Oliy Majlis Senati 3 may kuni bo‘lib o‘tgan 19-yalpi majlisda O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 111-moddasiga hayvonlar bilan shafqatsiz munosabatda bo‘lganlik uchun jazo choralarini kuchaytirishni ko‘zda tutuvchi o‘zgartishlarni ma’qullada.
O‘zgarishlarga ko‘ra, endilikda hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lish ularning o‘limiga yoxud mayib bo‘lishiga olib kelsa, xuddi shuningdek hayvonlarni qiynash — eng kam ish haqining 1 baravaridan 3 baravarigacha (hozirda — EKIHning 0,5 dan 2 baravarigacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ushbu moddaga quyidagi yangi qism ham qo‘shilmoqda:
«Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa yoxud voyaga yetmagan shaxs huzurida sodir etilsa, — eng kam ish haqining 3 baravaridan 5 baravarigacha miqdorda yoxud o‘n besh sutkagacha muddatga ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi».
Senatorlarning qayd etishicha, «Mehr va oqibat» Hayvonlarni himoya qilish jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, 2014−2018 yillarda fuqarolardan hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabat to‘g‘risida 3500 dan ortiq murojaat kelib tushgan.
«Qonunchilikka takliflarni kiritish bo‘yicha ishlarimiz 2013 yildayoq boshlangan edi. Biz Osiyo, MDH, Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari tajribalarini o‘rgandik. Bu vaqt davomida deputatlar va davlat organlari vakillari ishtirokida uch marotaba davra suhbati tashkil etdik. Biz [hayvonlarga nisbatan] shafqatsiz munosabat to‘g‘risidagi fuqarolarning har bir murojaatini to‘pladik, sudlarda ishtirok etdik, statistika yuritdik, ma’rifiy suhbatlar o‘tkazdik. Bu juda uzun va murakkab yo‘l edi, — dedi «Mehr va oqibat» jamiyati ijro qo‘mitasi raisi Timur Aripov «Gazeta.uz"ga. — Biz Qonunchilik palatasi deputatlari va senatorlarga, shuningdek qonunchilik ustida ishlashda qatnashgan barcha minnatdorchilik bildiramiz».
Dastlab deputatlar guruhi va «Mehr va oqibat» jamiyati tomonidan ishlab chiqilgan qonun loyihasida yanada qattiqroq jazo choralari ko‘zda tutilgan edi. Jumladan, hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lish ularning o‘limiga yoxud mayib bo‘lishiga olib kelsa, xuddi shuningdek hayvonlarni qiynash — eng kam ish haqining 10 baravaridan 15 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi taklif qilingan.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa yoxud voyaga yetmagan shaxs huzurida sodir etilsa, — eng kam ish haqining 15 baravaridan 30 baravarigacha miqdorda yoxud o‘n besh sutkagacha muddatga ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘lishi taklifi berilgan.
Qonun loyihasi xuddi shu ko‘rinishda birinchi o‘qishdan o‘tdi, biroq ikkinchi o‘qish yakunlari bo‘yicha Qonunchilik palatasining ko‘pchilik deputatlari yirik miqdordagi jarima jazosini ma’qullamadi.

Сенат Олий Мажлиса на 19-м пленарном заседании 3 мая одобрил поправки в статью 111 Кодекса об административной ответственности Узбекистана, предусматривающие усиление санкций за жестокое обращение с животными, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Согласно изменениям, штраф за жестокое обращение с животными, повлекшее их гибель либо увечье, а равно истязание животных составит от 1 до 3 МРЗП (сейчас — от 0,5 до 2 МРЗП).
В статью также вносится новая часть:
«То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, либо совершенное в присутствии несовершеннолетнего, — влечет наложение штрафа от 3 до 5 МРЗП или административный арест до 15 суток».
Сенаторы отметили, что, по данным Общества защиты животных «Mehr va oqibat», за 2014−2018 годы поступило свыше 3500 обращений граждан о жестоком обращении с животными.
«Наша работа по внесению предложений в законодательство началась еще в 2013 году. Мы изучили опыт семи стран Азии, СНГ, Европы и Центральной Азии. За это время было проведено три круглых стола с участием депутатов и представителей госорганов. Мы собирали каждое заявление граждан о жестокости [над животными], участвовали в судах, вели статистику, проводили просветительскую деятельность. Это был длинный и непростой путь, — прокомментировал „Газете.uz“ принятие поправок председатель исполнительного комитета ОЗЖ „Mehr va оqibat“ Тимур Арипов. — Мы выражаем благодарность депутатам и сенаторам Законодательной палаты, а также всем, кто принимал участие в работе над законопроектом».
По его словам, общество продолжает работать над законопроектом о гуманном обращении с животными совместно с Ташкентским государственным юридическим университетом. «Очень бы хотелось объединиться с госорганами и вместе работать в этой сфере. Мы открыты к сотрудничеству, и у нас есть самое ценное — опыт», — отметил Тимур Арипов.
Первоначально законопроект, разработанный депутатской группой и ОЗЖ «Mehr va оqibat», включал более жесткие санкции. Так, за жестокое обращение с животными, повлекшее их гибель либо увечье, а равно истязание животных, или совершенное в присутствии несовершеннолетнего, предлагалось наложение штрафа от 10 до 15 МРЗП.
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, либо вовлечение несовершеннолетнего в истязание животных, предлагалось облагать штрафом от 15 до 30 МРЗП или применять административный арест до 15 суток.
В таком виде законопроект прошел первое чтение, однако по итогам второго чтения в Закпалате крупные штрафы не получили одобрения большинства депутатов.