-апрель вошли плодоовощная (20,5%), молочная продукция (9,3%) и общественное питание (8,8%).
Относительно конца 2018 года фрукты стали дороже на 27,8%, овощи — на 16,2%, картофель — на 7,9%.
Из плодоовощной продукции ощутимее всего за месяц выросли цены на капусту (20,1%), лук (17,3%), виноград (15,7%), тыкву (15,5%), морковь (8,5%) и картофель (6,6%). Огурцы при этом стали дешевле на 46,6%.
Цены на рис за месяц выросли на 1,4%, молоко — на 1%. Отмечено снижение цен на мясо домашней птицы, кроме окорочков (на 1,8%) и яиц (3,1%).
В сравнении с апрелем прошлого года уровень цен на рис поднялся на 63,3%, молоко — на 21,7%, говядину, кроме бескостного мяса, — на 20,9%, баранину — на 18,9%.
Из групп непродовольственных товаров с наибольшим удельным весом основной рост цен в апреле зарегистрирован на табачные изделия (5%), товары личной гигиены, ткани и пряжу (2,1%). Цены на горючее для автомобилей понизились за месяц на 0,2% за счет снижения цен на пропан 2,2%.
Из других групп непродовольственных товаров с меньшим удельным весом в апреле зарегистрирован рост цен на запчасти для автомобилей (2%), мебель, ковры и ковровые изделия (1,8%), кухонные принадлежности и приборы (1,5%), основные бытовые товары и электроприборы (1,4%), средства связи (1,2%), моющие и чистящие средства (0,9%).
Увеличение тарифов на платные услуги населению в апреле составило 0,6%. С начала года тарифы в этой сфере в среднем повысились на 3,1%. По сравнению с апрелем предыдущего года рост тарифов составил 13,3%.
Лидерство по повышению тарифов за месяц принадлежит бытовым услугам (1,9%), услугам в сфере отдыха, жилищно-коммунального хозяйства, медицины (по 0,5%) и пассажирского транспорта (0,2%).
Из бытовых услуг в апреле ощутимее всего повысилась плата за автостоянку (на 5,6%), подорожали услуги по ремонту швейных изделий (на 3,7%) и проката (на 3,3%).
Значительнее всего с апреля 2018 года по текущий апрель подорожали услуги образования (23,1%), спорта (16,4%) и жилищно-коммунальные услуги (15,3%).